reklama

Gamer Babiš? Předvolební vábnička. Premiér se chlubí herním průmyslem, kterému nepomohl

Premiér Andrej Babiš (ANO) se ve své předvolební knize „Sdílejte, než to zakážou“ chlubí úspěchy české herní scény. Tuzemským tvůrcům her také slíbil do dalších let podporu ze strany státu. Ti ale připomínají, že se Babiš během svého osmiletého působení ve vládě nijak k výraznější podpoře českého herního průmyslu neodhodlal. Někteří z nich ho označili za demagoga, který se na úspěších vývojářů snaží jen přiživit a nalákat tak další voliče.

reklama

Babišova předvolební publikace na několika stranách vyjmenovává největší zářezy české herní scény. V kapitole zvané „Jsme světová velmoc ve výrobě her“ například zmiňuje akvizici autorů hry Beat Saber technologickým gigantem Facebook a studia Geewa společností AppLovin, prodejnost hry Euro Truck Simulator, čínské investice do studií Bohemia Interactive a Madfinger Games či originální tvorbu vývojářů z Amanita Design.

Mimo jiné si Babiš pochvaluje také miliardový prodej Warhorse Studios, ačkoliv už nezmiňuje, že šlo o herní studio podnikatele Zdeňka Bakaly, kterého dlouhodobě kritizuje.

„Počítačové hry jsou dost možná naším největším kulturním exportem. Přijde mi, že by se o tom mělo mluvit víc, a jak jsem už psal, měli bychom být na český herní průmysl patřičně hrdí. A podpořit ho,“ konstatoval v knize Babiš. Posléze se rozepsal o státním herním fondu, který by měl pomáhat s investicemi do nadějných herních projektů. „Šikovní čeští programátoři, designéři a umělci si to totiž zaslouží. A potvrdí vám to miliony hráčů po celé planetě, kteří si denně užívají jejich díla,“ zaznělo v kampaňové knize.

Pochvaly ze strany premiéra v jeho předvolební publikaci ale překvapily zástupce české herní scény. Babiš totiž o hrách během svého osmiletého působení ve vládě mluvil zřídkakdy. Naposled je zmínil na jarním summitu visegrádské skupiny, dříve občas pogratuloval českým herním tvůrcům ke konkrétním úspěchům. Ze své pozice v kabinetu se ale doposud nijak aktivně neangažoval v podpoře herní scény, ať už jako premiér, či dříve jako ministr financí.

S kapitolou v Babišově knize nemají zástupci českého herního průmyslu dle svých slov nic společného. „Nijak jsme se na tom nepodíleli. Alespoň ne vědomě. Posílali jsme v rámci přípravy na summit V4 na Úřad vlády ČR materiály a dokumenty, které si vyžádalo ministerstvo kultury, ale to je vše. Nevěděl jsem nic o tom, že by se premiér Babiš zajímal o herní průmysl nebo něco takového,“ uvedl pro CNN Prima NEWS předseda Asociace českých herních vývojářů Pavel Barák.

I kdyby ho předseda vlády oslovil, nepodílel by se na soukromé volební kampani jedné strany. „Náš zájem není podporovat jednu stranu a pohled, ale zlepšení tuzemského herního průmyslu, ať už vládne kdokoliv,“ pokračoval Barák, která za asociaci volal například po zjednodušení administrativních pravidel pro pracovní sílu z ciziny či rozšíření akreditovaného vzdělání ve vývoji her.

Dodal, že například s ministerstvem kultury byl v poslední době v kontaktu mimo jiné i v souvislosti s Národním plánem obnovy, který počítá se zapojením herní scény. Pochválil také spolupráci se státní agenturou CzechInvest, která spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu. S ní řeší především mezinárodní akce a export.

Babiš je demagog, chlubí se cizím peřím

Ostřejší slova zvolil Martin Vaňo, zkušený herní vývojář, lektor a ředitel herní vzdělávací platformy GameDevHub. „Babiš je chytrý demagog moderního střihu, takže šikovně míchá pravdu se lží tak, aby byla těžko pozorovatelná. Z toho, co jsem četl, prostě vyjmenovává úspěchy českého herního průmyslu, a tak nějak to celé působí, že to je vlastně jeho zásluha. Není. Stejně jako vždy mu jde o laciné body u jeho voličů, kteří mu zbaští úplně cokoli. I chlubení se cizím peřím,“ nešetřil kritikou Vaňo.

