Německo mělo uzavřít dohodu s několika farmaceutickými firmami (zdroj: CNN Prima NEWS)
I když Evropská léková agentura (EMA) zatím necertifikovala ruskou koronavirovou vakcínu Sputnik V, na pozadí už se uzavírají obchodní smlouvy mezi Ruskem a evropskými společnostmi. Na distribuci a produkci Sputniku už kývly firmy v Itálii, Španělsku, Francii i Německu.
Za podepsanými dohodami stojí Ruský fond přímých investic, který spravuje ruská vláda. Podle agentury AFP a německé televize Deutsche Welle jsou smlouvy již schválené, přesto ministři jednotlivých zemí mlží a říkají, že je „vše v procesu schvalování“.
„Probíhají určitá jednání, která mají zajistit posílení produkce v Evropské unii. Umožní nám to distribuovat Sputnik na evropském trhu ve chvíli, kdy vakcínu schválí Evropská agentura pro léčivé přípravky,“ sdělil v oficiálním prohlášení Kirill Dmitrijev, šéf ruského fondu.
Evropský úřad nikdo neposlouchá
Jenže o to právě jde. EMA dosud neschválila vakcínu Sputnik V ani pro nouzové užití a varovala členské státy EU, aby bez jejího posvěcení očkování z Ruska nepoužívali. Přesto mnohé evropské státy už Sputnikem očkují nebo se po něm alespoň shánějí. Vedle Srbska, Maďarska či Slovenska s vakcínou koketuje i Česká republika, ministr zdravotnictví Jan Blatný ale nechce očkování schválit dříve než EMA. I proto se pod ním údajně v čele resortu třese židle.
O identitě společností, které s Ruskem spolupracují, se toho ví málo. Je ale zřejmé, že tak dělají v souladu s vládami v daných zemích. Minulý týden oznámila první dohodu s Ruskem italsko-švýcarská farmaceutická společnost Adienne, která sídlí v italské Lombardii. Vakcínu Sputnik chce firma začít distribuovat v červenci. Produkce by se v zemi mohla chopit také biotechnická společnost ReiThera.
O zákulisním tažení napsala Al-Džazíra. „Kdyby se Sputnikem v Evropě očkovalo, byl by to pro Rusko diplomatický triumf,“ napsal katarský web.
Expanze Sputniku v létě?
Také ruské úřady si myslí, že by vakcínová expanze do Evropy mohla začít někdy v období začátku letních prázdnin. Podle nich je Moskva schopná zajistit pro Evropany od června 50 milionů vakcín. Mimoto je Rusko ochotné zásobovat Sputnikem i země, které ho schválí nezávisle na evropském regulátorovi.
„Už od začátku pandemie má Ruský fond přímých investic zájem na tom, spolupracovat se všemi partnery, včetně těch evropských,“ ujistil šéf fondu.
Řada evropských expertů a politiků je vůči vakcíně Sputnik V skeptická. Zpochybňují zbrklé klinické testy a ruské regulační orgány. Na druhé straně mnohé relevantní studie považují ruskou vakcínu za kvalitní, prostou vážných vedlejších účinků a s vysokou účinností kolem 91 procent.
EMA zatím schválila čtyři vakcíny od těchto společností: Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson.