![](https://cdn.administrace.tv/2024/04/28/medium_169/4398b9ef5df4a97d248d738ea5857dac.jpg)
Ministr Válek o zdravotnické legislativě
Čtyři velké zdravotnické novely, které leží v parlamentu, totálně změní české zdravotnictví, říká v otevřeném rozhovoru pro CNN Prima NEWS vicepremiér a ministr zdravotnictví za TOP 09 Vlastimil Válek. Nebývale ostře hodnotí i expremiéra Andreje Babiše. Podle Válka má kolem sebe jen dvě kategorie lidí, úhlavní nepřátele a otroky. V rozhovoru se vrací také k přijetí eura, o které TOP 09 dlouhodobě stojí, a k vyjednávání koalice Spolu o lídrovi pražské kandidátky. TOP 09 trvá na tom, aby jedničkou byla šéfka Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, mluví se ale i o ministryni obrany Janě Černochové (ODS). V Praze to nemůže být nikdo jiný než Pekarová Adamová, říká Válek.
Do voleb zbývá schválit čtyři velké zdravotnické novely. Podaří se vám je provést legislativním procesem, když víme, jak sněmovna jedná a jak ji zdržují obstrukce?
Jsem přesvědčený, že ano. Koalice se na nich shodla. A myslím, že novely najdou podporu i u opozičních poslanců, pokud se budeme bavit čistě o odborné stránce věci.
DÁLE ČTĚTE: Spolu se probudilo a půl roku před koncem vlády hlásí, že našlo recept na krizi bydlení
Nad čím vším je shoda s opozicí?
Oddělme politickou a odbornou shodu. Pokud bychom se bavili o odborné shodě, tak u elektronizace zdravotnictví těžko najít nějaký spor. Novela je velmi propacientská a prozdravotnická. Dramaticky sníží administrativu a posune nás do úplně jiného tisíciletí. Pokud se bavíme o zákonu o veřejném zdravotním pojištění, tam je například možnost pojišťoven uzavírat smlouvu s poskytovateli zdravotní péče na druhé straně hranice, což pomůže zejména občanům v příhraničních oblastech, aby měli péči hrazenou ze zdravotního pojištění. Novela zákona o specifických zdravotních službách je typický antibyrokratický zákon. Likviduje řadu papírování, což je zhouba, která spoustě zdravotníkům vadí. Novela zákona o zdravotních službách likviduje nelegální poplatky a neúnosnou situaci řeší.
U Babiše ani šéfka klubu ANO neví, co udělá
Čili nečekáte, že by opozice kvůli těmto novelám obstruovala?
Co bude dělat opozice, se nedá přesně říct. Ale nedomnívám se, že by to byly politicky konfliktní zákony. V jiné kategorii je pan předseda Babiš, u kterého ani opozice, ani šéfka klubu hnutí ANO netuší, co udělá. To se nedá odhadnout. Předpokládám, že bude dělat to, co dělá vždycky. Že bude na začátku schůze několik hodin mluvit tou svou husákovskou češtinou a číst z novin.
Když by čistě teoreticky obstrukce nastaly, jsou ve hře i mimořádné schůze, aby se novely dotáhly do konce?
Ty zákony jsou potřeba pro české zdravotnictví, zdravotníky a pro pacienty. Já a koaliční strany uděláme všechno pro to, aby zákony prošly, včetně mimořádných schůzí a všech nástrojů, které nám jednací řád dává.
Babiš se řídí průzkumy, my programovým prohlášením
V předvolebních průzkumech má už několik týdnů po sobě hnutí ANO přes 30 procent. V tom posledním, který o minulém víkendu vyšel na CNN Prima NEWS, by dokonce získalo hnutí víc hlasů než strany současné vládní koalice. Čím si popularitu hnutí ANO vysvětlujete?
Je to dlouhodobá popularita. A je to popularita Andreje Babiše a toho, že floskulemi a populistickými hesly dokáže oslovit spoustu lidí, i když jsou to lži. Na druhé straně jsem se schválně díval na průzkum z konce dubna 2021. Tehdy měla podle velmi renomované agentury koalice PirSTAN 30 procent, hnutí ANO 23 procent, koalice Spolu měla 19 procent a komunisti se měli dostat do Poslanecké sněmovny. A jak dopadly volby?
My musíme dělat všechno pro to, abychom přesvědčili demokratického voliče, že volit dnešní opozici není cesta, že fakta hovoří pro nás. Bohužel lidská paměť je krátká. Kdo si dneska z běžných občanů uvědomí, že kdybychom nevyhráli volby, měli jsme v České republice povinné očkování proti covidu? Průzkumy jsou ale důležité a my musíme daleko lépe vysvětlovat občanům ty pozitivní kroky.
Jestli dovolíte, tvrzení, že je zakopaný pes v komunikaci vlády, slyšíme často od spousty ministrů. Není potřeba pojmenovat jiný důvod, proč vláda nemá takovou podporu, jakou by si představovala?
Možná bych řekl ještě jednu věc. Andrej Babiš se řídí pouze průzkumy. Pokud průzkum řekne, že se má něco udělat, udělá to bez ohledu na to, jestli je to správně a jestli to pomůže dlouhodobě Česku. A my se držíme programového prohlášení a realizujeme věci, které jsou z dlouhodobého hlediska nesmírně potřebné a pomohou českým občanům, i když třeba nejsou líbivé. Nám se vyčítá, že jsme zatím nesplnili celé programové prohlášení, ale Andrej Babiš ani omylem nesplnil programové prohlášení. Ani ty klíčové body, třeba důchodovou reformu. Babišovi o Česko vůbec nejde.
V tom, co dělá, je ale efektivní.
Ale tak samozřejmě, že v tom, co dělá, je efektivní. Jenže srovnejte si to s Putinem. Putinovi je šumafuk, jak na tom bude Rusko za pět deset let. Po mě potopa. Andrej Babiš se nezajímá o budoucnost Česka a o to, co bude po něm. My jako demokratické strany jsme dlouhodobé a myslíme na to, co bude za patnáct let, aby se národ někam posunul. Babišovi je to úplně, totálně, naprosto ukradené.
Myslíme na to, co bude za patnáct let
Pane ministře, může být limitem Spolu vnitrostranické fungování a potřeba sladit názory a potřeby tří stran?
Ne, určitě ne. Názory tří stran jsou v těchto oblastech velmi shodné. Máme samozřejmě rozdílné názory na některé věci, které ale nejsou klíčové pro budoucnost České republiky. Ale ta slabost, chcete-li to nazvat slabostí ve smyslu efektivity, je, že strany koalice jsou v konkurenci s Andrejem Babišem demokratické. A platí to i pro Starosty a Piráty.
Předsedové nejsou majitelé a musí předkládat předsednictvu účty. Babiš se rozhodne, že zlikviduje městskou organizaci v Brně a taky ji zruší. Je majitel a navíc mikromanažer. Ale má to i nevýhody a my jsme je viděli v době covidu. Vzpomeňme si na odvolávání ministrů zdravotnictví, to bylo naprosto nedůstojné. Adama Vojtěcha vykopl způsobem, který byl na hranici důstojnosti, aby ho nakonec poté, co se tam vystřídaly velmi divné figurky, znovu povolal. Za co já vděčím této vládě, je, že toto se neděje. Mě premiér neponižuje, jako ponižoval Adama Vojtěcha.
Ten se nicméně může znovu vrátit. Pokud tak voliči rozdají karty, může se stát znovu ministrem. Co si o tom myslíte?
Na tom je vidět jeho vztah ke členům ANO. Babiš má podle mě dvě kategorie lidí kolem sebe, úhlavní nepřátele a otroky. A nic mezi tím.
DÁLE ČTĚTE: Poslanci budou o poplatcích hlasovat v březnu. Babiš mluvil o korupci a zoufalství vlády
Já se vrátím k těm průzkumům, které jsem citovala. Koalice Spolu je na necelých 20 procentech a váš pan premiér často říká, že to vidí ve volbách na 30 procent. Co pro těch 30 procent uděláte?
