reklama

Flegr: Lidé začnou brát Babiše vážně, když slíbí, že rezignuje a zmizí

Lidé nebudou brát premiéra Andreje Babiše (ANO) vážně ani přes jeho hořekování kvůli nedodržování opatření proti koronaviru. Jediným způsobem by mohlo být, kdyby Babiš slíbil, že po snížení reprodukčního čísla sám rezignuje. Prohlásil to v mimořádném vysílání CNN Prima NEWS evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj vláda s opatřeními, která mají šanci zabránit šíření epidemie, čekala až do poslední možné chvíle, kdy dojde na zahlcení nemocnic.

reklama

Evoluční biolog pro CNN Prima NEWS řekl, že ať Babiš řekne cokoliv, tak jej už lidé nebudou brát vážně. Následně ho ale jedna možnost přece jen napadla. „Možná kdyby řekl, že jestli ho vezmou vážně, tak jakmile klesne reprodukční číslo pod 0,8, tak měsíc nato rezignuje,“ řekl Flegr. Tak by podle něj možná lidé pochopili, že jde do tuhého a začali by opatření dodržovat.

Sám jinak tvrdí, že občany, kteří nemají k vládním opatřením důvěru a nerespektují je, již nelze přesvědčit, tudíž musejí být k dodržování nařízení přinuceni. Problematické pak můžou být i řady výjimek, která doprovázejí téměř všechna opatření. „Bojím se, že jich tam bude tolik, že to absolutně nebude vymahatelné,“ uvedl Flegr ve vysílání.

Hlavní problém však vidí v zaměstnání, kde je podle dat aktuálně nejvyšší míra šíření nákazy koronavirem. Evoluční biolog tak předpovídá, že v příštích letech dojde na řadu žalob na zaměstnavatele ze strany zaměstnanců, kterým koronavirus poškodil zdraví, či ze strany rodin zemřelých zaměstnanců.

Uvěřili jsme, že epidemii máme za sebou

Aktuální opatření by podle něj měla šanci postupu pandemie zabránit, pouze pokud by byla zavedena dřív. „S opatřeními, která mají nějakou šanci, jsme čekali až do té doby, co jsme téměř zahltili kapacity nemocnic,“ řekl Flegr s tím, že pokud by přišla o měsíc dřív, tak by nemocnice mohly být na polovině svých kapacit.

I tak mu ale současná opatření nepřipadají tak tvrdá, jak by mohla být. „Určitě je to dobře, protože to, co jsme měli dosud, nestačilo. Ale důležité je, jak to bude v praxi. Připadá mi, že je to zatím takové formální, že si hrajeme na lockdown, a přitom si dáváme pozor, aby to náhodou nemohlo účinkovat,“ prohlásil parazitolog.

Flegr navíc dodává, že se všechny aktivity měly utáhnout naráz. „Když to dávkujeme po kouskách, tak se to lidé budou snažit očůrat,“ řekl Flegr ve vysílání CNN Prima NEWS. Aktuálně je tedy nutné tlačit na to, aby co nejvíce lidí pracovalo z domova. Tlak by tudíž měl směřovat na zaměstnavatele, aby to svým pracovníkům v co největší míře umožnili.

Za nynější stav podle Flegra můžou především instituce, které „úplně vybouchly před létem“. „Uvěřily své vlastní propagandě, že máme epidemii za sebou,“ řekl evoluční biolog pro CNN Prima NEWS s tím, že ještě horší je, že tomu uvěřila i veřejnost.

Zákaz nočního vycházení i omezení maloobchodů

Vláda na pondělní schůzi opět probírala situaci kolem koronaviru a rychlého nárůstu počtu nakažených. Zakázala například vycházení od 21:00 do 5:00, a to od středy 28. října a nařídila povinný home office.

Vláda zároveň zakázala prodej v obchodech v neděli po celý den a v pondělí až sobotu od 20:00 do 5:00. Uzavřela i farmářské trhy s výjimkou pojízdných farem a prodeje potravin na farmách.

