Další rok v područí pandemie se chýlí ke konci a je načase bilancovat. Redakce CNN Prima NEWS přináší seznam deseti zahraničních událostí, které letos nejvíce hýbaly mediálním, politickým a společenským světem. Dějiny se tento rok psaly v Kapitolu, Kábulu nebo u běloruské hranice.
Útok na Kapitol
Ukradené volby. Zastavte krádež. Další čtyři roky. I takové výkřiky se po prezidentských volbách v USA v listopadu roku 2020 šířily po sociálních sítích ve chvíli, kdy americká média označila Joea Bidena za vítěze soupeření o Bílý dům. Politická a společenská krize ve Spojených státech se přehoupla i do letošního roku a vyvrcholila 6. ledna, kdy došlo k bezprecedentní události, která se zapsala černým písmem do dějin země.
Kolem poledne se příznivci tehdy dosluhujícího prezidenta Donalda Trumpa shromáždili se členy konspiračního hnutí QAnon v parku před budovou Kapitolu. Stovky demonstrantů posilněných výzvami republikánských předáků se rozhodly proniknout na místo, kde sídlí dolní i horní komora amerického Kongresu.
Demonstranti se dostali přes zábrany i přes mnohdy laxní ochranku (což později podnítilo vznik řady konspirací o údajně předem připraveném útoku) a ocitli se v místě, kde se zrovna nacházely politické špičky Spojených států. Vypukl chaos provázený násilím i střelbou. Demonstranti zdevastovali budovu Kapitolu a bili se s policisty. Při útoku zemřelo pět lidí.
Úmrtí v královské rodině
Zřejmě nejvíce probíraným úmrtím letošního roku byl skon prince Philipa, manžela britské královny Alžběty. Ten zemřel 9. dubna na hradě Windsor. Právě tam královská rodina uspořádala nákladný honosný pohřeb.
Na pietu přiletěl ze zámoří i princ Harry, který se měsíce předtím rozkmotřil se zbytkem rodiny. I kvůli úprku z Londýna do Kalifornie či kvůli kontroverznímu rozhovoru pro CBS, kde Harryho žena Meghan poukázala mimo jiné na údajný rasismus v Buckinghamském paláci.
Trhy obcházel strach z pádu Evergrande
Stejně jako loni prožily trhy v roce 2021 infarktovou a prazvláštní etapu. Dařilo se kryptoměnám i akciím. Bitcoin téměř ztrojnásobil hodnotu a i mnohé technologické tituly z indexu S&P 500 rostly prakticky během celého roku.
Přesto lednový optimismus z vakcín, které měly vrátit svět do normálu, na trzích brzy vyprchal. Na Wall Street se třásli například před čínskou developerskou společností Evergrande, která začala krachovat a se svými extrémními dluhy s sebou mohla stáhnout k zemi i světové trhy. Investory pak nepotěšil ani listopadový nález koronavirové varianty omikron.
Nepokoje mezi Izraelem a Palestinou
V květnu se u Mrtvého moře rozhořel další z řady konfliktů mezi tradičními rivaly – Izraelem a Palestinou. Obě strany se mezi sebou roky přou o územní uspořádání, nárok na Jeruzalém a prostory Západního břehu a Pásma Gazy, které obývají Palestinci.
V květnu Palestina zasypala izraelské pozice raketami, také Jeruzalém odpověděl sérií útoků, při kterých mimo jiné poslal k zemi novinářské kanceláře katarské Al-Džazíry. I kvůli izraelskému sofistikovanému obrannému systému sčítali ztráty během nepokojů hlavně Palestinci. Konflikt po několika týdnech utichl, napětí ale zůstalo.
Vojenský převrat v Kábulu a vláda Tálibánu
Pak přišly letní prázdniny a horko začínalo být o pár set kilometrů dál – v Afghánistánu. Americká vojska se totiž během letošního roku začala stahovat ze země, což vycítilo radikální hnutí Tálibán a vyrazilo do ulic. Radikálové během pár týdnů zabrali prakticky celý Afghánistán a po převratu v Kábulu vyhlásili v zemi právo šaría.