Pro CNN Prima NEWS doplnil, že se podpora herního průmyslu ze strany státu sice zlepšuje, ale stále není dostatečná. „Nezlepšuje se ale Babišovou zásluhou. V tématu se hodně angažuje ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který se snaží rozšiřovat státní podporu kreativních odvětví i na hry,“ rozvedl dále herní designér.

Připomněl, že se k podpoře sektoru vyjadřoval již dříve také předseda Pirátů Ivan Bartoš, který se před několika lety objevil na pražské herní konferenci Game Developers Session. Podobný krok kdysi učinil i někdejší šéf lidovců Pavel Bělobrádek, a to z pozice místopředsedy pro vědu a výzkum za vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Na herních materiálech pro setkání zástupců V4 se podílel společně s dalšími institucemi i Jakub Bedecs, ředitel brněnské iniciativy GameDev Area. Ani on nemá informace o tom, že by se vláda nějak více angažovala ve hrách nad rámec ministerstva kultury a CzechInvestu.

„Bylo to propojené a trošku narychlo kvůli chystanému summitu V4. Do pár dní jsme vše poslali a dál jsem už o tom neslyšel ani slovo, pokud mám mluvit za sebe. Nemyslím si, že by tam proběhla nějaká další komunikace. Vše se řešilo v rámci summitu a vyžádalo si to ministerstvo kultury. Knihu jsem nečetl a ani to neplánuji,“ napsal redakci CNN Prima NEWS.

Stejného názoru je i jeho kolega Roman Vanke, který se v rámci GameDev Area stará o marketing. „Když se podíváte do některých zemí v zahraničí, tam je herní vývoj podporován o něco více než u nás. Že si (premiér Babiš) české úspěchy takto přivlastňuje, je přinejmenším nevhodné. To se nedělá, nechlubíte se cizím peřím. Spolupracuje se tu s CzechInvestem a ministerstvem kultury, do Belgie nás poslalo České centrum. Pokud se ale nepletu, nic z toho nebyla iniciativa Andreje Babiše,“ navázal na téma Vanke.

Podle předsedy brněnského spolku Herní Klastr a zkušeného herního vývojáře Jaroslava Koláře žádná vláda zatím herní vývoj žádným způsobem nepodpořila.

„Úspěchy herních vývojářů jsou jen dílem jejich vlastní práce a snažení. V posledních letech se herní vývojáři v čele se svojí asociací snaží upozornit vládu, že herní průmysl v ČR existuje a je kulturně i ekonomicky zajímavý. Fakt, že předseda vlády zmíní herní průmysl ve své předvolební knize, mě neuráží ani se necítím zneužitý, byť na úspěchy tohoto průmyslu nemá žádné zásluhy,“ sdělil redakci CNN Prima NEWS šéf týmu vývojářů v Ingame Studios.

Na druhou stranu ale vnímá jako pozitivum, že se o herním průmyslu mluví na úrovni zástupců státu. „Považuji to za posun kupředu,“ uzavřel téma Kolář.

Tagy:
počítačové hry videohry Andrej Babiš volby vláda Gaming volby 2021 Asociace českých herních vývojářů Sdílejte, než to zakážou GDA

Hlavní zprávy

Vojáci NATO by mohli být kvůli ruské hrozbě i na Slovensku, přiznal šéf diplomacie
Slovensko

Vojáci NATO by mohli být kvůli ruské hrozbě i na Slovensku, přiznal šéf diplomacie

Spojenci v Severoatlantické alianci (NATO) zvažují podle slovenského ministra zahraničí Ivana Korčoka nasazení jednotek i na Slovensku. Korčok to ve čtvrtek řekl novinářům v souvislosti s napětím mezi Ukrajinou a Ruskem. Server Sky News napsal, že zmíněné úvahy se týkají možnosti vytvoření bojových jednotek s tisícovkou příslušníků, které by kromě Slovenska působily také v Bulharsku, Maďarsku a Rumunsku.

Děsivé záběry exploze domu v Liberci: Bouchlo to a přišli jsme o všechno, vylíčil svědek
Požáry

Děsivé záběry exploze domu v Liberci: Bouchlo to a přišli jsme o všechno, vylíčil svědek

Čtvrteční výbuch v libereckém domě, během kterého utrpělo zranění 10 lidí a jedna žena skončila s popáleninami ve vinohradské nemocnici, nejspíše zavinila propanbutanová láhev. Podle jednoho z obyvatel domu mělo k explozi dojít v bytě jisté problémové rodiny. „Měli problémy s alkoholem a sociální správa jim dokonce měla v minulosti odebrat děti,“ řekl reportérovi CNN Prima NEWS svědek. Ranní exploze poničila byt i jemu.

