EXKLUZIVNĚ: Mluvme o tom, zda jsme připraveni se bránit, říká Metsolaová. Běžte volit, nabádá

Šéfka Evropského parlamentu Roberta Metsolaová v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS

Exkluzivní rozhovor CNN Prima NEWS s předsedkyní Evropského parlamentu Robertou Metsolaovou

V blížících se volbách do europarlamentu mají Češi ovlivnit směr, kterým se bude ubírat Evropská unie i Česká republika, zdůraznila šéfka Evropského parlamentu Roberta Metsolaová v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Kromě toho se vyjádřila také k plánovanému zákazu prodeje aut se spalovacími motory po roce 2035 a reagovala na slova Donalda Trumpa, který nedávno prohlásil, že USA nebudou před Ruskem bránit ty země NATO, které nedávají dost peněz na obranu.

V Česku jste kvůli tomu, abyste zvýšila volební účast. Tu má Česko jako jednu z nejhorších. Proč je pro Čechy důležité, aby šli k volbám?
Příštích pět let určí směr, kterým se bude ubírat Evropská unie, a stejně tak i Česká republika. Poselství, které předávám, když jezdím ze země do země a během oslav, kdy si připomínáme 20 let od vstupu této krásné země do Evropské unie, je, kudy se budeme ubírat – v oblasti migrace, obrany, bezpečnosti, klimatu, digitálních technologií nebo zemědělství. Pokud si Češi nezvolí svých 21 poslanců do Evropského parlamentu, může nastat situace, kdy za ně bude rozhodovat někdo jiný. To není to, co bych chtěla vidět v zemi, která je velmi proevropská a v níž se mladí lidé velmi angažují. Mým cílem je vést dialog a mluvit s co největším počtem Čechů, jak osobně, tak on-line prostřednictvím všech možných médií, abychom šířili toto pozitivní a zároveň realistické poselství.

ČTĚTE TAKÉ: Česko na členství v EU významně vydělalo. Loni získalo o 89 miliard korun víc, než odvedlo

Českých občanů jsme se zeptali, jaké jsou jejich důvody pro to, že nechtějí jít k evropským volbám. Nejčastěji zaznívalo, že mají pocit, že se o ně poslanci nezajímají, nerozumí jim. Někdo dokonce zmínil, že je jedno, koho bude volit, že to nic nezmění. Co si o tom myslíte a co byste těmto lidem vzkázala?
Já bych to neřekla přímo jim, ale kandidátům na poslance do Evropského parlamentu, aby šli a na jejich obavy odpověděli. To, že dotázaný řekl, že je jedno, koho bude volit, musím rozporovat, protože jsou tací, kteří by chtěli Evropskou unii zničit spíše než budovat a skutečně přinést něco dobrého pro Českou republiku a její občany. Na světě je více lidí, kteří si nemohou vybrat, kdo je jejich vůdce, než těch, kteří můžou. Proč tedy nevyužít možnosti si nejen vybrat svého zástupce, ale také mít možnost přivést ho k odpovědnosti, když přijme rozhodnutí, které se vám nelíbí, kterému nerozumíte nebo jde proti vašim zájmům. Myslím si, že to je přímá demokracie ve své nejlepší podobě.

Nemáte ale pocit, že europoslanci jsou v pozici, kde se mohou zkrátka schovat v Evropském parlamentu a není na ně tolik vidět jako na jejich národní vládu? Když se snažíte, můžete pracovat na mnoha pozměňovacích návrzích, když se příliš nesnažíte, zkrátka proplujete. Necítíte jako předsedkyně Evropského parlamentu, že můžete europoslance přinutit pracovat více?
Vracím se k mému poselství. Měli byste si vybrat. Na kandidátovi poznáte, zda bude pracovat, nebo ne. Na demokracii je nejlepší, že pokud se vám nelíbí to, co vidíte, můžete to po pěti letech změnit. Chápu, že jsou kolegové, kteří pracují více než ostatní, ale tato země má dvě osoby, které jsou zvoleny do nejvyšších orgánů Evropského parlamentu. Tato země má své zástupce, kteří stáli u vzniku nesmírně důležitých právních předpisů. Myslím si tedy, že na tyto obavy lidí můžeme reagovat. Nebudete toho ale jako společnost schopní, pokud si nikoho nezvolíte.

Rozumím tomu. Některé průzkumy říkají, že Evropský parlament se posune více doprava oproti tomu, jak jsou v něm síly rozložené teď. Jak to podle vás změní legislativu, kterou budete schvalovat v následujících pěti letech, a je podle vás možné, že otevřete zákony týkající se zákazu prodeje aut se spalovacími motory po roce 2035?
Pokud jde konkrétně o spalovací motory, tak samozřejmě existují země, které diskutují o implementaci těchto zákonů. Vím, jak je automobilový průmysl pro tuto zemi důležitý. Zavedení takové legislativy by mělo zohlednit naše klimatické ambice jako kontinentu, ale také pochopení toho, že každá země tím bude jinak ovlivněna. Takový přístup by měl být při schvalování jakékoli legislativy. Spíše než spekulovat o tom, kam se v budoucnu přikloní většina Unie, bych raději řekla, že bojuji proti narativu, kdy lidé nacházejí útěchu u extremistů. Patřím do středové části evropské politiky, která se zaměřuje na budování a ne na ničení. Uznává velmi racionálně a bez emocí úspěchy, ale zároveň upřímně říká, kde bychom mohli být lepší.

Dovolte mi poslední otázku. Donald Trump, možný budoucí prezident Spojených států, nedávno řekl, že se zeměmi, které nedávají na obranu dost, si bude moct udělat Rusko v podstatě cokoli. Jak se vám poslouchá takováto rétorika a co by to pro Evropu znamenalo, kdyby byl Trump znovu zvolen?
Nebudu spekulovat o výsledku demokratického procesu, ale okomentuji tuto konkrétní připomínku v kontextu volební kampaně a budu doufat, že naše transatlantické vztahy budou i nadále fungovat. V každém případě se jako Evropská unie musíme zaměřit na to, co rozumíme strategickou autonomií. Znamená to také, že se můžeme ocitnout sami. A pak musíme mluvit o tom, zda jsme připraveni a vybaveni na to, abychom se navzájem chránili.

A jsme?
Tuto otázku si musíme položit, a pokud to neuděláme, můžeme se dostat do problémů. Je to velmi alarmující. Ať už bude výsledek voleb v listopadu ve Spojených státech jakýkoli, musíme být připraveni.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: S Babišem se názorově rozcházíme, připustila Jourová. Sněm ANO bude se zájmem sledovat

Tagy:
spalovací motory Evropská unie Evropský parlament Donald Trump Evropské volby 2024 Roberta Metsolaová politika demokracie vláda směřování EU