Evropská unie uzavřela smlouvu až tři měsíce po Velké Británii. Tak vysvětluje šéf britsko-švédského výrobce vakcíny proti koronaviru AstraZeneca Pascal Soriot spor s představiteli Unie. Ti v tomto týdnu kritizovali společnost, že zatímco za kanálem La Manche probíhají dodávky i očkování podle plánu, tak v EU dojde ke zpoždění.
Vše ale bude ještě záležet na tom, jestli vakcínu od AstraZenecy schválí unijní orgány. Mohlo by se tak stát v pátek. Soriot oznámil v rozhovoru pro evropská média, včetně německého deníku Welt, že AstraZeneca v prvním únorovém týdnu dodá tři miliony dávek a bude je následně navyšovat až na 17 milionů. Vyvrátil také informaci o osmiprocentní účinnosti vakcíny ve věkové skupině nad 65 let.
Dává Babiš ruce pryč? Očkovací místa se mají s nedostatkem vakcín vypořádat sama
Očkovací místa se s nynějším nedostatkem vakcín proti koronaviru musí vypořádat sama. Prohlásil to po návštěvě vakcinačního centra při FN Královské Vinohrady premiér Andrej Babiš (ANO). Ten také informoval o změnách v registračním systému, které podle něj výrazně ulehčí přihlašování seniorů. Podle předsedy vlády se nově senioři nebudou muset do systému „dobývat“ a druhý PIN kód jim přijde rovnou s konkrétním termínem očkování.
Evropská unie netrpělivě očekává vakcínu od vaší společnosti. Jak se však vypořádáváte s nařčením z netransparentnosti?
Myslím, že jsme poskytli velmi specifické informace. Rozumím, že jsme všichni zklamaní. Zejména proto, že naše vakcína se snadno používá, lidé tak doufali, že jí bude více. Náš tým pracuje nepřetržitě na řešení problémů.
Jaké jsou ty největší?
Ve výrobě existují dva kroky. Prvním je výroba samotné vakcíny. Ten druhý se provádí v různých výrobních zařízeních, kde se koncový výrobek plní do ampulí. V Evropě se naše vakcína vyrábí v Belgii a v Nizozemsku, plní se v Itálii a v Německu. Vše probíhá hladce. Problém je však ve výrobě oné substance. Buněčné kultury máme ve velkých tancích o objemu 2 000 litrů, do nichž virus vstřikujeme. Z některých máme velký výnos, z jiných menší. Bohužel zejména v Evropě je ten výnos nižší.
Proč jde výroba ve Velké Británii lépe než v Evropě?
Nyní jsme v Evropě o dvě měsíce pozadu oproti původnímu plánu. Počáteční problémy jsme měli i ve Velké Británii. Ale smlouvu s Brity jsme uzavřeli tři měsíce před Bruselem (Evropskou unií, pozn.). Takže jsme měli tři měsíce na to, abychom tzv. vychytali mouchy. Ale fakt je, že naše závody mají nejnižší produktivitu v Evropě. Věřte, že to neděláme záměrně. Jsem Evropan, náš předseda i finanční ředitel také. Nezapomeňte, že vakcínu vyvíjíme pro neziskové účely, nevyděláváme na ní peníze. Myslím, že s Evropou jednáme fér.
To obvinění je nepravdivé. My skutečně na vakcíně nevyděláváme. Kromě toho bychom porušili naši dohodu s Oxfordskou univerzitou, že vývoj bude probíhat bez nároku na zisk
Zástupci v Bruselu to však vidí jinak. Evropská unie zvažuje kontrolu vývozu a tvrdí, že mezitím dodáváte vakcínu do jiných zemí…
Toto obvinění je nepravdivé. My skutečně na vakcíně nevyděláváme peníze. Kromě toho bychom porušili naši dohodu s Oxfordskou univerzitou, že vývoj bude probíhat bez nároku na zisk. Rozumím tomu, že lidé jsou po tolika měsících pandemie unavení a chtějí očkování. Dostávají tím vlády pod tlak. Rovněž chápu, že Evropská komise nyní musí řídit proces pro celou Evropu, pro státy Unie.
Evropské unii a jejím státům jste se pevně smluvně zavázali.
To není pravda. Nabídli jsme maximální úsilí s tím, že se budeme snažit uspokojit poptávku. Jenže základ a problém je v tom, že Brusel chtěl dostat dodávku plus minus ve stejné době jako Britové, kteří však smlouvu podepsali o tři měsíce dříve. Proto jsme řekli, že se pokusíme, ale smluvně jsme se k ničemu nezavázali. Máme rádi ambiciózní cíle, ale nedávali jsme žádné záruky.
Další milník pro Británii. Země spustila očkování vakcínou od firmy AstraZeneca
Velká Británie jako první na světě začala očkovat občany vakcínou proti koronaviru od firmy AstraZeneca. Ostrovní stát si tak připisuje další primát – plošnou vakcinaci v zemi spustili už na začátku prosince. Vůbec prvním naočkovaným člověkem na světě se tehdy stala 90letá důchodkyně Margaret Keenanová.
Takže Evropská unie nemá právní záruky, že dodávky dostane?
To nechci posuzovat. Dohody jsou jasné. Chápu, že každý chce očkování. Já také. Dokážeme to, za dva až tři měsíce pojedeme na maximální vytížení kapacit. Nyní vyrábíme 17 milionů ampulí měsíčně, což není málo. Vždyť v dubnu 2020 se ještě říkalo, že nebude možné vyrobit vakcínu do konce roku. To se stalo jen díky tomu, jak rychle jsme zkoumali a vyvíjeli. A nyní jsme najednou pomalí?
Objevila se informace, že vaše vakcína má jen osmiprocentní účinnost u osob nad 65 let. Co za tím může být? Politické motivy?
Co k tomu mám říct? Nemám ponětí, odkud to číslo pochází. A samozřejmě nesouhlasí. Dalo by se očekávat, že některá z laboratoří nebo států na světě schválí lék, který by měl účinnost jen osm procent? Je to i válka nervů. Mluví se o všem možném, padají i hlouposti. Ale proto existují nějaké politické důvody? Nevím. Je to podobné jako na začátku s rouškami a jejich testováním. I ty se staly politickým nástrojem. Jinak je to ale velmi nešťastné, protože ve skutečnosti je třeba lidem říci, že jde o okamžik, ve kterém se musíme všichni spojit a spolupracovat, abychom vyřešili současné problémy.
Bojíte se, že takové zprávy posílí odpůrce očkování?
Toto hnutí je mocné, ať už v Německu nebo v Itálii, či kdekoliv jinde. Kdo se vyjadřuje k bezpečnosti a účinnosti, měl by tak dělat ve vědeckých kruzích. Činit tak pro politické účely je ostudné, protože to snižuje důvěru v očkování. Člověk by musel být přesvědčeným konspiračním teoretikem, aby skutečně uvěřil, že všechny regulační orgány na celém světě se spolčily.
Kolik dávek vakcíny AstraZeneca dostane Evropská unie v únoru 2021?
Pokud v tomto týdnu získáme licenci, dodáme tři miliony dávek. Pak každý týden více a více, až se dostaneme na 17 milionů. Vše se bude rozdělovat podle počtu obyvatel v jednotlivých zemích EU. Důležité je to hlavně pro lidi, kteří jsou vystavení vysokému riziku nákazy.
Bez rezervace. Očkování od AstraZenecy dostanete při návštěvě praktického lékaře
Až do Česka přijde vakcína od firmy AstraZeneca, praktičtí lékaři budou moci očkovat své pacienty bez ohledu na centrální rezervační systém. Na páteční tiskové konferenci to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Ministerstvo však zatím dosud nezodpovědělo, zda se tedy lidé mají hlásit do rezervačního systému, který je podle Blatného vyhrazen pro očkovací centra, nebo spíše čekat na svého praktického lékaře.
Jaká je tedy účinnost pro starší lidi?
To je otázka dat. A ta jsou pro starší zatím omezená. Univerzita v Oxfordu nechtěla v prvních klinických studiích z etických důvodů testovat starší lidi, dokud nebudou mít dostatek bezpečných informací ze skupiny 18 až 55 let. Ale máme ověřená data ukazující na silnou produkci protilátek u starších osob. Koneckonců je zásadní, aby vakcína chránila před těžkými onemocněními a aby lidé nemuseli zbytečně na ošetření do nemocnic. Některé země plánují dávat naši vakcínu jen mladším lidem. Upřímně, nemáme s tím problém. Zvlášť pokud dávek není stále dost, ani když se přidají BioNTech/Pfizer a Moderna. Padesáti- až sedmdesátiletí jsou také důležitou společenskou skupinou, kterou je třeba chránit. Britové se rozhodli očkovat naší vakcínou i starší lidi.
Bude chránit vaše vakcína také před objevujícími se mutacemi viru?
Naše výsledky zatím nejsou k dispozici. Moderna se na to dívala z hlediska mutace z jižní Afriky. Neutralizace viru je zřejmě šestkrát nižší. Ale dostatečně vysoká na zvládnutí nemoci. A nové vakcíny už se vyvíjejí. Pokud se virus pohybuje, a že se pohybuje, tak mutuje. Proto musíme očkovat dostatek lidí po celém světě.
Říká to také Evropská komise?
Ano. Že lidé všude musejí být rychle a spravedlivě očkovaní. Pokud Brusel nyní říká, že musí kontrolovat vývozy, je to přesný opak toho, co tvrdil před několika měsíci. Máme dodavatelské řetězce v určitých částech Evropy, ale máme také jeden mezinárodní řetězec.