Francie v křeči. Macronův tah uvrhl zemi do chaosu, část opozice volá po jeho rezignaci

Francouzský prezident Emmanuel Macron

Vládní krize ve Francii

Francouzský prezident Emmanuel Macron povolebním tahem jmenovat menšinovou vládu premiéra Michela Barniera, která ve středu padla, uvrhl zemi do politického chaosu. Na tom se shodují evropská média. Hlava státu po předčasných volbách zariskovala a jednoduše mu to nevyšlo. Část opozice nyní navíc volá po jeho rezignaci. K tomu se možná trochu překvapivě nepřipojuje Macronova rivalka Marine Le Penová. Ta hlásí, že je ochotná dát šanci další menšinové vládě pod taktovkou francouzského prezidenta.

Letní volby do Národního shromáždění Francie dopadly patem, kdy ani jedno z uskupení nedokázalo získat většinu. Jmenovat můžeme krajní levici v čele s Jeanem-Lucem Mélenchonem a jeho spojenci, krajní pravici pod taktovkou Le Penové a Jordana Bardelly či středový blok Macrona.

ČTĚTĚ TAKÉ: Diplomatická facka Rusku. Lipavský opustil sál při projevu Lavrova, očekával „snůšku nesmyslů“

Francouzská hlava státu před volbami varovala hlavně před nástupem lepenovců a očekávalo se, že se na vládě domluví s levicí. Nakonec překvapil řadu aktérů francouzské politiky, a to i své voliče, když se rozhodl jmenovat vlastní menšinový kabinet pod velením bývalého unijního vyjednavače o brexitu Barniera. Macron navíc dával najevo, že pro podporu při hlasování bude vláda spíš chodit za Le Penovou.

Jeho risk mu nevyšel, když pouhé tři měsíce po ustanovení Barnierova kabinetu mu poslanci Národního shromáždění vyjádřili nedůvěru při hlasování o rozpočtu. Stalo se tak poprvé za posledních zhruba 50 let. Barnier již za Macronem zamířil do Elysejského paláce a nabídl mu svoji rezignaci. Nyní se čeká, s čím přijde prezident, který má ve čtvrtek večer promluvit k národu.

Evropská média mají jasno – Macron svým tahem uvrhl Francii do chaosu. „Je jednodušší (znovu) postavit Notre-Dame než rozpočet,“ uvádí německý list Tagesspiegel s odkazem na víkendové znovuotevření pařížské katedrály po požáru.

Španělský list El País zase píše o Macronově „debaklu“, když premiérem jmenoval člověka s menšinovou podporou v parlamentu. „Emmanuel Macron čelí nejhorší politické krizi za své dva mandáty,“ napsal pro změnu britský deník The Guardian.

List The Times pak hlásí, že chaos vytvořený Macronem může vyvolat „bouři“, která otřese samými základy Francie. Portál Politico si všímá, že Francie je po Německu druhou klíčovou zemí Evropské unie, která aktuálně zápasí s vnitřními politickými problémy.

Le Penová vyčkává, Macrona může zničit

Jakou cestou se nyní Macron vydá? To je na něm, ale mezitím už čelí tlaku od jiných hráčů francouzské politiky. Z krajní levice zní jasný vzkaz – Macron by měl rezignovat. Mélenchonova strana Nepoddajná Francie dokonce přišla s veřejnou peticí za to, aby nynější francouzský prezident skončil.

K výzvě na rezignaci se překvapivě přidávají i někteří zástupci konzervativní pravice, která byla doposud Macronovým spojencem. Kupříkladu Jean-Francois Copé z řad Republikánů minulý týden pro Le Figaro řekl, že pro vyřešení současné krize je tu jediné řešení – nové prezidentské volby.

Překvapením pro mnohé může být, že po Macronově okamžité rezignaci nevolá jeho rivalka z dvou prezidentských voleb a lídryně krajní pravice Marine Le Penová. Ta je ochotná dát šanci Macronově novému menšinovému kabinetu. Na druhou stranu, portál Politico dodává, že aktuálně Le Penová má moc Macrona zničit.

Tagy: