Tálibán nařídil majitelům obchodů v západní provincii Herát, aby figurínám usekávali hlavy. Islamističtí představitelé totiž rozhodli, že se jedná o zakázané „modly“. Uctívání kohokoli nebo čehokoli jiného než Alláha, považovaného za jediného Boha, je těžký hřích.
Kontroverzní rozhodnutí vydalo tento týden obnovené ministerstvo pro šíření ctnosti a předcházení neřesti, které je v Tálibánu zodpovědné za správu a dodržování přísného výkladu islámu. Resort původně provozovatelům obchodů nařídil, aby figuríny zcela odstranili. Majitelé si ale stěžovali a tvrdili, že by to zničilo i to málo, co jim ještě zbylo.
Po vyslechnutí stížností šéf ministerstva, šejk Azíz-u-Rahmán, couvl. Figuríny mohou zůstat, ale mají jim být uříznuty hlavy. S tím pochopitelně majitelé opět nesouhlasí a vzkazují, že rozebrání či rozsekání figurín stále představuje značnou finanční ztrátu. Navíc v době, kdy se afghánská ekonomika téměř zhroutila, informoval web Daily Mail.
„Každá figurína stojí až 100 dolarů. Tálibán se nezměnil, opět dochází k omezením,“ uvedl jeden z majitelů. Od doby, kdy Tálibán v létě v rychlém sledu za zády stahujících se amerických jednotek znovu ovládl Afghánistán, omezuje svobody svého obyvatelstva stále častěji. Zároveň však světu tvrdí, že se „reformoval“.
S hidžábem v autě a bez hudby
Ženy a dívky byly údajně z bezpečnostních důvodů okamžitě uzavřeny ve svých domovech, zatímco hnutí jim ve velké míře zamezilo docházet na pracoviště a do škol. V posledních týdnech islamisté také zakázali ženám podnikat dálkové cesty bez mužského doprovodu a prohlásili, že musí nosit hidžáb i během jízdy v autě.
Tálibánci současně nedovolují jakoukoliv hudbu v dopravních prostředcích. Řidiči by měli zastavovat svá vozidla v době modliteb na „vhodném místě“, aby mohly probíhat modlitby kdekoliv a bez větších omezení.
Afghánistán, který byl po dvě desetiletí finančně podporován západními zeměmi, se po opětovném převzetí kontroly Tálibánem téměř zhroutil. Peníze na pomoc vyschly, a přestože Západ přislíbil další miliardy, stále nemůže najít způsob, jak je do země dostat, aniž by je předal islamistům.
Rodiče prodávají své děti, nemají na chleba
Potravinový program OSN varuje, že až polovině obyvatel hrozí před koncem zimy hladomor. Hospodářská katastrofa v kombinaci se suchem totiž uvrhla obrovské množství lidí do chudoby.
Rodiny se podle zahraničních médií začaly uchylovat k zoufalým opatřením, aby si mohly dovolit jídlo. Mimo jiné posílají malé dětí do práce. V krajních případech rodiče své potomky dokonce prodávají, aby měli na chleba a jiné základní potraviny.