Jsem fotbalista a jsem gay. To na konci října prohlásil australský hráč Joshua Cavallo, který se stal aktuálně jediným mužem v elitních fotbalových soutěžích na světě, který otevřeně přiznal, že je homosexuál. Byl nadšen z toho, jakých reakcí se mu po coming outu dostalo, podporu mu totiž vyjádřily i hvězdy jako Gerrard Piqué nebo Antoine Griezmann. V kontextu svého přiznání zároveň ale říká, že by se bál hrát v příštím roce na mistrovství světa v Kataru.
Cavallo hraje nejvyšší australskou soutěž za tým Adelaide United. Zatím čeká na šanci v reprezentačním áčku, ale co není, může být. Jak sám řekl v rozhovoru pro podcast Guardian's Today, po svém přiznání, že je gay, se cítí nezastavitelný.
MS ve fotbale 2022
Dlouho se 21letý obránce bál vyjít s pravdou ven. Zvláště proto, že v jeho sportu prakticky neexistují hráči, kteří by veřejně prohlásili, že jsou gayové. „Nebyl nikdo, ke komu bych vzhlédl. Nikdo, u koho bych si řekl, že hraje fotbal, je gay a má úspěšnou kariéru – to je něco, co mě děsilo a něco, čeho jsem se obával. Kdybych to měl potenciálně jednoho dne přiznat, ovlivnilo by to špatným způsobem mou kariéru?“ přemítal.
Nakonec se i přes špatnou výchozí situaci odhodlal a podle zahraničních médií se stal momentálně jediným přiznaným gay fotbalistou v nejvyšších soutěžích na celém světě. Jeho přelomové rozhodnutí spustilo vlnu pozitivních reakcí. Podporu má u trenérů, spoluhráčů, ale také evropských hvězd Gerrarda Piquého, Jordana Hendersona nebo Antoina Griezmanna.
Do Kataru bych jet nechtěl
Cavallo ale dobře ví, že ne na všech místech planety teď bude vítaný. I když nepatří do národního týmu, promluvil o tom, jak by se mu potenciálně (ne)chtělo hrát na následujícím mistrovství světa v Kataru, které začne v listopadu příštího roku.
F1 závodí proti lidským právům. V kalendáři už chybí jen Afghánistán, zlobí se fanoušci
Bahrajn, Katar, Saúdská Arábie i Spojené arabské emiráty. Země, ve kterých naleznete spoustu luxusu, ale také značný nedostatek respektování lidských práv. Právě to je důvod, proč se veřejnost bouří proti tomu, aby tyto země hostily populární seriál – formuli 1. Na konci roku budou mít všechny zmíněné země účast v královně motorsportu odškrtnutou. V listopadu se bude závodit v Kataru.
Homosexualita je totiž ve státu v Perském zálivu zakázaná. „Je mi smutno, když to vidím. Četl jsem něco v tom smyslu, že v Kataru je trest smrti pro gaye. Je to něco, čeho bych se opravdu bál a ve skutečnosti bych kvůli tomu do Kataru jet nechtěl,“ přiznal. Lidskoprávní organizace uvádějí, že je technicky možné, aby soudy řízené právem šaría nechaly zabít muže za to, že je homosexuál. Nicméně zprávy také uvádějí, že z tohoto důvodu nebyl nikdo popraven.
Podle Cavalla je pro každého hráče snem reprezentovat. „Ale vědět, že se světový šampionát koná v zemi, která nepodporuje gaye a vystavuje nás riziku vlastního života, mě děsí a musím to přehodnotit. Je můj život důležitější než dělat něco opravdu dobrého v rámci mé kariéry?“ upozornil.
Šéf organizačního výboru MS v Kataru Nasser Al-Khater už před čtyřmi lety ujišťoval, že během největší fotbalové akce nebude nikdo diskriminovaný: „Neklademe žádná omezení v souvislosti s národností, ani na nikoho s ohledem na jeho pohlaví, rasu, orientaci, náboženství. Zúčastnit se tohoto mistrovství světa mohou všichni.“
Cavallovi se i přes možné problémy v některých zemích ulevilo. „Nemůžu vám popsat, jak je to dobrý pocit. Teď, když to svět ví, moji spoluhráči to vědí a není to tajemství, cítím se nezastavitelný. Je to vlastně úžasné. Tato svoboda v mé hlavě a celkový prostor, který teď mám, mě moc těší,“ dodal pro podcast webu Guardian.