Je to spíš symbol, než aby to něčemu pomohlo, kritizoval nošení respirátorů venku evoluční biolog Jaroslav Flegr ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle něj by je vláda mohla velmi rychle zrušit. Flegr také uvedl, že by se mělo testovat především ve školách PCR testy. Antigenní testy by využil k obnově služeb. Například u kadeřnice, kosmetičky, manikérky nebo při masážích by negativní antigenní test podle něj stačil.
„Respirátory venku jsou věc, kterou bychom mohli bezbolestně zrušit velmi rychle. Je to spíš symbol, než aby to něčemu pomohlo,“ zdůraznil ve vysílání CNN Prima NEWS Jaroslav Flegr.
Nový plán rozvolnění: Na řadě jsou školy a obchody. Kdy se dostane na restaurace?
Ministerstvo zdravotnictví počítá podle nejnovějšího plánu s rozvolňováním v šesti vlnách. Redakce CNN Prima NEWS do něj měla možnost nahlédnout. Pokud se v následujících týdnech epidemická situace v Česku nezhorší, postupné uvolňování opatření by se mělo týkat mimo jiné škol a školek, obchodů, restaurací, hotelů nebo kin.
Respirátory podle něj v současné době mají smysl na přeplněné náplavce, ale na otevřeném prostranství, kde jsou lidé daleko od sebe, potřeba nejsou.
Evoluční biolog ve Zprávách plus mluvil i o plánovaném rozvolňování. Pozastavil se nad tím, že vláda původně plánovala, že nejdřív vrátí děti do škol, ale najednou se chystá otevírat i obchody. „Jestliže upřednostníme obchody před školami, musí tam být nějaké vyvážení. Takže bychom měli otevřít obchody, kde se dá omezit počet lidí na plochu na nějaké rozumné číslo. A v uzavřených prostorech by lidé měli mít roušky, lépe respirátory,“ navrhuje Flegr.
Ve službách by stačily antigenní testy
Podle něj by se mohly otevřít například kadeřnictví, kosmetiky nebo masérské salony. Podmínkou by byly negativní antigenní testy. „I když jsem velkým zastáncem PCR testů, tady by stačily antigenní. Takže ty nesmyslné antigenní testy, které jsme nakoupili, nemusíme vyhazovat. Pro tyto potřeby by úplně stačily, protože dvě hodiny se dá spoléhat na výsledek negativního antigenního testu,“ řekl biolog s tím, že u PCR testu se dá na výsledek spoléhat tři dny.
PŘEHLEDNĚ: Koronavirové mutace. Čím se liší brazilská, jihoafrická či britská verze?
Brazilská, jihoafrická či britská. S příchodem koronavirových mutací se rizika těžkého průběhu nemoci COVID-19 pro řadu lidí zvýšila. V čem jsou jednotlivé varianty viru specifické a co nakaženým hrozí?
Proto se snaží prosadit PCR testování i ve školách. Podle Flegra by stačilo, kdyby se všechny děti i učitelé otestovali jednou za 14 dní. Dokud to tak nebude, musí podle biologa ve školách zůstat rotační výuka. „To je perfektní systém. Škoda že se vymyslel tak pozdě. Ale i bez něj bychom se obešli, kdybychom vyjmuli PCR testování ze zdravotních úkonů a umožnili, aby se jednou za 14 dní všichni žáci i učitelé otestovali pomocí PCR testů,“ zdůraznil Flegr.
Vyjmutí tohoto způsobu testování ze zdravotních úkonů by podle něj pomohlo navýšit kapacity. „Protože PCR testy považujeme za zdravotní úkon, je poměrně málo laboratoří, které to smí dělat. Dokud to neuděláme, musíme zachovat rotační systém. To je obrovská zbraň proti šíření covidu na školách, protože děti jsou delší dobu v karanténě než ve škole, když připočteme víkendy,“ podotkl.
Nesouhlasí ani s argumenty představitelů vlády, že je PCR testování dražší než antigenní. „Naopak by testování jednou za 14 dnů bylo levnější než antigenní testy, které se musí dělat dvakrát týdně. Náklady mají oba způsoby stejné,“ popsal biolog.
Respirátory venku jsou nesmysl, kritizuje evoluční biolog Jaroslav Flegr. Zdroj: CNN Prima NEWS