Fialův poradce Křeček: Nelíbí se mi, jak se pojistky prodávají. Jaké smlouvy radí uzavírat?

Co na to vaše peněženka, Jiří Chvojka, Štěpán Křeček - 10.11. v 17:55

Nelibí se mi systém, jak jsou pojistky prodávány, řekl v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS ekonom a poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Štěpán Křeček. Podle něj je na klienty vyvíjen nátlak a chybí čas na prostudování smlouvy. Obloukem by se prý vyhýbal zvlášť investičnímu životnímu pojištění. Pojištění domácnosti a běžné životní pojištění je pak potřeba zvážit vzhledem k situaci, ve které se člověk nachází.

„Pojištění domácnosti a životní pojištění jsou sofistikované produkty a nelibí se mi systém, jak jsou prodávány,“ řekl v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS ekonom a poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Štěpán Křeček. „Aby člověk mohl uzavřít tak sofistikovanou smlouvu, tak by se s ní měl nejprve detailně seznámit. Vždycky doporučuji systém druhých očí, to znamená neuzavírat smlouvu na místě a říct třeba manželce nebo partnerovi, aby se na to podíval,“ popsal Křeček s tím, že další osoba může objevit nějaké problémy, kterých si sami nemusíme všimnout.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ekonomika se podle vlády propadne více, než se čekalo. Může za to inflace, říká Stanjura

Problém je podle něj také v tom, že na klienty je mnohdy vyvíjen nátlak. „Klient je stavěn do časové tísně, produktu pořádně nerozumí a třeba ani neví, jaké jsou tam poplatky, což je základní údaj, který musí klient dopředu vědět,“ řekl Křeček.

Nástrahy životního pojištění

Daleko komplikovanější je podle Křečka investiční životní pojištění. „To je produkt, který pojí životní pojištění a složku jakéhosi spoření a investování. Jsou to vlastně tři produkty v jednom a prostudovat to je tak náročné, že si troufám říct, že většina lidí by se mu měla vyhýbat obloukem,“ sdělil ekonom.

Uzavřít pojištění domácnosti je ale někdy přímo vyžadováno. „Například když si chce někdo vzít hypotéku, tak je kolikrát nucen uzavřít pojistku, aby ji vůbec mohl dostat. V takovém případě si myslím, že je dobré ji uzavřít, aby si člověk mohl pořídit vlastní bydlení,“ radí Křeček.

Co se týče životního pojištění, záleží podle něj na tom, jak velké má člověk úspory. „Jsou lidé, kteří mají velké úspory, takže i když by se jim stalo něco nepříjemného, tak mohou žít z úspor a nepotřebují mít pojistku. Pak jsou tu ale rodiny, které jsou závislé na příjmu jednoho člena – a kdyby se mu něco stalo, tak je obrovský problém. Potom dává smysl bavit se o životní pojistce,“ řekl Křeček a dodal, že před uzavřením pojistky je dobré krok prodiskutovat s celou rodinou. „Když se bavíme o životní pojistce, tak to není záležitost, kterou bychom mohli rozhodnout na jedné schůzce s pojišťovákem,“ podotkl.

Tagy:
ODS Petr Fiala Štěpán Křeček ekonom životní pojištění Co na to vaše peněženka pojištění domácnosti