ZPRÁVY PLUS, Josef Flek, Michal Dyttert - 14.11. v 11:30
Vláda podpořila zákaz prodeje energetických nápojů dětem mladším 15 let. Na smyslu zákona se však ve vysílání CNN Prima NEWS pozvaní experti neshodli. Podle poslance Josefa Fleka (STAN) návrh podpořili odborníci, protože nápoje ohrožují správný vývoj dítěte. Prezident Svazu výrobců nealkoholických nápojů Michal Dyttert však uvedl, že žádná ze složek energetických nápojů není návyková a návrh zákona ignoruje fakta.
Rozhodnutí skupiny poslanců, která návrh podala, podle Fleka vychází z několika seminářů a kulatých stolů s odborníky, které zákonodárci uspořádali. Experti dle jeho slov pocházeli z oblasti zdravotnictví či školství.
ČTĚTE TAKÉ: Vláda zpřísní pravidla pro nákup energetických nápojů. Změny dopadnou na složení i reklamu
„Ze všech setkání nám vyšlo, že zákon určitě smysl má, protože dětem energetické nápoje do rukou nepatří,“ sdělil Flek ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle návrhu by měl být jejich prodej zakázán dětem do 15 let, ačkoli původní plán počítal s 18 lety.
Oblíbené potraviny, které v USA nekoupíte. Proč jsou tam mléko nebo vajíčka s hračkou tabu?
Zatímco v Česku se řadí k oblíbeným potravinám, v USA je v regálech supermarketů nenajdete. Jejich prodej tam totiž z různých důvodů zakazuje zákon. Na takzvaném „blacklistu“ najdete čerstvé mléko, mák či Kinder vajíčka.
Dyttert však návrh kritizoval s tím, že by chtěl vidět data, z nichž by plynulo, jak velký je konzumace těchto nápojů dětmi problém. „Nikdo nedoporučuje dětem, aby pily dva nebo pět energetických nápojů denně nebo i týdně. Tyto drinky do rukou dětí nepatří. Tento návrh ale tak, jak je připravený, problém vůbec nevyřeší,“ sdělil.
Experti se neshodli ani na návykovosti
K regulaci prý zákonodárci přistoupili proto, že nápoje obsahují látky, které jsou pro děti škodlivé. „Jeden nápoj obsahuje mezi 20 až 40 kostkami cukru a v případě kofeinu to vychází zhruba na dvě espressa. To pro dětský organismus představuje opravdu velké zatížení a může se to projevit v budoucnu,“ sdělil.
Právě kofein nebo cukr jsou podle odborníků vysoce návykové látky. Podle některých odborníků je cukr dokonce podobně návykový jako kokain. „Zatížení způsobené energetickými drinky je nejen zdravotní, ale projevuje se i v rozvoji psychických problémů nebo poruch spánku. Do budoucna může také výrazně zatížit zdravotní systém,“ dodal Flek.
S návykovostí energetických nápojů však šéf Svazu výrobců nealkoholických nápojů silně nesouhlasil. „Musím zásadně nesouhlasit s tím, že energetický nápoj je návykový. Tak to určitě není a ani žádná složka v něm není návyková,“ uvedl Dyttert.
Argumentoval studií Evropské agentury pro bezpečnost potravin EFSA. „Ta v roce 2015 uvedla, že existuje bezpečný limit, a to jsou tři miligramy kofeinu na kilo živé váhy. Jasně také řekla, že se to týká dospělých i dětí,“ dodal Dyttert.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Whisky z celého světa, půlmilionová lahev i koktejl à la svíčková. Velkolepý festival ovládl podzim