Jenže k puči došlo ještě předtím, než západní vojáci i se spojenci a tlumočníky stihli zemi opustit. Američané tak museli s evropskými mocnostmi narychlo organizovat evakuaci z kábulského letiště. V chaosu došlo k teroristickým útokům, při kterých zemřeli i američtí vojáci. Evakuace skončila koncem srpna. Na zpackaný konec dvacetileté války v Afghánistánu doplatil hlavně prezident USA Joe Biden, kterému masivně spadly volební preference.
Svět v plamenech
V létě se svět potýkal také se silnou vlnou lesních požárů. Stromy hořely od Sibiře po americkou Kalifornii. V Evropě ohnivý živel nejvíce ochromil Řecko. Druhý největší ostrov v zemi Euboii ohnivá linie v jednu chvíli rozedrala na dva kusy, a občané a turisté se tak museli evakuovat po vodě.
S plameny se potýkali lidé také v Alžírsku, Itálii, Turecku, Kanadě a tradičně též v Brazílii.
Rozkvět vesmírného turismu
Americká vesmírná společnost SpaceX v roce 2020 nastartovala éru kosmického turismu. Letos se ke hvězdám podívala řada známých osobností. Mezi nimi miliardáři Richard Branson a Jeff Bezos, každý na palubě stroje své vlastní společnosti. Do vesmíru se podíval také herec William Shatner, který je známý jako kapitán Kirk ze sci-fi seriálu Star Trek.
Pandora Papers. Babiš a praní špinavých peněz?
V neděli 3. října večer informovala média po celém světě především o jedné zprávě: V rámci společného projektu Pandora Papers stovky novinářů poukázaly na možné daňové úniky a podezřelé finanční machinace řady předních světových politiků a celebrit. Mezi nimi zmínili kolumbijskou zpěvačku Shakiru, ruského prezidenta Vladimira Putina či českého premiéra Andreje Babiše.
Českého ministerského předsedu na konci jeho funkčního období zastihla publikace investigativního projektu ve chvíli, kdy se chystal na předvolební debatu na CNN Prima NEWS. V ní musel své údajné podezřelé transakce a nákup zámku ve Francii překotně vysvětlovat.
Migrační krize na hranicích Polska a Běloruska
V listopadu vyvrcholila na hraniční linii mezi Polskem a Běloruskem táhlá migrační krize. Západ obvinil běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka z toho, že sváží k hranici uprchlíky z Blízkého východu. U linie se shromáždily tisíce migrantů, polská strana obrnila svou stranu hranice ostnatým drátem, vojenskými vozidly, vojáky a policisty s vodními děly.
Migranti se opakovaně snažili přes plot do Polska proniknout. Mnohým se to podařilo. Mezitím začala zima, klesly teploty a uprchlíci museli přežívat v lese bez jídla v provizorních stanech. Z jedné strany obklopeni polskými šiky, z druhé běloruskými vojáky. Uvězněni v zóně nikoho.
Koronavirus ani v druhém roce nekapituloval
Celý letošní rok pak stejně jako loni definovalo jedno téma. Pro mnohé únavné a frustrující – koronavirus. Začátkem roku se ve světě začalo proti covidu masivně očkovat, v půlce roku se ale ukázalo, že efektivita vakcíny vyvane již po několika měsících. Z mnohých se tak vytratil optimismus, že se dá koronavirus porazit rychle.
Svět se tak snaží hledat další řešení táhlé krize. Jedni vidí východisko ve třetí dávce vakcíny či každoročním přeočkování, druzí se spoléhají na nové druhy očkování či na prášky proti covidu. Do všech vizí pak začala promlouvat i nově objevená varianta omikron.
Už teď je ale naneštěstí jasné, že koronavirus bude tématem číslo jedna také v roce 2022.