Ukrajinské drony zasáhly ropný terminál
Ukrajina slaví úspěch v podobě nalezení obrovského množství munice. Konkrétně se má jednat o tři miliony kusů. Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha to řekl svému českému protějšku Janu Lipavskému (nestr.) při jeho listopadové návštěvě Kyjeva. CNN Prima NEWS to potvrdily tři informované zdroje. Ukrajinské vedení však podle nich čelí problému – kde na nákup munice sežene peníze.
Lipavského cesta do Kyjeva se v Černínském paláci hodnotí jako velký úspěch. Dostalo se mu nejvyššího možného přijetí, a to u prezidenta Volodymyra Zelenského. Kromě toho diskutoval také s místopředsedou ukrajinského parlamentu Oleksandrem Kornijenkem (exkluzivní rozhovor s ním si můžete přečíst zde) či tajemníkem Rady národní bezpečnosti a obrany Oleksandrem Litviněnkem. Důležité jednání se však uskutečnilo také na ukrajinském ministerstvu zahraničí.
ČTĚTE TAKÉ: Spojené státy, EU a další země odsoudily spolupráci Ruska s KLDR. Varují před eskalací války
Sybiha při něm Lipavskému oznámil úspěch při hledání zdrojů munice. Po světě se mělo Kyjevu podařit najít až tři miliony kusů. Obsah jednání CNN Prima NEWS objasnily dva na sobě nezávislé zdroje.
Českou delegaci tím Sybiha podle zdrojů poměrně překvapil, protože o plánu neměla informace. Černínský palác zjištění CNN Prima NEWS odmítl komentovat. „Obsah jednání mezi ministrem Lipavským a jeho partnery nebudeme sdělovat ani komentovat. Veškeré informace, které po schůzce chtěl ministr sdělit do médií řekl na následné tiskové konferenci, či na tiskových výstupech pro česká média,“ sdělilo tiskové oddělení.
Nyní lze předpokládat, že se detaily jednání již dostaly mezi spojence Kyjeva. Hned druhý den po návratu z Ukrajiny se do Černínského paláce začali sjíždět velvyslanci zahraničních zemí v Česku, aby se od Lipavského dozvěděli detaily z cesty.
Plán může zhatit korupce i nedostatek kontaktů
Úspěch Sybihova plánu by mohl být významným krokem k vítězství Ukrajiny. Pro srovnání – takzvaná česká muniční iniciativa původně počítala s dodáním 800 tisíc kusů granátů (půl milionu by se do konce roku mělo nacházet na frontě), zatímco plán Ukrajinců operuje s třemi miliony kusů. Zdroje CNN Prima NEWS však očekávání krotí.
„V podstatě každý stát může říct, že našel miliony kusů munice. Nejde o to, že ji reálně ‚najdete‘ někde ve skladech, ale že objevíte výrobní kapacity,“ upozornil jeden ze zdrojů. Reálně nalezená munice prý představuje menší část z celkového objemu dodaného střeliva. Následuje podle něj další důležitá fáze, a to zajistit, kdo výrobu munice zaplatí. A na tom může ukrajinská iniciativa ztroskotat.
ČTĚTE TAKÉ: Jaká je cena za kilometr čtvereční území? Analýza odkrývá brutální ruské ztráty ve válce
Kyjev totiž očekává, že jeho spojenci mu potřebné finance na zakoupení „nalezené“ munice pošlou přímo. Do toho se však státy údajně příliš nehrnou. Ani Česko prý na ukrajinský plán přispět nehodlá. „Nemáme z čeho,“ shrnul jednoduše zdroj.
Jak upozornil, jedním z důvodů, proč spojenci Ukrajiny k jejímu plánu přistupují s rezervou, jsou mimo jiné obavy spojené s korupcí, která je v ukrajinské státní správě nadále přítomná. V tomto bodě se však ani zdroje z české administrativy neshodnou. Další ze zdrojů totiž obavy z korupce krotí.
„Za Ukrajinu toto řeší Defense Procurement Agency, kterou vedou lidé známí bojem proti korupci. V jejím případě bych se o to nebál,“ sdělil zdroj. Podle něj se spojenci spíše obávají nedostatku zkušeností této agentury. Jedná se totiž o poměrně nové uskupení. Řadou kontaktů se naopak mohou chlubit tuzemští zbrojaři, což je také jedním z důvodů úspěchu české muniční iniciativy.
Mohou Ukrajinci napodobit českou iniciativu?
Spojencům napadené země je mnohem příjemnější využívat k její podpoře prostředníka, u kterého mají jistotu, že se peníze „nikde nerozkutálí“. „Nalezení munice je jedna věc. Potom se ale musí zajistit, jak ji zaplatit. Nám se povedlo splnit obě podmínky,“ vysvětlil zdroj. V Evropě se od vypuknutí invaze v únoru 2022 rozjelo několik muničních iniciativ. Žádná ale není tak úspěšná, jako ta pod hlavičkou Prahy.
Jednou z nich je i plán, který realizuje Estonsko. Pobaltský stát patří mezi země, které Ukrajinu od začátku invaze masivně podporují. Jeho iniciativa se však od té české liší tím, že munici nakupuje přímo stát. U nás v tomto ohledu hrají klíčovou roli tuzemské zbrojařské firmy.
Za očekáváním zůstala iniciativa vedená Velkou Británií. Naopak značné množství financí na koupi střeliva Ukrajině dodává Dánsko. Mnohem více peněz z Kodaně však podle zdrojů putuje na Ukrajinu skrze českou iniciativu. Dánové však prý tlačí na to, aby se munice pro bránící se stát vyráběla přímo na Ukrajině.
„Dává to smysl. Bylo by to levnější, bezpečnější a odolnější proti sabotážím,“ objasňuje zdroj. Češi jsou však zatím spokojení se současným způsobem, kdy spojenci většinou využívají naši iniciativu. V zahraničí i v Kyjevě díky ní získali značný kredit, o který by neradi přišli. Zda se tedy skutečně podaří „revoluce“ v dodávkách střeliva na Ukrajinu, zatím zůstává nejasné.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Vojáci KLDR omylem zabíjeli Kadyrovce. Nerozumí si, fatálních chyb přibude, míní Šedivý