360° - 7.12. v 21:15
Pakliže se prezident Miloš Zeman rozhodne nejmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kompetenční žaloba situaci nejspíše nevyřeší. Uvedl to bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pořadu 360°. Nový premiér Petr Fiala (ODS), by mohl situaci dočasně vyřešit tak, že převezme resort zahraničí pod sebe a začne jednat o jiném kandidátovi na ministra.
Svoboda si myslí, že ačkoliv je prezident vázán návrhy premiéra nemůže jmenovat nikoho jiného, zároveň nemusí přijmout každou nominaci. Nastínil proto dva scénáře. V jednom z nich se může stát, že Zeman jednoduše odmítne jmenovat Lipavského do čela ministerstva zahraničí a doporučí Fialovi, aby se dočasně ujal Černínského paláce sám. „Poté může vláda vzniknout a bude se jednat o novém ministrovi zahraničních věcí,“ vysvětlil šéf diplomacie. To je ostatně možnost, kterou zmiňoval i sám prezident.
Ve druhém scénáři může Fiala takový návrh odmítnout, čímž ale nemůže být jmenována vláda jako celek. Nadále by tak vládl Andrej Babiš (ANO), dokud by se nezformoval kompletní nový kabinet. „To, jestli je někdo pověřen vedením ministerstva zahraničí, je podmínka, aby vláda mohla vládnout,“ upozornit na možný sled událostí Svoboda.
Z toho důvodu se domnívá, že by musel Fiala tak či onak ustoupit Zemanově požadavku, což mu vychází i z dalších právních analýz. Diskutovaná kompetenční žaloba navíc nemusí být řešením. Podle Svobody tu totiž chybí právě samotný kompetenční spor.
„Konflikt je to politický, jeden druhému nebere nebo nezasahuje do kompetence. Prezident je podle Ústavy také vrchním velitelem ozbrojených sil a zároveň hlavou státu. Jsou zde dva okruhy, politika zahraniční a politika obranná, kde nemůžeme říct, že Zeman nemá své slovo. Podle mě je to test toho, do jaké míry je schopen tuto situaci zvládnout i premiér a dojednat to s prezidentem,“ pokračoval exministr zahraničí.
Dodal, že Zeman ze svých nároků nejspíše neustoupí. „Kompetenční žalobu musí podat premiér. Studoval jsem to a konzultoval, nakolik je možná – podle mého názoru moc ne, ale nechci se tu přít s odborníky. Ale nemůže to dojít tak daleko, že se budou žalovat navzájem. Spor je politický, Petra Fialu ještě čekají mnohé a komplikovanější úkoly, než je tento. Proto musí dokázat, že je umí vyřešit,“ rozvedl Svoboda.
Zeman si bude trvat na svém, míní Petříček
Bývalý ministr zahraničí za sociální demokraty Tomáš Petříček vnímá napětí mezi Hradem a novou vládou za formu vytyčování nových vztahů. Podle něj Zeman zkouší, nakolik se bude Fialův kabinet snažit s hlavou státu hledat kompromisy.
Rozdílné názory na zahraniční politiku označil spíše za zástupné problémy, třebaže i ty nejspíše hrají svou roli ve sporu mezi Lipavským a Zemanem. Narážel tím především diplomatické vztahy Česka s Ruskem a Čínou – prezident se nijak netají tím, že je těmto zemím poměrně nakloněn, zatímco pirátský kandidát stál spíše na straně kritiků tamějších politických režimů.
Tomáš Petříček, exministr zahraničních věcí
„Jak znám prezidenta, ten bude trvat na svém názoru. Souhlasím, že je to především politická otázka,“ řekl v pořadu 360°. Podle něj ale není příliš ideální, aby se jmenování celé nové vlády protahovalo více, než by bylo nutné, jelikož se svět stále nachází uprostřed pandemie koronaviru. „V téhle situaci na to doplatí především občané,“ konstatoval na závěr.