Falešně pozitivní chlapec
Antigenní test vás vyděsil pozitivním výsledkem, ale následný PCR test byl negativní? Jde o takzvanou falešnou pozitivitu. Ta hned třikrát po sobě potrápila stejného žáka při povinném školním testování. Jaké komplikace s sebou přináší taková situace a čím ji lze vysvětlit?
Kuriózní případ falešné pozitivity zažil jedenáctiletý Prokop z Českých Budějovic. „Nám se to stalo poprvé někdy v polovině prosince, kdy nám volali ze školy, že je syn pozitivní,“ popisuje otec chlapce Jan Štifter.
Následný PCR test ukázal, že je Prokop zdravý. Tahle situace by nebyla tolik výjimečná, pokud by se od té doby neopakovala ještě dvakrát. Kamarádi Prokopovi říkají, že je originální. A nezlobí se na něj, přestože jeho falešná pozitivita ovlivňuje chod celé třídy.
Testování je vyhazování peněz do kanálu. Vystavme se omikronu, radí Hostomský
Omikron by mohl být pro mladší lidi pomyslnou třetí dávkou očkování, lidé by se mu měli vystavit. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to uvedl biochemik Zdeněk Hostomský. K nedávným krokům vlády je skeptický. „Fandil jsem jí, volil jsem Spolu. Začali dobře, zrušili nouzový stav a apelovali na osobní odpovědnost. Pak ale přišli s testováním všude dvakrát týdně. Ekonomicky je to vyhazování mnoha peněz do kanálu,“ zdůraznil.
„Kdyby to bylo v pondělí, kdy jsme přišli poprvé v novém týdnu, pokračovala by výuka, jak má, ale jelikož je to už čtvrtý den, co jsme ve škole, musí nosit roušky, přestávky mají jindy než ostatní,“ vysvětluje žák církevní základní školy.
Antigenní testy fungují jako síto. V něm mohou uvíznout skutečně pozitivní, ale také lidé s falešnou pozitivitou. „Víme, že spolehlivost antigenních testů se pohybuje ve velmi širokém intervalu od 80 procent až ke 30 procentům, což je vlastně velmi nízká spolehlivost,“ připouští biochemik Libor Grubhoffer.
Podle odborníků se mohla u Prokopa uplatnit takzvaná zkřížená reaktivita protilátek proti jinému lidskému koronaviru. Jednoduše řečeno může být pozitivní na jiný vir. „Jiné lidské koronaviry způsobující běžné akutní respirační onemocnění jsou celkem čtyři,“ dodává Grubhoffer.
A z jakého důvodu se nositel takového viru zachytí v sítu testovaných? Screeningové testy, které jsou prováděny u na první pohled zdravé populace, mají být levné, bezpečné, snadno proveditelné a vysoce citlivé.
„Zachytí – když to řeknu lidově – každého, kdo je byť jen podezřelý,“ říká ředitelka Krajské hygienické stanice České Budějovice Květoslava Kotrbová. Všechny pak prověří konfirmační PCR test, na jehož výsledek se podle odborníků můžeme spolehnout.
Antigenní testy na koronavirus v jihočeských školách v minulém týdnu zachytily 234 pozitivních případů, tedy 15 setin ze všech testovaných. Z toho polovina se po PCR testování ukázala jako falešná.