reklama

Falešná pozitivita potrápila školáka z Budějovic hned třikrát. Čím si ji vysvětlit?

Antigenní test vás vyděsil pozitivním výsledkem, ale následný PCR test byl negativní? Jde o takzvanou falešnou pozitivitu. Ta hned třikrát po sobě potrápila stejného žáka při povinném školním testování. Jaké komplikace s sebou přináší taková situace a čím ji lze vysvětlit?

reklama

Kuriózní případ falešné pozitivity zažil jedenáctiletý Prokop z Českých Budějovic. „Nám se to stalo poprvé někdy v polovině prosince, kdy nám volali ze školy, že je syn pozitivní,“ popisuje otec chlapce Jan Štifter.

Následný PCR test ukázal, že je Prokop zdravý. Tahle situace by nebyla tolik výjimečná, pokud by se od té doby neopakovala ještě dvakrát. Kamarádi Prokopovi říkají, že je originální. A nezlobí se na něj, přestože jeho falešná pozitivita ovlivňuje chod celé třídy.

„Kdyby to bylo v pondělí, kdy jsme přišli poprvé v novém týdnu, pokračovala by výuka, jak má, ale jelikož je to už čtvrtý den, co jsme ve škole, musí nosit roušky, přestávky mají jindy než ostatní,“ vysvětluje žák církevní základní školy.

Antigenní testy fungují jako síto. V něm mohou uvíznout skutečně pozitivní, ale také lidé s falešnou pozitivitou. „Víme, že spolehlivost antigenních testů se pohybuje ve velmi širokém intervalu od 80 procent až ke 30 procentům, což je vlastně velmi nízká spolehlivost,“ připouští biochemik Libor Grubhoffer.

Podle odborníků se mohla u Prokopa uplatnit takzvaná zkřížená reaktivita protilátek proti jinému lidskému koronaviru. Jednoduše řečeno může být pozitivní na jiný vir. „Jiné lidské koronaviry způsobující běžné akutní respirační onemocnění jsou celkem čtyři,“ dodává Grubhoffer.

A z jakého důvodu se nositel takového viru zachytí v sítu testovaných? Screeningové testy, které jsou prováděny u na první pohled zdravé populace, mají být levné, bezpečné, snadno proveditelné a vysoce citlivé.

„Zachytí – když to řeknu lidově – každého, kdo je byť jen podezřelý,“ říká ředitelka Krajské hygienické stanice České Budějovice Květoslava Kotrbová. Všechny pak prověří konfirmační PCR test, na jehož výsledek se podle odborníků můžeme spolehnout.

Antigenní testy na koronavirus v jihočeských školách v minulém týdnu zachytily 234 pozitivních případů, tedy 15 setin ze všech testovaných. Z toho polovina se po PCR testování ukázala jako falešná.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření
Pořady

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

Největší akvizice v historii her. Microsoft kupuje herního giganta Activision Blizzard

Americká softwarová společnost Microsoft koupí za 68,7 miliardy dolarů (zhruba 1,5 bilionu korun) vývojáře a vydavatele Activision Blizzard. Ten mimo jiné vlastní úspěšné herní značky jako Call of Duty, World of Warcraft, Diablo nebo Candy Crush. Po dokončení transakce bude Microsoft třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony.

Udělali strašné svinstvo. Manželství Harryho a Meghan nevěřím, říká historik

Na manželství prince Harryho a Meghan Markleové by historik a odborník na královskou rodinu Martin Kovář nevsadil. „Ve Velké Británii končí rozvodem více než 50 procent manželství, v USA je číslo ještě vyšší,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Připomněl také obvinění z rasismu, které Sussexové loni vznesli vůči nejmenovanému členu královské rodiny. To označil za „strašné svinstvo“, protože nedali druhé straně možnost se hájit.

reklama

Domácí zpravodajství

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

reklama