Budeme přesvědčovat voliče, budeme mít kvalitní volební kampaň, budeme odvádět poctivou práci a budeme tu práci prezentovat našim voličům. Já pro to dělám maximum. Vezměte si ty čtyři zákony, které opravdu totálně změní české zdravotnictví. Všechno jsou to zákony propacientské. Zelektronizují zdravotnictví tak, jak to nemá skoro žádná země v Evropě, pomohou pacientům v příhraničních oblastech, aby měli dostupnější péči i na druhé straně hranic hrazenou ze zdravotního pojištění. Co víc můžeme udělat?
Kdy začnete kampaň? Vypadá to, že víc ladíte kandidátky, než děláte kampaň.
Plánujeme začít v dubnu. My samozřejmě ladíme kandidátky a má to pragmatický důvod. Jsme demokratické strany a naše krajské výbory musí nominovat kandidáty, prostě standardní demokratický proces. Myslím, že do poloviny března budeme mít hotovo.
Budete pane ministře obhajovat mandát ve sněmovních volbách?
Ano, plánuji obhajovat mandát v Jihomoravském kraji.
V Praze není jiný lídr než Pekarová Adamová
Jak pokračují vyjednávání o lídrovi v Praze, protože víme, že není úplná shoda mezi TOP 09 a ODS? Bude to předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová nebo ministryně obrany Jana Černochová?
Ne, nemyslím, že je tam nějaká neshoda. Máme tři předsedy stran v koalici Spolu a ti tři předsedové musí být lídři kandidátek. Takto ta dohoda platí. To znamená, pokud bude paní předsedkyně Markéta Adamová Pekarová kandidovat v Praze, pak bude lídr kandidátky.
Mluví se o tom, nebo už jsou ta jednání uzavřená?
Ta jednání jsou v podstatě uzavřená. Bavíme se spíš o struktuře kandidátek, jaké budou pozice jednotlivých kandidátů.
Já vím o dohodě, že každý předseda koaliční strany má mít lídrovskou pozici. Nicméně rozumíte názoru části pražské ODS, že v čele má stát členka vlády, nikoliv předsedkyně sněmovny?
Stejně jako je absolutně nemyslitelné, aby byl v Brně kdokoliv jiný lídrem než Petr Fiala, tak v Praze to nemůže být nikdo jiný než Markéta Pekarová Adamová. Navíc já jsem nikdy Janu Černochovou nic takového neslyšel říct.
Budu kandidovat na post ministra
To neříká ona, to říká část pražské ODS.
ODS asi ne, říkají to konkrétní lidé. Když se setkávám s Alexandrou Udženijou, s Bohuslavem Svobodou, tak jsem od nich nic takového neslyšel. Samozřejmě je debata o tom, jak má vypadat struktura kandidátek.
Chcete být znovu ministrem zdravotnictví?
Pokud vyhrajeme volby, tak ano. Budu mít zájem kandidovat na post ministra. Ale to nezáleží na mě, to záleží i na jiných. Pokud bychom vyhráli volby a já bych byl ministrem zdravotnictví, mám dva zákony, které by šly okamžitě do parlamentu. Zákon o vzdělávání lékařů. Slíbil jsem to mladým lékařům. A druhou věcí je zákon o hygienách. To jsou nepolitické zákony a je třeba je dělat odborně, nikoli politicky.
Největší bojovník za přijetí eura
TOP 09 je dlouhodobě pro zavedení eura. Budete přesvědčovat koaliční partnery ze Spolu, aby se přijetí eura dostalo do programu pro podzimní volby?
Já myslím, že jsme je přesvědčili a konec konců kroky vlády tomu odpovídají. Z hlediska faktických kroků je největším bojovníkem za euro ministr financí. Protože se snaží minimalizovat schodek státního rozpočtu a splňovat maastrichtská kritéria. Přijetí eura má totiž objektivní podmínky, které musíme splnit.
Tomu rozumím, ale promiňte, znamená to, že v programu bude výslovně: Chceme přijmout euro?
Takhle bych to neformuloval. My jsme se dohodli na tom, že musíme splnit maastrichtská kritéria, ta splněná z velké části jsou. A jdeme teď po dalších krocích a předpokládám, že v příštím volebním období se dostaneme do situace, že splníme všechny podmínky a budeme moci přijmout euro. Faktické výhody eura jsou jednoznačné a myslím, že ve vládě na tom je více méně shoda. V programovém prohlášení bezesporu budeme mít o euru silnou pasáž. A ty faktické kroky jasně ukazují, že stojíme o přijetí eura a postupně k tomu směřujeme poté, co splníme všechny podmínky.
Čili to není tak, že ODS je ta, která nechce euro a lidovci a TOP 09 by naopak chtěli?
Tak my jako TOP 09 samozřejmě chceme, aby bylo euro nejlíp hned dnes. Na druhé straně, já jsem pragmatik a prostě jedna věc je, co chci, a druhá, že to musím zrealizovat. Musíme plnit podmínky, které jsou pro přijetí eura nezbytné. A pro to my děláme tři roky maximum. V příštím volebním období budeme v tomto směru ještě důslednější.
Pro přijetí eura děláme maximum
Já rozumím tomu, jak přípravy souvisí s přijetím eura. Zeptám se trochu jinak. Vy jste říkal, že k euru bude nějaká pasáž ve volebním programu. Můžete mi zhruba říct, čeho se bude týkat?
Naší strategie k přijetí eura. Jak toho dosáhnout. Na tom je víceméně shoda v koalici Spolu. Samozřejmě se ještě povede debata.
DÁLE ČTĚTE: Stejné platy v Praze jako na venkově? Nerealistické, říká ministr školství Mikuláš Bek
Konec přepisování propouštěcích zpráv
Vraťme se ještě k legislativě, která leží ve sněmovně. Na novelu o elektronizaci zdravotnictví jsou navázané pilotní projekty, které ministerstvo už realizuje. O co v nich jde?
Je jich zhruba 20 a pevně věřím, že některé z nich už máte v mobilu, třeba EZkartu. Klíčové projekty propojí všechna zdravotnická zařízení. Spočívají v tom, že tak, jak odchází z jakékoli nemocnice elektronicky obrazová dokumentace, stejným způsobem budou chodit do konce roku z nemocnice do nemocnice žádanky na jakékoli vyšetření a popisy jakéhokoli vyšetření.
Současně budou žádanky a popisy v EZkartě, pokud ji budete mít. Propouštěcí zprávu dostáváte nyní vytištěnou a nesete ji k praktickému lékaři. Nově bude elektronicky v EZkartě a automaticky odejde ze zdravotnického zařízení do informačního systému lékaře. To znamená konec přepisování žádanek, nálezů, propouštěcích zpráv. Další z projektů v EZkartě je přehled všech screeningových vyšetření a preventivních prohlídek. Současně tam bude možnost se prostřednictvím EZkarty objednat na vyšetření, a ušetřit tak čas.
Změna zákona o zdravotních službách má za cíl mimo jiné zatočit s nelegálními poplatky u lékaře, respektive uložit za ně sankce. Jak budou poté postupovat pacienti, pokud po nich někdo bude chtít třeba registrační poplatek?
Postup bude velmi jednoduchý. Každý poskytovatel zdravotní péče bude muset mít zveřejněný ceník služeb, za které vybírá poplatky, a budou to moci být jen poplatky za činnosti, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. A nebude tam poplatek za registraci nebo za dřívější vyšetření. Pokud nebude ceník vyvěšen nebo pokud tam bude něco v rozporu se zákonem, krajský úřad může uložit sankci. Pokud se pacient s takovou praxí setká, obrátí se na krajský úřad.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Havlíček: Referendum o czexitu odmítám. Veřejnoprávní média by měla hospodařit střízlivěji