Poruchy růstu, intelektu i chování, srdeční vady nebo deformity v obličeji. Fetální alkoholový syndrom je vrozené onemocnění, které ovlivňuje celý život dítěte. Prevence proti němu je přitom extrémně jednoduchá a stoprocentně účinná – syndrom se totiž rozvíjí u dětí, jejichž matky v těhotenství pily alkohol. Před následky u příležitosti probíhajícího Suchého února varuje nezisková organizace Loono.
První měsíce nového roku tradičně patří kampaním za odpírání alkoholu. Mezi nejznámější se řadí Suchý leden a tzv. Suchej únor. To, že alkohol lidé k životu nepotřebují, odborníci zdůrazňují pravidelně. U příležitosti těchto akcí však apelují i na další problémy, které mohou být s užíváním této návykové látky spojené.
ČTĚTE TAKÉ: Výstražné etikety na alkoholu? Zvyšuje riziko rakoviny, málo se to ví, burcují experti z WHO
„Nepít alkohol je normální. A v těhotenství to platí dvojnásob: v tomto období skutečně není bezpečné žádné množství alkoholu. Fetální alkoholový syndrom je nevyléčitelný, ale zároveň stoprocentně preventabilní. Stačí jediné – nepít v těhotenství alkoholické nápoje,“ podotkla doktorka Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono.
Třetina těhotných v Evropě pije alkohol
Každý rok se na světě s fetálním alkoholovým syndromem narodí více než 100 tisíc dětí. V České republice je každoročně diagnostikován u 300 novorozenců, nicméně až tři tisíce dětí přichází na svět s příznaky fetálního alkoholového spektra, což je skupina mírnějších onemocnění. Statistika je přitom alarmující: až třetina evropských žen přiznává, že v těhotenství pila alkohol.
Alkohol prochází placentou přímo do krevního oběhu dítěte. Jeho játra však nejsou dostatečně vyvinutá, a tak odbourává alkohol mnohem pomaleji než dospělý. Vývoj plodu může negativně ovlivnit i jedna jednorázová konzumace většího množství alkoholu, proto se těhotným ženám doporučuje úplná abstinence po celou dobu těhotenství.
„K plodu se dostane opravdu každá dávka alkoholu, placenta není bariéra. Následně ničí buňky v různých orgánech, což vede k abnormálnímu rozvoji, ovlivňuje vývoj nervových buněk v mozku a snižuje průtok krevními cévami placenty. To způsobuje nedostatečný přísun kyslíku a živin k vyvíjejícímu se dítěti. Mimo to se mohou toxické látky hromadit v mozku a způsobit další škody,“ dodala Šédová.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Autosedačka z druhé ruky dítě neochrání, říká expertka. Poradila, jak ratolesti zabezpečit
Individuální riziko přitom nelze předvídat. Některé děti se i přes občasnou konzumaci alkoholu narodí zdravé, zatímco jiné mohou mít poruchy učení, chování nebo motoriky, které se projeví až ve školním věku.
Jak se syndrom projevuje?
Děti s fetálním alkoholovým syndromem mají obvykle malou hlavu – jelikož dochází k předčasnému ukončení růstu mozku i celé hlavy –, krátké oční štěrbiny, krátký nos, plochý střed obličeje, hladkou rýhu mezi nosem a horním rtem a tenký horní ret.
V rámci postižení centrální nervové soustavy se může u dětí projevit mírná až střední mentální retardace, snížené napětí a ochablost svalů, hyperaktivita, zhoršená krátkodobá paměť i poruchy chování a soustředění. Objevit se může ale celá řada vrozených vad a tělesných anomálií, jako jsou například deformace srdce nebo močových cest.
„Některé nastávající maminky možná slyšely radu, že jim může sklenka vína pomoci uvolnit děložní svalstvo a spustit porod. Toto tvrzení však nemá vědecké podložení. Naopak, alkohol může mít nežádoucí účinky i v posledních týdnech a dnech těhotenství,“ varovala Šédová.
Alkohol totiž může kontrakce potlačovat namísto jejich vyvolávání. Může rovněž ovlivnit srdeční frekvenci dítěte a zpomalit jeho pohyby.
Pokud by žena musela po požití alkoholu na porodní sál, například kvůli akutní sekci, může to komplikovat podání některých léků nebo anestézie. „Existuje mnoho jiných bezpečných metod, jak se před porodem uvolnit, například teplá koupel, masáž, dechová cvičení, bylinkový čaj nebo sex,“ poradila Šédová.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Nemocné dvouleté dívce zbývaly dny života. Cesta z válečné zóny byla trnitá a plná zvratů