reklama

Experti: Stárnou nám lékaři, realita není dobrá. Primární péče je podfinancovaná

Primární péče je dlouhodobě podfinancovaná a chybí v ní lidi. Navíc praktičtí lékaři stárnou a mladým chybí motivace, řekl v pořadu 360° Tomáš Doležal, ředitel Institutu pro zdravotní ekonomiku iHETA. Dalším velkým problémem, obzvlášť v období po covidu, je rovněž nedostatečná prevence a čím dál větší díra v systému veřejného zdravotního pojištění, uvedli experti ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama

Česká republika má nedostatek lidí v sektoru primární léčby už dlouhodobě. Podle odborníka na zdravotní ekonomiku Tomáše Doležala jde o jednu z velkých bolestí současného českého zdravotnictví, který proto potřebuje nutně změnu.

„Realita není dobrá. Průměrný věk praktických lékařů je, tuším, 57 let. Co se tam děje s generační obměnou nejen v populaci, ale také u lékařů v první linii, je dost děsivý vývoj. Něco se musí stát, protože česká primární péče je bohužel dlouhodobě podfinancovaná a podpersonalizovaná. Nemá dostatečné motivace, aby tam přecházeli lékaři z ambulantní sféry. To je první bolest struktury zdravotnictví,“ uvedl Doležal v pořadu 360°.

Další bolestí je podle něj následná a dlouhodobá péče. „Proto spousta pacientů končí v nemocnicích za nákladnější finanční prostředky a nejsme schopni je nechat léčit v komunitě či doma. To vše vidíme jako problém a je potřeba trošku peníze rozvrstvit do primární péče, prevence a záchytu, aby se praktik staral o více pacientů než dnes, a zároveň aby pacienti mohli dříve odcházet z nemocnic, dostali se k rehabilitaci a dlouhodobé péči doma,“ doplnil ve vysílání.

Také Pavel Hroboň z Advance Healthcare Management Institute věří, že české zdravotnictví potřebuje zotavení a změnu. Upozornil, že během pandemie koronaviru – která navíc stále není u konce – docházelo k odkladům zdravotní péče a plánovaných operací. Největším problémem tak budou kromě stárnoucí populace i chronické nemoci.

„Srdce, části oběhového systému, diabetes, duševní onemocnění, rakovina. To je to, co nám způsobuje největší utrpení a stojí nejvíce peněz. Ale náš zdravotní systém, jak ho máme dnes nastavený – nejen u nás, ale i v jiných zemích – nevznikl proto, aby řešil tyto problémy,“ navázal na téma.

„Vznikl v době, kdy hlavním problémem byly infekční nemoci a úrazy. Máme strukturu zdravotnictví, která neodpovídá dnešním potřebám. Dnešní medicína umí zázraky, ale často za obrovské peníze opravujeme následky, ke kterým nemuselo dojít nebo k nim mohlo dojít až později v životě lidí,“ popsal Hroboň, kde za sebe vidí díry v systému.

Stárne i populace, vytváří se u pojišťoven díra

Jan Růžička, který působí jako ředitel vnějších vztahů skupiny Home Credit, ocenil finanční injekci ze strany vlády do českého zdravotnictví. Krátkodobě jej tím zotavila, ale z dlouhodobého hlediska se podle něj vytváří stále větší díra do systému veřejného zdravotního pojištění.

„Před deseti lety to bylo 200 miliard korun ročně, dnes je to 360. Řekněme si, jestli je ta péče skoro dvakrát lepší. Je vynikající – ale je otázkou, zda si to budeme moci dovolit při faktu stárnoucí populace. Více lidí je nemocných a méně jich platí peníze do zdravotního pojištění, platí za ně stát. Na druhé straně máme inovační paradox. Máme vynikající a převratné léky, ale péče o jednoho pacienta stojí desítky milionů korun,“ uvedl jako příklad Růžička.

Tagy:
zdraví zdravotnictví lékaři prevence pořady CNN Prima NEWS praktičtí lékaři Pavel Hroboň 360° Jan Růžička

Hlavní zprávy

Kamarův právník opět na scéně: Fanoušci Rangers, nejezděte do Prahy. Hrozí tragédie
Fotbal

Kamarův právník opět na scéně: Fanoušci Rangers, nejezděte do Prahy. Hrozí tragédie

Incident údajně obnášející rasismus, který se odehrál v březnu mezi Glenem Kamarou a Ondřejem Kúdelou, má dozvuky ještě nyní. Právník hráče skotských Rangers a aktivista Aamer Anwar varuje fanoušky z Glasgow, aby se nevydávali do Prahy – 30. září k tomu budou mít příležitost, protože jejich klub bude hrát zápas skupiny Evropské ligy se Spartou. To, že Rangers nenarazí na znepřátelenou Slavii, podle Anwara nehraje roli – Anwar má pocit, že v české metropoli jim může jít o život.

Vím, myslíš to dobře, ty trdlo. Ale Volný tě zneužívá, vzkázal Novotný Csákové
Volby 2021

Vím, myslíš to dobře, ty trdlo. Ale Volný tě zneužívá, vzkázal Novotný Csákové

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) napsal zpěvačce Iloně Csákové třístránkový dopis. V něm ji varuje před její spolupráci se stranou Volný blok, za kterou kandiduje v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny jako lídryně Jihomoravského kraje. „Posílám ti místo veřejného výsměchu hodně štěstí. V té bramboračce, co sis vytvořila v hlavě, ho budeš potřebovat,“ vzkázal Novotný.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Gólový festival s xenofobní kaňkou. Trhák mezi Spartou a Třincem pokazili „polský Židi“

Byl to šlágr se vším všudy. Páteční zápas dvou zřejmě nejambicióznějších týmů hokejové extraligy Sparty a Ocelářů Třinec přinesl 11 gólů, po vítězství 7:4 se domů vraceli spokojení Slezané. Utkání obnášelo na ledě mnoho emocí, což se také přelilo na tribuny, které se v pražské O2 areně divákům otevřely takřka po roce. Znepokojivé pokřiky části sparťanských fanoušků kazí sportovní zážitek.

Choupenitch: Jsem průkopník, bořím mantinely. Gratulace mě netankují, zájem dětí ano

Šermířské kluby v Česku jsou pod náporem nových zájemců, potřebují další trenéry. Hrdý na tento fakt může být Alexander Choupenitch, jehož bronzová medaile z olympijských her v Tokiu posloužila jako nejlepší možná vábnička. „Po covidovém roce už třeba některé děti chtěly se šermem končit, teď do něj mají velkou chuť,“ těší 27letého fleretistu v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama