Premiér Petr Fiala (ODS) se ohradil proti kritice opozice směřující na přepracovaný návrh státního rozpočtu. Expremiér Andrej Babiš (ANO) tvrdí, že je nová vláda asociální. Kritikou nešetřila ani bývalá šéfka státní kasy Alena Schillerová (ANO).
„Opozice šíří fámy. Neděláme hloupé škrty. Šetříme na výdajích státu. Na rozdíl od předchozí vlády si vážíme peněz, které občané platí ze svých daní. Nechceme s nimi rozhazovat, ale odpovědně hospodařit,“ prohlásil na tiskové konferenci premiér Fiala. Jeho vláda seškrtala v návrhu minulého kabinetu 100 miliard a do Sněmovny předloží rozpočet se schodkem 280 miliard.
Šéf ANO a expremiér Andrej Babiš označil kabinet Fialy za asociální. Zkritizoval plán zrušit navýšení plateb za státní pojištěnce i možné úspory na hygienických stanicích. „Jestli se opravdu po dvou letech covidu chystají škrty ve zdravotnictví a na hygienách, tak je to podle mě bezprecedentní a nepochopitelné,“ konstatoval Babiš.
Nenavýšení plateb za státní pojištěnce pak torpéduje exministryně financí. „Ministr Vlastimil Válek na jedné straně děkuje zdravotníkům a hygienikům a na straně druhé ty samé hygieniky vyhazuje a resortu zdravotnictví bere 14 miliard. Nenavýšení platby za děti, seniory a další skupiny bude v budoucnu problém. Co až dojdou peníze? Budeme si za péči připlácet?“ tázala se Schillerová na Twitteru.
Válek si to ale nenechal líbit. „Bohužel, státní rozpočet jsme po vás dostali v dezolátním stavu. Když zdědíte hořící stodolu, taky ji musíte nejdřív uhasit. Musíme veřejné finance zbavit obřích dluhů, které jste nasekala a za které vás voliči poslali do opozice. To je prostě fakt,“ vzkázal bývalé šéfce státní kasy.
Proti vládě jsou i zdravotnické odbory
Šéf SPD Tomio Okamura k novému rozpočtu uvedl, že by škrtal jinde. Vadí mu například snížení slev na jízdném pro studenty a seniory, obává se i zhoršení zdravotní péče. „Jelikož na jednu stranu v rozpočtu škrtá slevy na jízdném pro seniory a studenty a zhoršuje úroveň zdravotní péče pro občany, na druhé straně odmítá ukončit vyplácení dávek nepřizpůsobivým, kteří zneužívají systém,“ uvedl Okamura a vrátil se tím k tématu, kterým se snažil profilovat zejména před migrační krizí v roce 2015.
Kritický byl k vládě i šéf odborů Josef Středula. „Nedohodli jsme se. Vláda trvá na zmrazení plateb státu do zdravotního pojištění za děti, důchodce a nezaměstnané. Chce také snižovat stavy zaměstnanců krajských hygienických stanic. Zdravotnické odbory dnes proto vstoupily do stávkové pohotovosti. Mají moji plnou podporu,“ napsal na sociální sítě.
Jednou z položek jsou úspory ve výdajích státu. Například na nájmech nebo nákupu služeb plánuje kabinet uspořit 13 miliard korun. Nebudou se zvyšovat platby za státní pojištěnce, s čímž naopak počítala předchozí vláda. Má jít o úsporu 14 miliard.
Necelých devět miliard se má ušetřit také na platech státních zaměstnanců, které vláda zmrazila. Osm miliard šéf státní kasy seškrtal na dotacích na obnovitelné zdroje energií.