Sledujte ŽIVĚ tiskovou konferenci s Válkem: Kdy se začne očkovat vakcínou Novavax?
Koronavirus

Sledujte ŽIVĚ tiskovou konferenci s Válkem: Kdy se začne očkovat vakcínou Novavax?

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ve čtvrtek promluví na tiskové konferenci k očkování proti koronaviru. Očekává se totiž, že od února začne vakcinace novou látkou od společnosti Novavax. Ta je tvořená jinak, než vakcíny, kterými se v Česku doposud očkovalo. Od nového hráče na poli s očkováním se tak očekává, že by si ho mohli nechat aplikovat lidé, kteří vakcinaci doposud odmítali.

Dostali miliardu, je to o snaze, odmítá Gazdík ulevit maturantům. Ti se bojí, že pohoří

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) neplánuje úlevy u maturit kvůli covidové pandemii. Žáci posledních ročníků středních škol si přitom stěžují, že byli téměř dva roky na distanční výuce a na závěrečné zkoušky se nemohli dostatečně připravit. Učitelé podle nich dohání učivo na poslední chvíli. Gazdík jim ale vzkazuje, že udělal maximum, a poukazuje na miliardu korun, kterou jeho resort do distanční výuky „nasypal“. Podporu zatím nemají žáci například ani u studentské iniciativy Spravedlivá maturita.

Pozor na komunikaci v Číně. Změňte hesla a vyhněte se veřejné wifi, radí sportovcům experti

Odborníci z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a Vojenského zpravodajství vydali doporučení, která mají českým sportovcům mířícím na zimní olympiádu v Pekingu poradit, jak používat technologie, aby byla jejich komunikace v Číně bezpečnější. Členové české výpravy si mají změnit hesla na všech elektronických zařízeních, také by měli používat aplikace se speciálním šifrováním.

Jednání mezi USA a Ruskem drhnou. Američané neakceptují náš klíčový požadavek, míní Lavrov

Odpovědi Spojených států na bezpečnostní návrhy Ruska postrádají pozitivní reakci na klíčový požadavek nepřípustnosti rozšiřování NATO na východ, uvedl ve čtvrtek podle agentury TASS ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americká reakce dává naději na zahájení vážného dialogu, ale pouze o druhořadých otázkách, nikoli o zásadních problémech, dodal šéf ruské diplomacie. Americký velvyslanec v Moskvě John Sullivan předal ruské diplomacii písemnou odpověď Washingtonu na požadavek Moskvy ohledně poskytnutí bezpečnostních záruk ve středu večer.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Farský si odlet do USA špatně spočítal. Měl požádat matematika Janečka, glosoval politolog

Místopředseda hnutí STAN Jan Farský si myslel, že odlet na stáž do Spojených států mu projde. „Špatně si to spočítal. Možná se měl zeptat Karla Janečka, že by mu to propočítal lépe,“ glosoval ve vysílání CNN Prima NEWS politolog Josef Mlejnek. Ten také společně s komentátorem Českého rozhlasu Plus Petrem Hartmanem diskutoval o aktuální atmosféře mezi Piráty a STAN.

Snížení slev na jízdné bylo nutné. Ceny jsou i nadále atraktivní, hají změnu Kupka

Slevy ve veřejné dopravě pro seniory a studenty se od 1. dubna sníží ze současných 75 procent na 50 procent z jízdného. Jde o jeden z mnoha škrtů, kterým chce vláda premiéra Petra Fialy (ODS) snížit deficit státního rozpočtu. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS sdělil, že hodlá ve svém rezortu najít další úspory. Ty by se ale v žádném případě neměly týkat investic.

reklama

Domácí zpravodajství

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

Lupiče, který přepadl banku v Boleslavi, po týdnu dopadli. Kradl prý kvůli dluhům

Mladoboleslavští policisté ve středu dopadli a obvinili muže, který minulé pondělí v Mladé Boleslavi přepadl banku a odnesl si z ní větší množství peněz. Pro 43letého muže dojeli do Liberce, kde má přechodné bydliště. Muž se přiznal, loupil prý kvůli dluhům. Policie ho obvinila z loupeže a podala státnímu zástupci podnět na vazbu. Muži hrozí až desetileté vězení. O vazbě by měl soud rozhodnout ve čtvrtek, uvedla policie na webu.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama