Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Podle předsedy poslaneckého klubu SPD Radima Fialy začala energetická krize Green Dealem a následně protiruskými sankcemi. „Rusko je dokázalo otočit proti nám. Jako Českou republiku nás zasáhly daleko víc než Rusko,“ uvedl Fiala v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

S tím, že příčin krize je více, souhlasil i místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS). „Válka to akcelerovala. Jako Evropa jsme nabídli Putinovi možnost vést ekonomickou válku proti nám,“ řekl Munzar. Podle něj si s námi ale Putin hrál už dávno před vyhlášením sankcí. „To už bylo před válkou, byla to příprava,“ podotkl Munzar.

Podle Fialy současná vláda nedokáže domluvit zásobování plynem. „Kdybychom byli ve vládě, dokázali bychom plyn sehnat. Vláda bude raději kupovat osminásobně předražený plyn z LNG terminálů,“ sdělil. Munzar ale upozornil, že Rusko není důvěryhodný dodavatel. „Podívejte se do Německa, kde měl Uniper dlouhodobý kontrakt s Gazpromem. Ten plyn nedodával a kvůli tomu začal Uniper krachovat,“ řekl Munzar.

Poslanec Jan Lacina (STAN) v debatě na CNN Prima NEWS zdůraznil, že zbavit se závislosti na ruské ropě a plynu je důležité kvůli dlouhodobé bezpečnosti celé Evropské unie. „Vlády na tom měly začít pracovat dávno. Neudělaly to, teď tu situaci musíme řešit,“ sdělil.

„Fakt, že vláda ve spolupráci s ČEZ dokázala dojednat kapacity na LNG terminálu, je nedoceněný úspěch. To, co se vyjednává léta, se stihlo za několik měsíců,“ podotkl Munzar.

Lacina také přirovnal ruského prezidenta Vladimira Putina k Adolfu Hitlerovi. Reagoval tím na skutečnosti, že řečníci během demonstrace na Václavském náměstí požadovali dohodu s Putinem o cenách plynu. „Můj dědeček byl učitel, který nastoupil před rokem 1938 do Chebu. Když potom Češi museli opustit Sudety, bylo málo míst pro učitele ve zbytku republiky. Nedokážu si představit, že by někdo pořádal protesty proti vládě, že není schopna zajistit dostatek míst a že by bylo dobré domluvit se s Hitlerem,“ řekl. Podle něj se řečníci na demonstraci dostali na hranu této situace. „Jsou to dva rozdílní politici. Srovnání je laciné,“ odmítl to Fiala.

Tagy: