Evropská komise vyzvala Polsko, aby zaplatilo pokutu za to, že přes rozhodnutí unijního soudu neukončilo činnost disciplinární komory, která se zabývá prohřešky soudců. Podle agentury Reuters to uvedl mluvčí komise. Varšava má na reakci 45 dní. Pokud podobně jako v případě sporu o důl Turów pokutu zaplatit odmítne, strhne jí komise peníze z unijních fondů.
Spor o disciplinární komoru je jedním z několika, který Brusel vede s polskou národně-konzervativní vládou kvůli justičním reformám zavedeným v uplynulých letech. Podle kritiků je disciplinární komora nástrojem proti soudcům a prokurátorům zpochybňujícím politiku současného kabinetu.
Dohoda o dolu Túrow je na dohled, tvrdí Poláci. Návrh analyzujeme, mírní nadšení Češi
Polská ministryně klimatu a životního prostředí Anna Moskwová ve středu ráno v rozhlase uvedla, že pokud se česká vláda s Polskem dohodne na podmínkách smlouvy o dolu Turów, Česko rychle stáhne žalobu, kterou poslalo k Soudnímu dvoru EU. Dodala, že konec sporu je na dohled. Ondřej Charvát z českého ministerstva životního prostředí k tomu později pouze sdělil, že zástupci české delegace polské návrhy na úpravu smlouvy analyzují.
Velvyslanec Polska při EU Andrzej Sadoś minulý týden uvedl, že některé případy už disciplinární komoře nebudou předávány. Vláda podle diplomata vede konzultace o návrzích zákonů týkajících se reforem soudnictví. „V takové situaci žádám Komisi, aby pozastavila posílání výzev k zaplacení (pokuty) do doby, než plánované reformy začnou platit,“ napsal.
Soudní dvůr EU loni v létě konstatoval, že polská disciplinární komora, která rozhoduje o postavení soudců a prokurátorů, o jejich trestním stíhání a o případném uvalení vazby, není v souladu s unijním právem. Polská vláda následně oznámila, že činnost orgánu ukončí.
Evropská komise ale v září konstatovala, že komora nadále pokračuje v projednávání dříve zahájených případů. Unijní exekutiva proto soud požádala o udělení pokuty. Soudci v Lucemburku na konci října rozhodli, že Polsko bude platit milion eur denně, dokud komoru zcela nezruší.
Reuters s odvoláním na zástupce Evropské komise uvádí, že Polsko je první zemí EU, která se odmítá podřídit rozhodnutím nejvyšší unijní soudní instance a odmítá platit pokuty, jež jí soud za takové chování vyměřil.