Babišova návštěva u francouzského prezidenta Emmanuela Macrona mu v nadcházejících prezidentských volbách příliš nepomůže. Ve vysílání CNN Prima NEWS se na tom shodli komentátoři Petr Kamberský a Martin Schmarcz. Podle nich šlo o zcela běžnou návštěvu. „Macron mu nijak zvlášť nepomohl. Zprávu si ani nedal na své oficiální účty. Prostě přijal kolegu z frakce,“ uvedl Schmarz.
Předseda hnutí ANO zamířil do Paříže jen pár dní před začátkem prezidentských voleb. „Andrej Babiš chce ukázat voličům, že je zkušený politik, a i když je v opozici, setkávají se s ním světové figury. Je tady nějaký dav kandidátů a pak je tu on jako jediný zkušený a protřelý. Jde o zcela běžnou věc. V posledních dekádách se pravidelně stávalo, že se v parlamentních volbách podporovaly spřátelené politické strany. Před parlamentními volbami si Babiš přivezl do Česka Viktora Orbána, teď se rozhodl jet do Paříže. Každý hraje s kartami, které má,“ uvedl Kamberský ve vysílání CNN Prima NEWS.
Ocenil načasování, které pro tuto návštěvu Babiš zvolil. „Přesto si nemyslím, že by to mohlo nějak dramaticky oslabit tábor jeho odpůrců, který je podle všech průzkumů výrazně silnější než tábor jeho příznivců,“ doplnil odborník. Podobně to vidí také komentátor webu Info.cz Martin Schmarcz. „Oslabit tábor odpůrců tato návštěva rozhodně nemůže, ale je to rozhodně příjemnější závěr kampaně než být v Česku a čelit nepříjemným dotazům,“ doplnil Schmarcz.
Setkání s Macronem mezi čtyřma očima je pro Babiše o to významnější, že k němu došlo pouhý den po verdiktu pražského soudu, který expremiéra zprostil obžaloby v kauze Čapí hnízdo. „Nevím, jak se stane, že prezident Francie přijme řadového poslance z ČR. Je přece jasné, že ho AB (Andrej Babiš) pouze zesměšní a zneužije pro svou kampaň,“ komentovala schůzku senátorka a někdejší předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS).
Evropské volby
Podle Schmarze ale Babišova návštěva Paříže s kartami před prvním volebním kolem příliš nezamíchá. „Macron mu nijak zvlášť nepomohl. Zprávu si ani nedal na své oficiální účty. Prostě přijal kolegu z frakce. Tohle se děje běžně. Možná je pojí i to, že oba čelí vyšetřování. Ale opravdu bych tomu nepřikládal velkou váhu,“ doplnil Schmarz a narážel tím na fakt, že Babiš i prezident Macron se dostali do hledáčku francouzského Soudu pro vyšetřování závažné trestné činnosti (PNF).
Český expremiér ve Francii vlastní luxusní nemovitosti. V souvislosti s nákupem vily Mougins PNF loni v srpnu zahájil předběžné vyšetřování pro podezření z praní špinavých peněz a daňových úniků. Francouzská média na podzim 2021 po úniku důvěrných dokumentů, takzvaných Pandora Papers, zkoumala i další Babišův majetek ve Francii.
Firma inkasovala miliardy korun
Francouzského prezidenta od loňského října zas PNF prošetřuje kvůli možnému nezákonnému financování prezidentské kampaně v letech 2017 a 2022 v souvislosti se smlouvami s poradenskou společností McKinsey. Agentura AFP upozornila, že v oficiálním stanovisku nikde nefiguruje Macronovo jméno, protože se na něj z titulu jeho funkce vztahuje imunita.
Opoziční politici i část veřejnosti v minulosti poukazovali na stále větší vliv poradenských společností na chod politiky a prudce rostoucí odměny pro ně. Terčem kritiky byla právě americká firma McKinsey, která loni od státu za své služby inkasovala více než miliardu eur (zhruba 25 miliard korun). Ještě vyšší byly příjmy poradenských firem Eurogroup nebo Capgemini, píše Le Monde.
Novináři napojení na deník Le Monde v únoru 2021 upozorňovali na zapojení několika zaměstnanců firmy McKinsey do Macronovy kampaně, kde působili jako dobrovolníci. Podle investigativní reportáže měli tito lidé nepřiměřený vliv na mnohá rozhodnutí Macronovy tehdejší strany Vpřed (En Marche). Vyšetřování PNF nemusí nutně vést k trestnímu stíhání a může trvat i několik let. Poté může být odloženo nebo naopak předloženo soudu, píše Reuters.