reklama

Forejt odsoudil rýpnutí Mynáře: Šťouchance mají jít stranou, ceremonie berme vážně

Mynářovo rýpnutí do Lipavského při jmenování nové vlády určitě nebyla náhoda, shodli se ve vysílání CNN Prima NEWS bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt a europoslanec Alexandr Vondra (ODS). Podle Forejta by se měly podobné ceremoniály brát vážně a osobní spory mají jít stranou.

reklama

„Pan magistr, pardon bakalář, ministr pověřený řízením ministerstva zahraničí,“ prohlásil hradní kancléř Vratislav Mynář, když uváděl nového šéfa české diplomacie Jana Lipavského (Piráti). Prezident Miloš Zeman má vůči Lipavskému výtky a jednou z nich je právě i údajné nedostateční vzdělání.

Podle Alexandra Vondry určitě nešlo ze strany Mynáře o přeřeknutí. „Byl to drobný šťouchanec. Je to jedna z námitek, které jsou k diskusi, možná je námitka o vzdělání oprávněná. Ale i mezi dřívějšími ministry bychom našli větší množství bakalářů, které prezident nerozporoval. Je potřeba měřit všem stejným metrem,“ prohlásil a zmínil například exministra vnitra Jana Hamáčka z ČSSD, který má „jen“ maturitu.

Jindřich Forejt se proti incidentu při jmenování ohradil. „Jsou ceremoniály, které bychom měli brát společensky a osobnostně vážně. Jmenování vlády je výsostný akt, který znamená vrchol v kariéře. Takové šťouchance, i když jsou pro někoho pochopitelné, by měly jít stranou,“ podotkl.

„Je to spíše smutné. Důvody si dokážeme objasnit všichni, ale tyto chvíle by měly být oproštěné od těchto věcí. Osobní spory a výtky by měly jít stranou,“ pokračoval v kritice Mynářova projevu a dodal, že kancléř má to, co čte, k dispozici s předstihem. „Při jmenování soudců to je s tituly daleko složitější,“ vysvětlil.

Nejvíce ministrů pro ODS

Novou vládu pod vedením premiéra Petra Fialy (ODS) tvoří kromě občanských demokratů také KDU-ČSL, TOP 09, Piráti a Starostové a nezávislí (STAN). Hlava státu jmenovala kabinet v podobě, v jaké mu ho Fiala navrhl před měsícem.

Šest postů obsadí ODS, tři získali lidovci a dvě místa TOP 09. Starostům připadla čtyři ministerská křesla, Pirátům tři. Oproti dosavadnímu kabinetu ANO a ČSSD vznikla místa tří členů vlády bez portfeje. Koalice Spolu a Pirátů a STAN se rozhodly i s ohledem na předsednictví ČR v EU zřídit post ministra pro evropské záležitosti, obnovit funkci ministryně pro vědu, výzkum a inovace a zřídit ministra pro legislativu, který bude předsedat Legislativní radě vlády.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hromadná nehoda u Brna. Srazil se kamion a dalších šest vozů, na místě jsou zranění

Nehoda kamionu, dodávky a pěti osobních aut ve čtvrtek krátce před 7:00 uzavřela dálnici D52 za Pohořelicemi na Brněnsku ve směru na Brno, vyplývá z informací hasičů. Policisté dopravu odklánějí přes sjezd 23 na Pohořelice a Židlochovice, řekl mluvčí policistů David Chaloupka. Na místě jsou podle prvních informací dva zranění, uvedla mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

I příznaky zmutovaly. Místo úplné ztráty způsobuje omikron otupělost čichu. Co dalšího?

Britští vědci upozornili na řadu varovných příznaků signalizujících, že jste v počátečním stadiu nákazy omikronem. Jedná se například o bolest v krku, bolest hlavy, pocení, a to zejména v noci, a bolest uší. U mnohých pacientů omikron způsobuje i problémy s čichem, což byl jeden z prvních příznaků i předchozích variant, jenže tentokrát se projevuje trochu jinak.

reklama

Domácí zpravodajství

Nemůžeme si vyskakovat, covid jsme nezvládli. Bez očkování by to byl masakr, říká Kubek

Změn ve vládních opatřeních je už tolik, že je nejde všechny sledovat. Už se v nich neorientuju, přiznal šéf České lékařské komory Milan Kubek. V pořadu 360° upozornil, že i když některé evropské země už začaly rozvolňovat, se situací v České republice se dění v zahraničí srovnávat nedá kvůli menší proočkovanosti. „Nejsme zemí, která by si mohla dovolit příliš vyskakovat,“ řekl na CNN Prima NEWS.

reklama