Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová by chtěla umožnit firmám propouštět bez udání důvodů. Mělo by jim to pomoci během probíhající koronavirové krize, kdy jim docházejí rezervy. Pekarová to přináší jako pozměňovací návrh k diskutovanému zákonu o kurzarbeitu.
Zaměstnanci mají dosud právo na dvouměsíční výpovědní lhůtu a odstupné, které hradí samotné firmy. Pokud by pozměňovací návrh Pekarové prošel, stát by podnikům skrze úřady práce přispěl dvěma třetinami na tříměsíční odstupné. S informací přišly Hospodářské noviny.
Podle předsedkyně TOP 09 by pak podniky mohly učinit kroky ke své vlastní záchraně a zaměstnanci by si mohli hledat nové zaměstnání s jistotou tří měsíčních platů. Proti jejímu návrhu se však staví především ministerstvo práce nebo někteří odborníci.
Češi stále patří mezi pivní rekordmany. Průměrně vypijí za rok 284 půllitrů
Každý Čech vypije za rok v průměru 284 půllitrů, neboli pět a půl piva týdně. Upozorňuje na to Český statistický úřad (ČSÚ). Ve speciální grafice přináší i další zajímavosti týkající se českého pivařství. Pití piva je podle statistiků součástí naší kultury a národní pýchou.
„Možná dobře míněný, ale určitě ne šťastně načasovaný nápad. Taková změna podporující větší flexibilitu pracovního trhu by měla smysl během konjunktury, teď může uškodit,“ myslí si Tomáš Ervín Dombrovský, hlavní analytik společnosti LMC provozující pracovní portály Jobs.cz a Prace.cz. Zároveň upozornil, že skoro polovina lidí v Česku nemá finanční rezervy a výpadek i jedné výplaty pro ni představuje problém.
Podporu by ale naopak Pekarová našla například u jednoho z poslanců vládního hnutí ANO. „Je to určitě správná cesta. V průmyslu chybí přes 200 tisíc lidí a bude dobře, když liberalizace pracovního trhu nastane," řekl pro HN poslanec Pavel Juříček.
Příznivě se k návrhu staví také prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. „Je to stejně rychlá a efektivní pomoc jako zrušení odvodů sociálního pojištění,“ řekl. „Řada firem na pokraji krachu raději zavře a lidé nedostanou nic,“ dodal pro HN. Pozitivně na návrh nahlíží také Hospodářská komora, která v minulosti neúspěšně navrhovala změny v zákoníku práce. Kromě výpovědi bez důvodu šlo o zkrácení výpovědní lhůty na jeden měsíc nebo jednodušší ukončování krátkodobých pracovních poměrů nepřesahujících dva roky.
Zda pozměňovací návrh projde, zatím není jasné. Proti stojí ČSSD a komunisté, nejasná je podpora také u opozičních stran.