V nejvyšší české politice se schyluje k neobvyklé dohodě mezi opozicí a vládnoucí koalicí. Nad tématem hybridních hrozeb totiž našli shodu zástupci opozičních i koaličních stran. V Poslanecké sněmovně by tak měla vzniknout stálá komise, která by se věnovala těmto druhům ohrožení, kterým Česko čelí.
Jde o původní návrh poslankyně TOP 09 Heleny Langšádlové na zřízení vyšetřovací komise pro vyhodnocení vlivu autoritářských režimů na vnitřní záležitosti ČR. Pod návrh se již podepsali poslanci napříč sněmovními stranami, respektive čtyři desítky poslanců z TOP 09, pirátské strany, KDU-ČSL a STAN a také jednotlivci z ODS, ANO a ČSSD.
Na vyšetřovací komisi by se ale s opozicí koalice neshodla, dohoda se tak povedla až na ustavení stálé komise. Pro CNN Prima NEWS to uvedl další iniciátor vzniku komise, poslanec za Piráty Jan Lipavský.
„Měli jsme s vládní koalicí domluveno, že vytvoříme stálou komisi pro hybridní hrozby. Bohužel v situaci, kdy se blížilo hlasování, Sněmovna kvůli koronaviru přerušila své zasedání. Od té doby jsme neměli možnost se k tématu vrátit a teď je potřeba domluvit se, zda dohoda s koalicí platí,“ uvedl Lipavský.
Aktuální je zřízení takové komise dle poslance za Piráty i v kontextu kauzy Koněv, v rámci níž mimo jiné ruští představitelé pohrozili trestním stíháním českým politikům odpovědným za odstranění sochy sovětského maršála z pražských Dejvic.
ANO souhlasí
Redakce CNN Prima NEWS se na dohodu ptala i zástupce vládního hnutí ANO, který má téma na starosti, poslance Roberta Králíčka.
„My stále dodržujeme dohodu, která vznikla při projednávání návrhu na zřízení vyšetřovací komise pro vliv autoritářských režimů. Domnívali jsme se, že vyšetřovací komise nedává smysl, ale podporujeme myšlenku na zřízení stálé komise. Nacházíme se v moderní době, kdy nás ohrožují hybridní hrozby,“ řekl Králíček pro CNN Prima NEWS. Stálá komise by dle něj mohla navrhnout legislativní úpravy, dát doporučení vládě či diskutovat se zpravodajskými službami.
Poslanecká sněmovna by mohla stálou komisi zřídit už 12. března, kdy bylo hlasování na programu. O den dříve se ale kvůli pandemii koronaviru jednání přerušilo. Kritika plánu se tehdy ozývala zejména z řad KSČM a SPD. Její zástupci poukazovali na to, že komise zjevně míří na vlivy Číny a Ruska. Zněly i pochyby o tom, zda by komise dokázala něco vyřešit.
Pro je i Petříček
Myšlenku komise pro hybridní hrozby podporuje i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). „Je to návrh, který podpořila celá řada poslanců, včetně předsedy zahraničního výboru. Jsem přesvědčen, že by komise mohla přispět k debatě, jak lépe čelit fake news a jevům, které mohou ovlivňovat rozhodovací procesy u nás a negativně do nich zasahovat,“ řekl CNN Prima NEWS ministr.