STEM: Hnutí ANO se drží na vrcholu. Spolu atakuje 20 procent, posilují STAN i Stačilo!

CNN Prima News - živé vysílání

Volby by nyní jednoznačně ovládlo opoziční hnutí ANO expremiéra Andreje Babiše. Získalo by 34,1 procenta hlasů a dosáhlo na 86 mandátů. Vyplývá to z exkluzivního výzkumu STEM pro CNN Prima NEWS. Strany současné koalice by na základě sesbíraných dat měly pouze 70 mandátů. Do Poslanecké sněmovny by se probojovali také politici z SPD, Stačilo! a Pirátů.

STEM prováděl výzkum předvolebních preferencí ve třech vlnách na přelomu ledna a února. Dotazoval se celkem 1 548 osob starších 18 let. Data získal pomocí online dotazování.

ČTĚTE TAKÉ: Fiala je oběť vzniklého napětí, míní Pilip. Popsal, co se stane s ODS, když prohraje volby

Model jednoznačně přisoudil vítězství opozičnímu hnutí ANO Andreje Babiše. Při volební účasti 61 procent by hnutí bývalého premiéra získalo 34,1 procenta hlasů. Oproti minulým volbám do Poslanecké sněmovny by si polepšilo zhruba o sedm procentních bodů. Ve výzkumu z minulého týdne ANO zaznamenalo 35,3 procenta.

Na druhém místě se ve výzkumu umístila koalice Spolu, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Koalici vede premiér Petr Fiala (ODS). Ve volebním modelu získala 19 procent hlasů, což je asi o osm procentních bodů méně, než jaký byl jejich výsledek ve volbách v roce 2021. Oproti minulému modelu si koalice Spolu mírně pohoršila, konkrétně o pár desetin.

Třetí se umístili vládní Starostové a nezávislí. Výzkum hnutí Víta Rakušana přisoudil 11,1 procenta hlasů, což je oproti minule o téměř procento více. Čtvrtá by se umístilo se ziskem 8,2 procenta opoziční hnutí SPD Tomia Okamury.

Do dolní komory by se podle výzkumu STEM probojovalo i hnutí Stačilo!. V modelu získalo hnutí vedené komunistickou europoslankyní Kateřinou Konečnou 6,9 procenta hlasů, což je o dvě desetiny více než v minulém modelu.

Posledním subjektem, který by se do Sněmovny dostal, jsou ještě nedávno vládní Piráti. Strana Zdeňka Hřiba, který ji nově povede i do voleb, by získala 5,3 procenta.

Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny (takzvanou uzavírací klauzuli) by podle analytického ústavu STEM nepřekročili Motoristé sobě. Strana Petra Macinky ve výzkumu veřejného mínění zaznamenala jen 4,2 procenta hlasů.

Ještě menší šanci dostat se do Sněmovny má kdysi nejsilnější strana na politické scéně – sociální demokraté. SOCDEM Jany Maláčové model přisoudil 3 procenta. Následuje Přísaha, Zelení a Svobodní s méně než 3 procenty.

Největší potenciál, tedy maximální možný zisk voličských hlasů, přisuzuje výzkum hnutí ANO, a to téměř 41,6 %. Koalice Spolu pak má v jeho závěsu 24,4 %, STAN 23,7 %, SPD 20,6 %, Stačilo! 16,1 %, Motoristé sobě 16,1 %, Piráti 14,9 %, Přísaha 12,1 %, přičemž zbylé subjekty měly pod 10 %.

Podle přepočtu modelových zisků na mandáty by hnutí ANO získalo 86 křesel v dolní komoře. Nyní jich má 71 a pro většinu je třeba dosáhnout 101 hlasů. Druhé Spolu by získalo 46 křesel (nyní má 71) a třetí STAN 24 (nyní má 33). SPD by si o jeden mandát pohoršilo a získalo by jich 19, mimoparlamentní Stačilo! 16 a Piráti 9. V současné době mají Piráti 4 poslance.

Současná koalice, která má nyní ve Sněmovně většinu 104 hlasů, by tedy podle modelu po příštích volbách dosáhla jen na 70 mandátů. Parlamentní opozice (ANO, SPD a Piráti) by získala 114 křesel.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Hřib povede Piráty do voleb, do nich chce jít s upraveným názvem. Věří ve více než 10 procent

Tagy:
výzkum politika STEM TOP 09 ODS volby KDU-ČSL Česká pirátská strana ANO 2011 Starostové a nezávislí parlamentní volby křeslo Svoboda a přímá demokracie Poslanecká sněmovna ČR politický proces Stačilo! politické strany a hnutí