Evoluční biolog Jaroslav Flegr opakovaně tvrdí, že koronavirus unikl na podzim roku 2019 z laboratoře ve Wu-chanu. Číňané by podle něj měli přiznat zodpovědnost za všechny finanční i lidské ztráty po celém světě za poslední rok a půl. Flegr už nepředpovídá v souvislosti s pandemií takovou katastrofu, ale lidé podle něj ještě budou na covid umírat. Brzy se prý také objeví mutace, která prolomí vakcíny. Farmaceutické firmy už ale zároveň pracují na vakcínách druhé generace, které budou ještě účinnější.
„Na světě je jen málo institutů, kde mají sbírku koronavirů, a zrovna tam vypukne tato epidemie? První případy navíc byly z nemocnic, které leží na stejné lince metra jako institut. Čistě statistická pravděpodobnost, že na takovém místě vznikne pandemie úplně náhodou, je zanedbatelná,“ uvedl Flegr v rozhovoru pro slovenský Startitup Diskusný Klub.
Virus je podle Flegra přírodního původu, protože v institutu ve Wu-chanu mají vědci tisíce vzorků z netopýrů. „S mnohými izoláty si vědci hráli. Zatím není jasné, do jaké míry byl virus upraven. Určitě nebyl upraven tak, aby se mohl vypustit ven. Prostě jim utekl,“ vysvětlil.
Podobný názor má například epidemiolog Roman Prymula, podle kterého je téměř jisté, že virus pochází z laboratoře. „Ne že by tam byl uměle vyroben, nicméně unikl, protože tam se běžně prováděly různé výzkumy, které vycházely z přírodních rezervoárů. To znamená z různých netopýrů a podobně. Na modelovém zvířeti se ten virus zřejmě dostal ven, dostal se na trh a začala celosvětová katastrofa,“ uvedl Prymula na podzim roku 2020.
Čína by měla převzít zodpovědnost
Flegr v rozhovoru prozradil, že Čína by měla za vše převzít zodpovědnost. „Jenže zaplatit to nemůže, protože by se nedoplatila. Škody, které virus napáchal, jsou tak obrovské, že technicky není možné vše vynahradit. A politicky nepřinutíte jadernou velmoc k placení reparací. Rozhodně by se k tomu měli přihlásit, a ne strkat hlavu do písku,“ dodal biolog.
V říjnu loňského roku Flegr předpovídal, že v Česku bude na nákazu koronavirem umírat tisíc lidí denně. Ještě v lednu varoval před 100 tisíci zemřelými za celou pandemii. Flegr nyní uznává, že to se svými odhady občas přepískl.
„Vzhledem k nadúmrtí je u nás 40 tisíc mrtvých, takže o tolik jsem se nemýlil. A co se týče tisíce mrtvých za den, tam jsem se spletl. Ale s ohledem na počet nakažených a opět při započtení nadúmrtí umřelo jednou 720 lidí. Ne tedy v jeden den, ale někdo do 14 dnů a někdo do 2 měsíců,“ snažil se Flegr obhájit.
Podle oficiálních statistik ministerstva zdravotnictví zemřelo v Česku v souvislosti s nemocí COVID-19 celkem 30 384 lidí.
Ještě budou umírat tisíce lidí
Mnozí odborníci Flegra často kritizovali, že svými výroky a příspěvky na sociálních sítích straší veřejnost. Se zlepšující se situací se ale zlepšily i některé Flegrovy predikce. „Nepředpovídám jen katastrofy. Od prosince jsou mé předpovědi optimistické, protože jakmile rozkvetou pampelišky, které se řídí podle teploty, začnou díky oteplování počty nakažených klesat,“ dodal.
Jenže stejně jako s koncem léta přestávají pampelišky dělat ze zahrad žlutý koberec, končí i Flegrův optimismus. „Už nebudou umírat desetitisíce lidí. Tisíce možná ano, protože máme málo proočkovaných. Bude velký nárůst infikovaných mezi mladými lidmi. Teď si krásně žijeme, ale v zimě musíme mít ke kolektivní imunitě přes 90 procent naočkovaných,“ podotkl.
V Česku je podle dat ministerstva zdravotnictví k pátku 20. srpna kompletně naočkováno téměř 5,5 milionů osob, celkem bylo vykázáno 11,2 milionu dávek. K Flegrovým 90 procentům je tak ještě daleko, navíc mezi mladými zatím není o vakcinaci příliš velký zájem.
Experti však varují, že na podzim nastane pro mladé lidi problém. Virus se začne šířit rychleji, a to zejména jeho delta mutace, dříve označovaná jako indická. Varianta delta je totiž prokazatelně nakažlivější než veškeré její předchůdkyně. Například viroložka Ruth Tachezy vysvětluje, že i očkovaní se mohou nakazit. Vakcinační látka ale brání těžkému průběhu nemoci a zmenšuje riziko případné hospitalizace.
Flegr se ale obává, že se co nevidět objeví ještě agresivnější varianta koronaviru. „Každým dnem očekávám v dobře proočkované zemi, jakými jsou Velká Británie nebo Izrael, mutanta, který prolomí bariéru očkovací látky. Následně se začne šířit po celém světě. Obávám se, že do konce prázdnin už o něm budeme vědět,“ předpovídá tentokrát.
Očkování pohotovostní vakcínou není zbytečné
Společnosti vyrábějící vakcíny s tím ale prý už počítají. „Podniky dávno pracují na vakcínách 2. generace, kterým už virus neuteče. V Evropě budeme v květnu nebo červnu příštího roku za vodou. Covid už pro nás nebude problémem, i když budou vznikat místní epidemie. Už nepůjde o celonárodní katastrofu,“ míní Flegr.
Biolog podotkl, že o podobném scénáři věděl už loni. Pokáral českou vládu, že měla vést očkovací kampaň úplně jinak. „Na začátku se samozřejmě schválí pohotovostní vakcína, kterou jsme na jaře zachránili desítky tisíc životů. Jenže to je jen zastavení řítícího se vlaku. Virus ale nebude stát se založenýma rukama, ale bude reagovat dál. Společnosti to samozřejmě vědí a připravují vakcíny. Jenže lidem to musíme říct a musíme vysvětlit, že očkování první generací vakcín není zbytečné,“ apeluje na politické špičky.