Fotografování a natáčení videí pomocí dronů pomohlo vrhnout světlo na soužití lidí se žraloky. Videozáznamy odhalují neuvěřitelnou skutečnost. Jen pár metrů od nic netušících lidí, kteří si užívají mořské vody, se pohybují desítky žraloků. Potvrzuje to biolog Jeff Corwin. Pokud je člověk v moři, žralok je téměř pokaždé zhruba sto metrů od něj, říká.
Fotografka Amber Fletcherová svými videozáznamy mapuje poklidné soužití žraloků s lidmi z pobřeží města Pensacola na Floridě. Ve své speciální edici pojmenované Jak blízko jste byli žralokovi, aniž byste to věděli se snaží vyvrátit mýty, jež kolem predátorů oceánů panují. Současně dokazuje jejich pokojnou koexistenci s lidmi.
ČTĚTE TAKÉ: Krvavá bitva s dvoumetrovým žralokem. Senior se obávanému predátorovi dokázal ubránit
Na jednom z videí se Fletcherové podařilo nedaleko místa, kde plavou lidé, natočit více než dvacet žraloků. Lidé se podle ní nemají bát. Jsou ve vodě, jen pár metrů od žraloků a nikomu se nic nestalo.
„Nyní jsou sice někteří žraloci trochu agresivnější, ale když jsem je začala natáčet v Pensacole, z velké části jsem se zbavila strachu. Viděla jsem, že o nás nemají zájem. Dokud nejste na obloze, vůbec netušíte, že jsou kolem vás. Samozřejmě to neznamená, že nikdy nezaútočí. Mnohem pravděpodobnější je, že umřete, když se pokoušíte dělat selfie na stupidním místě, nebo vás zasáhne blesk, než že vás zabije žralok,“ napsala fotografka k videu, kde je vidět u pobřeží hned čtrnáct žraloků.
Ze záběrů pořízených Fletcherovou mnohým běhá mráz po zádech. Že se ale nejedná o nic výjimečného, potvrzují slova amerického biologa a ochránce přírody Jeffa Corwina. „Když jste v moři, ve zdravém mořském ekosystému, často nejste od žraloka dál než 100 yardů (v přepočtu zhruba 91 metrů, pozn. red.),“ řekl pro web CBS News. „S těmito druhy jsme často v interakci a ani o tom nevíme,“ doplnil Corwin.
V jakých destinacích žraloci nejvíce útočí?
Žebříčku míst, kde žraloci nejčastěji útočí, vévodí Spojené státy. Jen za loňský rok podle záznamů ISAF (International Shark Attack File, pozn. red.) se stalo 72 procent všech útoků, nejvíce jich bylo na Floridě a jen jeden z nich byl smrtelný, a to na Havaji.
Svědci popsali hrozivý útok žraloka. Ošklivě pokousaný surfař na videu prchal stovky metrů
Mimořádné odhodlání ukázal teprve 20letý surfař v Západní Austrálii. V pondělí ráno, kdy se vydal sjíždět vlny, jej napadl obávaný žralok bílý. V okamžiku útoku predátora byl surfař asi 600 metrů od břehu, ale i s pokousanou nohou a silným krvácením dokázal doplavat až na souš. První pomoc mu na pláži poskytla zdravotní sestra sedící v nedaleké kavárně. Následně jej záchranná služba převezla do nemocnice. Napsal o tom web YahooNEWS.
Druhé místo se 16 procenty ataků obsazuje Austrálie. Vloni žádný případ neskončil smrtí. Třetí příčka paří Egyptu, kde dva útoky skončily smrtí.
Letos byly už desítky útoků, z toho bylo sedm smrtelných, uvádí web trackingsharks.com. V Austrálii zemřely po napadení žralokem letos už tři oběti, v Mexiku jedna. Jeden z nejbrutálnějších incidentů se stal v červnu v Hurghadě a nepřežil ho mladý Rus.
Počty žraloků neustále razantně klesají. Odhaduje se, že rybáři jich ročně vyloví a následně zabijí až sto milionů. Útok tohoto predátora je sice nejobávanější, ale současně jedna z nejméně pravděpodobných situací. Pravděpodobnost napadení a zabití žralokem je jedna ku 3,75 milionu, připomíná portál Insider.
Mnohem nebezpečnější než žraloci jsou pro člověka jedovatí plazi. V důsledku hadího uštknutí zemře ročně v průměru 81 tisíc až 138 tisíc lidí, připomíná Světová zdravotnická organizace.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: U pobřeží New Yorku plavalo 50 obávaných predátorů