„Zatím nevidíme pokles, který jsme v těchto dnech očekávali. Máme ještě dva až tři dny, kdy budeme registrovat vývoj. Opatření, která byla zavedena v posledních 14 dnech, se projevila jen nepatrně. Ochota se jim podrobovat je nízká,“ prohlásil na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Tagy:
Dlouho tu nebudete, vzkázal gayům a lesbám Pollert. To jste lékař? podivil se Kalousek
Lidé

Dlouho tu nebudete, vzkázal gayům a lesbám Pollert. To jste lékař? podivil se Kalousek

„Nebojme se LGBT a buďme na ně milosrdní. Vždyť je to slepá vývojová větev, dlouho tu nebudou a navíc zachraňují planetu od přemnožení primátů,“ napsal na Twitteru lékař a bývalý olympionik Lukáš Pollert. Jeho prohlášení vzápětí vyprovokovalo k reakci hned několik veřejně známých osobností. „Proč máte potřebu ponižovat lidi, kteří vám nic neudělali a neohrožují vás?“ vytkl mu například bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Zemřela ikonická postava z filmu Rafťáci. Svou dceru přežila o deset let

Ve filmu Rafťáci se Olga Schmidtová představila v roli zapomnětlivé babičky, která svému „vnukovi“ neustále dávala rybí tuk. Diváci si jí však mohli všimnout i ve snímcích, které režíroval Zdeněk Troška: v trilogii Slunce seno... či v komedii Babovřesky. Herečka zemřela již koncem června ve věku 95 let, o jejím skonu se však veřejnost dozvěděla až nyní.

Meghan žádá po lidech 40 minut času. Narozeninové video jí kazil žonglující Harry

Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markleová ve středu oslavila 40. narozeniny. Ve videu, které odpoledne sdílela na internetových stránkách své charitativní organizace Archewell, oznámila novou iniciativu na pomoc ženám při návratu do práce. Kampaně se zúčastní i známé osobnosti. Příspěvek Meghan je plný smíchu a okořeněný vystoupením jejího manžela Harryho. Vévodkyně se veřejně prezentovala poprvé od narození dcery Lilibet.

Život s lupénkou je jako na houpačce. Chvilky úlevy střídá bolest a úporné svědění

S lupénkou se 66letý Václav potýká od svých 23 let. Přestože ho tato autoimunitní nemoc nikdy neohrožovala na životě, dokázala mu velmi znepříjemnit život. Lupénka neboli psoriáza je nemoc, která je nejen viditelná na pohled a pacienti často trpí po psychické stránce, ale také je bolestivá a omezující. Naštěstí už existuje biologická léčba, díky které se po mnoha letech cítí lépe.

Bratislavu čekají další protesty proti opatřením. Kotleba chce blokádu hlavního města

Uplynulý týden zažilo slovenské hlavní město Bratislava demonstrace odpůrců očkování a protikoronavirových opatření. Ti se mnohdy dostali do křížku nejen s policií, ale i s běžnými kolemjdoucími. Nyní dojde na druhé kolo protestů. Do Bratislavy mají na čtvrtek a pátek zamířit stovky nespokojenců. Kontroverzní předseda krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Marian Kotleba dokonce hovoří o tom, že s demonstranty provede blokádu Bratislavy.

reklama

Domácí zpravodajství

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Babiš v Babišově: Mobilní očkování v pohraničí potvrdilo registrační chaos i nezájem Romů

Vítkov je zapadlé šestitisícové městečko u vojenského prostoru Libavá, kde voliči milují Andreje Babiše, loni v krajských volbách tady hnutí ANO získalo 37 procent hlasů. Ve středu do Vítkova zavítal mobilní očkovací tým a s ním i ministerský předseda. K avizované propagaci vakcinace mezi Romy nedošlo, akce navíc ukázala na byrokratický chaos spojený s očkováním.

reklama