Flegr o vývoji pandemie a mutacích (zdroj: CNN Prima NEWS)
V budoucnu přijdou ještě horší mutace koronaviru, které budou ohrožovat i očkované, řekl evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr. Podle něj léto ještě prožijeme v klidu a na podzim bude epidemie ještě pod kontrolou. Rizikovějším obdobím může být zima, kdy už bude třeba výrazně větší proočkovanost, dodal ve zprávách na CNN Prima NEWS.
Slova uznávaného slovenského epidemiologa Vladimíra Krčméryho, který varoval Slováky před černým pandemickým scénářem, by Flegr podepsal. Sám ale ještě vidí současnou situaci optimisticky. „Riziko je poměrně velké. Indická (delta) forma se tu vyskytuje velice málo. Máme tu hlavně britskou variantu, ta klesá, takže můžeme být optimističtí,“ přiblížil parazitolog.
„To, co zaznělo ze Slovenska, bych podepsal s jedinou výjimkou – budeme stíhat pohřbívat. Máme hodně proočkovaných seniorů, takže se nebude tolik umírat. Také máme hodně dobré kapacity krematorií, takže u nás nehrozí zahlcení,“ pokračoval v myšlence na CNN Prima NEWS.
I tak by měla být společnost připravená nejen na horší varianty koronaviru, ale i jiné patogeny – ty sice nemusí mít nutně větší smrtnost, ale například delší inkubační dobu. V praxi by tak nakažená osoba mohla šířit virus delší dobu, aniž by si to uvědomila.
„Měli bychom být připravení i na ně. To je ale úkol na dalších pět let, není to akutní. Nyní bychom se měli zaměřit na boj s koronavirem,“ dodal Flegr.
Nemyslí si, že se odehraje stejný scénář jako loni. Naopak věří, že se díky proočkovanosti a lepšímu plošnému testování podaří udržet epidemii pod kontrolou i na podzim. Jako hrozbu spíš vidí zimní období, kdy může naskočit nová vlna nákaz. „Tam bychom potřebovali více než 90procentní proočkovanost. To v Evropě nezvládne žádný stát, tím méně my,“ rozvedl vědec.
Lidem, kteří doposud odmítali vakcínu, vzkázal, že se očkování stejně nevyhnou. Do roka totiž podle něj většina evropských států zavede povinné očkování, v případě ČR možná do dvou let.
Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr Zdroj: CNN Prima NEWS
„Bude rozumnější, když se nechají naočkovat dobrovolně už nyní a ušetří si rok dva času s testováním a omezeními,“ dodal. Osobně považuje nové vakcíny za zázrak, díky jejich modifikovatelnosti může věda držet krok s virem a rychle reagovat na rozšířené mutace.
Ani s vakcínami ale není podle Flegra vyhráno. Zatím sice fungují i na aktuální varianty, ale v menší míře než na původní formu koronaviru. Navíc lze předpokládat, že v dobře proočkovaných zemích jako Izrael nebo Velká Británie začnou vznikat nové mutace, které se pokusí obejít vakcíny. „Ale ne donekonečna. Už příští generace vakcín zabere i na mutanty. Poté bude očkování jako u tetanu, třeba jednou za pět let,“ zavěštil Flegr na CNN Prima NEWS.