Ondřej Dostál k vyžadování bezinfekčnosti zaměstnavatelem
Některé firmy zápasí s tím, že se jejich zaměstnanci nechtějí nechat očkovat, což jim může působit nemalé problémy. Přestože povinné prokazování bezinfekčnosti skončilo s prvním dnem letošních prázdnin, firmy ho mohou nadále požadovat. Ať už formou očkování, potvrzení o prodělání nemoci či testu. Podle právníka to možné je, ale ne ve všech případech. Zaměstnavatel pro to totiž musí mít dobrý důvod.
„Zaměstnavatelé mohou zanést povinnost testování na pracovištích do svých vnitřních předpisů a pokynů k BOZP. Jedná se o stejný princip jako v případě řízení pohybu a pobytu zaměstnanců a spolupracujících osob bez ochranných prostředků dýchacích cest na pracovištích,“ uvádí Svaz průmyslu a dopravy České republiky.
Pět důvodů, proč lidé odmítají očkování. Jsou jejich obavy na místě?
Přibližně čtvrtina lidí v České republice nadále odmítá očkování proti nemoci COVID-19. Ještě o něco horší situace je na Slovensku, tamní ministerstvo se proto snaží přesvědčovat občany přehledně vysvětlující kampaní. Aktuálně upozorňuje na pět nejzásadnějších důvodů, proč se občané vakcinaci vyhýbají. Úřad je vybral na základě průzkumu veřejného mínění. Obavy se snaží vyvracet.
Ministerstvo zdravotnictví upozorňuje, že to umožňuje zákoník práce. „Zaměstnavatel je podle příslušných ustanovení zákoníku práce (paragraf 102) povinen vytvářet bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí a pracovní podmínky vhodnou organizací bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a přijímáním opatření předcházet rizikům,“ uvádí ministerstvo zdravotnictví.
„Do této povinnosti lze zařadit přijetí opatření proti šíření nemoci COVID-19. Jelikož toto riziko nelze v tuto chvíli zcela odstranit, je zaměstnavatel povinen přijmout opatření, aby toto riziko bylo alespoň minimalizováno. Jedním z těchto opatření, které je zároveň důležité a často nezastupitelné, je právě testování zaměstnanců na přítomnost viru,“ doplňuje úřad.
Zaměstnavatel to ale musí odůvodnit
Podle experta na zdravotnické právo Ondřeje Dostála (Piráti) na to mají firmy skutečně právo, musí však své rozhodnutí umět zdůvodnit. „Zaměstnavatel má právo a zároveň povinnost ochrany zdraví na pracovišti. Může a dokonce musí po svých zaměstnancích požadovat, aby nechodili do práce nemocní a neohrožovali tak své spolupracovníky a případné klienty,“ sdělil pro CNN Prima NEWS.
Češi se bojí očkování, vakcínu nechce každý čtvrtý. V Evropě patříme mezi skeptiky
Zatímco některé evropské státy hlásí obrovský zájem o očkování, velká část Čechů má nadále z vakcíny obavy. Přestože už je v Česku vakcín dost, držíme se nadále mezi nejméně proočkovanými státy v Evropě. Srovnávat lze například s podobně velkým Portugalskem. Zatímco je v Česku alespoň jednou dávkou naočkováno přibližně 80 % seniorů nad 65 let, v Portugalsku je to neuvěřitelných 99 %.
„Musí však prokázat, že to co po zaměstnancích chce, je skutečně nutné pro ochranu osob přítomných na pracovišti. Aby tedy například mohl zaměstnavatel požadovat očkování proti covidu po svých zaměstnancích, musel by prokázat že se o takový provoz jedná. Například o onkologické pracoviště, nebo domov pro seniory, kde je toto zcela nezbytné,“ doplnil.
Povinnosti po návratu ze zahraničí
Zatímco nutnost prokázání bezinfekčnosti záleží čistě na rozhodnutí zaměstnavatele, kontrola zaměstnanců po návratu ze zahraničí je povinná. Firmy však řeší, jakým způsobem tyto informace vymáhat. „Zaměstnanci například odmítají sdělit, že se vrací ze zahraničí. Získání informace o bezinfekčnosti tak není jednoduché,“ uvedl Jan Rafaj, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Kontrola dalšího vývoje epidemie je tak přenesena znovu na samotné podniky. „Firmy se opět stávají významným a nejmasivnějším nástrojem pro prevenci covidu, respektive kontrolu bezinfekčnosti. Významná část firem, zejména větších podniků, jde nad rámec požadavků ministerstva zdravotnictví, protože chtějí mít větší jistotu, že případné rozšíření epidemie neohrozí jejich podnikání,“ říká Jan Rafaj.
Zdroj: Getty Images