Pravda nebo nikoli? Stěžejní zamyšlení pro náš další článek. Řeč v něm bude o deepfake a o tom, že technologie už pokročila natolik, že i zkušení specialisté mohou mít časem problém ji rozpoznat. A skutečně se vývojáři kvůli AI bojí o práci? I to je téma, o kterém se mluví v dalším díle pořadu ITN ONAIR, podobně jako o modrém světle a jeho škodlivosti na lidský spánek a zdraví, což prý poslední studie vyvracejí. Jak to je a opravdu stačilo málo a světoznámá hra Stray nevznikla? Čtěte následující řádky a zjistěte, jak se věci (ne)mají.
Světoví prezidenti zpívající mírový song, slavné osobnosti provozující pochybné hrátky. I taková videa lze na internetu najít. Jsou pravdivá? Většina z nás si umí domyslet, že nejsou. Ovšem existují i takové záznamy, u nichž člověk neví, zda jsou informace v nich skutečné, nebo nikoli, ať si je prohlíží, jak chce. „Videa vytvořená pomocí deepfake více než cokoliv připomínají scény z nějakého dystopického filmu. S tím, jak se tato nová technologie neustále vylepšuje, totiž dochází k rozplývání hranic mezi fikcí a realitou. Podle mnohých výzkumů dokáže sofistikovaná deepfake videa rozpoznat jen velmi málo lidí. To vyvolává obavy z jejich možného zneužití pro šíření dezinformací a podvodů technologické společnosti,“ zní v dalším dílu pořadu ITN ONAIR stejně jako fakt, že giganti, jakými jsou Facebook a Microsoft, vytvářejí nástroje na detekci videí vytvořených právě s pomocí deepfake.
A v 7. díle vysílání ITN ON AIR zní i zpráva o tom, že AI vývojáře neděsí! Konkrétně možností, že by je měla docela nahradit. Vyplývá to z každoročního průzkumu společnosti Tech Overflow. „Podle vývojářů není AI hrozbou pro 70 % dotazovaných vývojářů, 20 % je pak nerozhodnutých aktivně. Umělou inteligenci v práci využívá 62 % respondentů a 14 % se k tomu navíc brzy chystá. Průzkum také ukázal, že AI nástroje vývojářům nejčastěji pomáhají s psaním kódu či při hledání odpovědí. Největší výhodu přitom dotazovaní spatřují ve zvýšení produktivity.“
ČTĚTE TAKÉ: Profil na sociální síti má každý. Budeme mít všichni i virtuálního asistenta? Najde i zapomenuté klíče
Více než modré světlo dokážou škodit kočky!
Modré světlo, které vychází z obrazovek a je velmi podobné slunečnímu svitu, negativně ovlivňuje lidský spánek — přesněji řečeno tvorbu melatoninu, hormonu zodpovědného za náš noční „refresh“. To se dočtete takřka kdekoli. Ovšem může být realita jiná? „S tím, jak se technologie postupně rozšiřuje do všech sfér našich životů, se večerní koukání na televizi či prohlížení sociálních sítí stalo každodenním rituálem mnoha z nás. Nejnovější výsledky 11 výzkumných studií z celého světa však ukázaly, že je role modrého světla na naše usínání zřejmě značně nadhodnocená. Neexistují totiž žádné důkazy, které by významnější účinek obrazovek na spánek potvrdily.“
Jak to skutečně je, se zřejmě dozvíme až časem. Ovšem škodlivost kočičího mazlíčka, který se stal předlohou pro dobrodružný příběh toulavé kočky, která spadne do dystopického světa plného robotů a musí hledat cestu zpátky domů, je, s nadsázkou řečeno, jasná. Tenhle příběh přitom před dvěma lety oslnil spousty nadšenců do videoher z celého světa. „Málokdo ví, jak náročné bylo pro vývojový tým oblíbenou hru Stray vytvořit. Hlavní kočičí herečka Nybels, podle níž získala herní protagonistka své pohyby, totiž dala všem pořádně zabrat. Podle interních zpráv docházelo z její strany k nevhodnému chování a nejeden člen studia si mohl vyzkoušet, jak ostré má drápky. Údajně prý kvůli jejímu chování málem hru zrušili.“
Co dodat? Snad jen, že to bylo o fous!
Pokud patříte k těm, kdo by rádi pronikli hlouběji do IT světa, není nic snazšího než přihlásit se do rekvalifikačního kurzu. Profesionálové v ITNetwork umí předat to nejlepší, co se za léta praxe sami naučili. A tím vám pomoci nejen lépe porozumět moderním technologiím, jež vládnou světu, ale také najít své místo na trhu.