Lipavský se sešel se Zelenským
Český ministr zahraničí Jan Lipavský (nestraník) se v Kyjevě setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Stalo se tak na 3. Mezinárodním summitu k potravinové bezpečnosti během druhého dne Lipavského návštěvy ukrajinské metropole. Obsahem rozhovoru bylo mimo jiné pokračování muniční iniciativy.
Lipavský se v Kyjevě setkal s několika představiteli ukrajinské administrativy. Asi tři hodiny jednal v budově ministerstva zahraničí se svým protějškem Andrijem Sybihou. Odpoledne se poté sešel s místopředsedou ukrajinského parlamentu Oleksandrem Kornijenkem. Rozhovor s ním si můžete přečíst zde.
ČTĚTE TAKÉ: Svět je dnes nebezpečnější než za studené války, říká exkluzivně místopředseda ukrajinského parlamentu
Setkání se Zelenským proběhlo na ukrajinském summitu o potravinové bezpečnosti. Obsahem rozhovoru měla být shoda na pokračování muniční iniciativy a podpory občanské společnosti. Dále také oba státníci diskutovali o způsobech, jak by země mohly jednat v ještě těsnějších formátech. Lipavský prezidentovi předal dárek ve formě knihy Prokremelské pohádky, která vyvrací Moskvou šířené lži a propagandu.
S prezidentem @ZelenskyyUa . Dárek mu udělal radost. Prý by mohla vyjít i ukrajinská verze, pohádek z Kremlu tu poslouchají dost. pic.twitter.com/DekSr9qQsk
— Jan Lipavský (@JanLipavsky) November 23, 2024
„Dárek mu udělal radost. Prý by mohla vyjít i ukrajinská verze, pohádek z Kremlu tu poslouchají dost,“ napsal Lipavský na sociální síti X.
Český ministr se jako jediný z pozvaných zástupců zahraničních administrativ zúčastnil potravinové akce osobně. Na dálku se připojil třeba premiér Chorvatska Andrej Plenkovič či prezidenti Litvy a Estonska Gitanas Nauseda a Alar Karis.
Válka na Ukrajině
Útokem na Ukrajinu Putin podle Lipavského ohrozil celý svět. „Vydírání světového potravinového systému ze strany Ruska je trestuhodné. Přesto zde dnes proti těmto hrozbám stojíme jednotní,“ uvedl ministr. Dále na summitu potvrdil, že Česko bude i nadále podporovat ukrajinskou iniciativu „Obilí z Ukrajiny“.
„Nikdo nemůže zavírat oči a předstírat, že se ho to netýká. Globální potravinová bezpečnost je ohrožena a její ignorování krizi jen zhorší. Tato válka je globálním problémem a vyžaduje globální reakci,“ dodal.
V projevu také připomněl, jak Kreml již v minulosti svými kroky způsobil na Ukrajině hladomor. Tragédii z let 1932 až 1933 Ukrajinci označují jako genocidu. „Sovětské úřady záměrně vyvolaly hladomor jako prostředek k vymazání ukrajinské identity. Tento krutý a cynický zločin si vyžádal životy milionů nevinných lidí. Jedno staré přísloví říká: Kdo se nepoučí z historie, je odsouzen ji opakovat. Rusko se dnes prohlašuje za pokračovatele sovětských tradic. A opět se pokouší vymazat Ukrajinu a její obyvatele z mapy Evropy,“ dodal Lipavský.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Strašením o jaderném útoku Putin oslabuje svou pozici, míní Mikulecký. Rusko sám žene do kouta