Zásah na pražské univerzitě: Desítky policistů hledají bývalého zaměstnance, má zbrojní průkaz
František Josef I.
Výpis příspěvků ke štítku „František Josef I.“
Češi a Ukrajinci měli společné hlavní město i parlament, připomíná výrobce dronů z Drohobyče
„S Masarykem sedělo v jednom parlamentu 28 ukrajinských poslanců. My se teď ke střední Evropě nepotřebujeme připojovat, my už k ní dávno patříme,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS 62letý Svjatoslav Surma z Drohobyče na západní Ukrajině, správce charitativní nadace Ridňa (Рідня), která aktuálně vyrábí také drony. „Nezapomeňte, že Češi a západní Ukrajinci měli do roku 1918 společné hlavní město, kterým byla Vídeň,“ připomíná Surma. Muž se zakrouceným knírem, jaký se nosíval za Rakouska-Uherska. „A brzy spolu zase budeme v Evropské unii,“ věří. Nyní leží Drohobyč 76 kilometrů od hranic EU, ale i na toto město padají ruské rakety.
Český řidič špatně odbočil. Byla z toho první světová válka, při které zemřely miliony lidí
Před 110 lety došlo v Sarajevu k atentátu, po kterém zemřel následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d´Este. K události, jež se stala záminkou pro rozpoutání první světové války, přispělo špatné odbočení arcivévodova českého řidiče Leopolda Lojky. Podle historiků se až do konce svého života obviňoval, že jediným pohybem volantu mohl odvrátit smrt téměř 10 milionů lidí. Byl v tom ale nevinně.
Automobil RAF: Zbývá ho jen pár kusů, jeden vystavuje Technické muzeum v Liberci
Vzácný automobil značky RAF se alespoň na čas vrací po více než sto letech domů do Liberce, do místního Technického muzea. Vůz byl na počátku dvacátého století vyroben právě ve městě pod Ještědem. Do dnešních dnů se ho dochovalo jen pár exemplářů. Společně s pořadem Prima Česko se můžeme podívat nejen pod jeho kapotu.
Část je pouze fiktivní, přesto je nejdelší u nás: Kolonáda v Mariánských Lázních
Do pravé ruky pohárek s pramenem, do levé oplatku, a rázem je z vás lázeňský švihák. A právě takové můžete potkat v kteroukoliv roční dobu v západočeském lázeňském městě, které se pyšní nejdelší kolonádou v České republice. Vydáme se po stopách slavných návštěvníků, kteří tudy své kroky vedli před dvěma sty lety. Vítejte v Mariánských Lázních.
Historik Rak: Čeští vlastenci poslední korunovaci u nás vítali. Monarchie by dnes byla šaškárna
Celý svět sledoval víkendovou korunovaci britského krále Karla III., ale také Češi si v minulosti mohli obdobné ceremonie užít. Naposledy v roce 1836, kdy na český královský trůn symbolicky usedl rakouský císař Ferdinand I. Dobrotivý. Podle historika Jiřího Raka to tehdy byla velká sláva především pro české vlastence, kteří událost vnímali jako potvrzení české autonomie. Jelikož si jeho nástupce František Josef I. Svatováclavskou korunu nikdy nenasadil, byl Ferdinand do konce svého života Čechy zbožňován, popsal Rak v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
KOMENTÁŘ: Jeho Výsost Petr Pavel aneb Proč prezidenti napodobují výjezdy císaře pána
Už císař František Josef I. rád cestoval po monarchii a lid jeho spanilé jízdy radostně oslavoval. Také první prezident Československa T. G. Masaryk brzy pochopil, že musí do terénu a tam hrát roli osvíceného monarchy, byť v republikánském rouše. A na moudrého panovníka, který provádí laskavou inventuru říše, si posléze hráli všichni čeští i českoslovenští prezidenti. Petr Pavel teď na Ostravsku dokazoval, že se tradici nebude vzpírat.
Děsivé pověsti o místním pánovi vyslechnete na hradu Radyně. Prý na něm stále straší
Hrad Radyně je dominantou viditelnou ze širokého okolí, ale i z mnohých míst přímo v západočeské metropoli. Přestože zřícenina není největší v kraji, patří hrad a jeho okolí k nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším místům na Plzeňsku.
Strašná smrt v hlubině. Před 130 lety došlo k největšímu důlnímu neštěstí na českém území
Z kilometrové hloubky pod povrchem vytahovali další a další mrtvé, mnoho z nich nešlo identifikovat, nad krajem se ještě dlouho vznášel pach hrůzy a smrti. Před 130 lety došlo v Březových Horách u Příbrami k důlnímu neštěstí, které bylo svého času nejhorší na světě – při požáru zemřelo 319 horníků, z více než 900 dětí se rázem stali sirotci. Ředitel příbramského hornického muzea Josef Velfl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, jak mohlo k tragédii dojít.
Monarchista: Úroveň prezidentských kandidátů je bídná. Nastal čas pro českého krále
Jindřich Holub ze Spolku pro obnovu Českého království v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětluje, proč je právě teď nejlepší čas na návrat k monarchii. Mít krále místo prezidenta by podle něj Čechy zkultivovalo, s důstojnou hlavou státu by nehrozily trapasy typu krádeže chilského pera či virózy nad korunovačními klenoty. S výběrem vhodného adepta by podle Holuba nebyl problém, rodové kořeny jeho favorita Karla Habsburského přece sahají až k Přemyslovcům.
Před sto lety zemřel poslední český král. Karel I. skonal v pouhých 34 letech
Od roku 1526 seděl na českém trůně jeden z nejslavnějších evropských šlechtických rodů – Habsburkové. Posledním z nich, nekorunovaným českým králem a rakouským císařem a korunovaným králem uherským byl v letech 1916 až 1918 Karel I., který zemřel 1. dubna 1922. Tento panovník, který se marně pokoušel zastavit nevyhnutelný rozpad Rakouska-Uherska, zemřel v pouhých 34 letech v portugalském exilu na Madeiře, kde je i pohřben.
Lichtenštejni neuspěli ve sporu o zámky Lednice a Valtice. Areál zůstane státu
Nadace knížete z Lichtenštejna u soudu v Břeclavi neuspěla s žalobou na státní instituce. Žádala vydání majetku, který podle ní neoprávněně užívá český stát, a náhradu škody. Šlo například o lednický či valtický zámek. Okresní soud žalobu zamítl jako nedůvodnou. Lichtenštejnská knížecí rodina tvrdí, že jí český stát majetek nezákonně zabavil na základě Benešových dekretů po roce 1945. Žalující strana má protistranám uhradit náklady řízení. Rozhodnutí není pravomocné, strany se proti němu mohou odvolat. Nadace odvolání avizovala.
Sledujte ŽIVĚ SPECIÁLNÍ VYSÍLÁNÍ s odborníky: Královna Alžběta II. slaví 70 let na trůnu
Velkou Británii čeká v neděli 6. února velkolepý den. Královna Alžběta II. oslaví 70 let od chvíle, kdy nastoupila na trůn. Televize CNN Prima NEWS připravila speciální vysílání, které startuje v 8:30. Těšit se můžete i na spoustu zajímavých hostů.