Nezisková organizace ARA Art letos pořádá již 9. ročník oslav Mezinárodního dne Romů. Několikadenní festival podporuje k otevřenosti, svobodě vyjádření a potlačuje diskriminaci napříč společností. Mezinárodní den Romů se slaví 8. dubna již od roku 1971, kdy byla založena Mezinárodní romská unie. Festival Fusion se uskuteční v Praze od 5. do 8. dubna hned na několika místech.
Festival Fusion je spojení různých uměleckých forem a návštěvníci se mohou těšit na čtyři dny krásy, hudby, zábavy a netradičních zážitků. Podpory se dočkal i od slovenské zpěvačky a herečky Alžběty Ferencové vystupující pod pseudonymem Zea, která se festivalu sama zúčastní a pořadatelům poskytla i rozhovor. Lístky na všechny akce jsou v on-line prodeji na goout.net ve Facebookové události: https://bit.ly/3JJ46tj
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zataženou oblohu doprovodí mráz. Česko zasáhnou velké teplotní výkyvy, jaký bude víkend?
Oslavy začínají ve středu 5. dubna vernisáží v putovní galerii Phundrado Vudar na Ovocném trhu. O hudební doprovod se postará Josef Šenki a kapela Devles. Projekt Phundrado Vudar úspěšně funguje již od roku 2016 a letos se v rámci výstavy koná i online aukce na aukro.cz. Dražit se budou ta nejúspěšnější díla z projektů. Zdarma do aukce darovali svá umělecká díla např. Karel Cudlín, Milan Junek a Maxim Muchow. Aukce je dobročinná a výtěžek z prodeje bude využit na rozvoj putovní galerie.
Ve čtvrtek 6. dubna je pro diváky připraveno divadelní představení. Premiéra nové pohádky Pal e marikľi? v Divadle 21 v 17:00. „Romské pohádky nejsou stejné, jako ty tradiční české. Často jde zdánlivě o situace ze života, které ale nesou množství rysů i postav současnosti, i když se odehrávají na zvláštních místech, třeba v královském paláci. Stejně tak jsou svým charakterem jiná i poučení, která z nich vyplývají. Všichni se těšíme, až naši novou divadelní pohádku, v níž kombinujeme dva takové staré romské příběhy, představíme dětskému publiku. Je totiž známá věc, že děti přijímají jinakost přirozeně, bez potřeby ji hodnotit nebo zpochybňovat. A tak jsme samozřejmě zvědaví, jak budou na tak nezvyklé vyprávění reagovat,“ uvádí dramaturgyně pohádky Líza Urbanová. V 19:00 hodin se po pohádce uskuteční koncert kapely Bingáč Trio.
Pátek 7. dubna se ponese ve znamení rapu. V pražském Rock Café vystoupí ve 20:00 hod. Bobby Blaze společně s hosty Karlosem Westem a Hipeman Reyem.
Vrchol přijde v sobotu
Oslavy Mezinárodního dne Romů vyvrcholí v sobotu 8. dubna v 19:30 hod. slavnostním galavečerem v divadle Archa. Vystoupí Edita a Martina Bendigovy a jejich Edit Band, zpěvačka Zea, Tommy Bela & Ricco Šarkozi, Natasha Udovikova, Dominik Teleky & Lenka Fučíková, Josef Reis & Majka Ondičová, Simona Šenkiová, Marie Oláhová, Jan Hron, sestry Bikárovy & sestry Matiovy, Michal Žolták, Sbor Rom Praha. Umělce doprovodí Live Band Milana Kroky.
„Na všechny, kteří se rozhodnou nás podpořit svou přítomností a budou s námi sdílet radost z tohoto uměleckého ,fusion‘ spojení, se velmi těšíme,“ říká s úsměvem David Tišer, ředitel spolku ARA Art.
Během oslav je připravená venkovní úniková hra Tajemství Nomádských Rytířů. Hra potrvá cca 2 hodiny, bude probíhat na Starém Městě a je určena pro týmy 2 až 6 hráčů. Tým je po celou dobu hry doprovázen průvodcem. Registrace probíhá na: www.mezinarodnidenromu.cz. Stačí si vybrat datum a čas.
Rozhovor se slovenskou zpěvačkou, která si říká Zea
Co vás z vašich mnoha profesí nejvíce charakterizuje?
Řekla bych, že stále ještě tanec a zpěv. Tanec je celý můj život a je mojí součástí, mým nejbližším přítelem. Každopádně doufám, že časem budu moci říct, že je to i herectví, protože to mě velmi baví.
Proč jste se rozhodla spolupracovat s ARA Art na divadelním projektu?
Protože ráda spolupracuji s jednotlivcem, skupinou nebo organizací, která dělá něco prospěšného pro lidi. Samozřejmě v tomto případě jde ještě o krásnou myšlenku, hlavně integrace romské mládeže a celkově umění.
Proč je důležité dělat projekty, jako je ARA Art?
Protože je to jednoduše potřebné a důležité. Ukázat rozmanitost, talent, dobro, vzdělání Romů. Hodně lidí stále žije v nějakém stereotypu, co se týká romské otázky, proto je dobré, že tento stereotyp bouráte.
Co byste si nejvíce přála, aby projekt v lidech vyvolal za emoce?
Hlavně, aby vyvolal emoce. To je nejdůležitější, já netuším a ani si netroufám určit jaké, ale doufám, že to budou emoce lásky a pochopení.