Od 90. let ušla fotbalová Premier League několik mílových kroků směrem k vyšší bezpečnosti fanoušků. Impulzem k tomu byla tragédie na stadionu Hillsborough, při které bylo ušlapáno 97 fandů Liverpoolu. Kvůli maximální redukci rizika nemohou příznivci na tribunách v Anglii už takřka 30 let podporovat své kluby ve stoje. To se má teď ale změnit. Čtyři kluby se od nového roku zapojí do programu takzvaného „bezpečného stání“.
Londýnské týmy Chelsea a Tottenham Hotspur se spolu s manchesterskými kluby United a City vrací v čase a od nového roku umožní části fanoušků v ochozech stát. Bezpečněji než dříve. Na „ostrovech“ po tom byla velká poptávka. Lidé rádi navštěvující fotbalové zápasy mají za to, že ve stoje se fandí daleko lépe a zlepšuje se tím atmosféra celého zápasu.
Čtveřice klubů má otestovat, jestli zavedení staronových pravidel na stadionech nemá rezervy. Pokud se koncept osvědčí, budou sektory na stání vznikat od příští sezony i v dalších koutech Anglie.
MS ve fotbale 2022
Posledních takřka 30 let byla místa na stání zákonem zakázaná. A to kvůli katastrofě, která se v roce 1989 stala při utkání FA Cupu mezi Liverpoolem a Nottinghamem. Bídné bezpečnostní podmínky a davové šílenství stálo život 97 lidí.
Příklad si chtějí brát v Anglii například z Německa. Tam jsou stadiony nyní koncipovány tak, aby se v určitých částech mohlo na bundesligových zápasech stát a zároveň nehrozily podobné tragédie. Díky takzvanému kolejnicovému systému jsou sedačky sklopené a každé místo tak dopřává fanouškům dostatek prostoru. Při utkáních pod hlavičkou UEFA se pak sedačky snadno vyklopí a z místa na stání se stane místo na sezení.
„Nyní je správný čas řádně otestovat bezpečné stání v Premier League a EFL Championship před rozhodnutím o plošném zavedení,“ řekl britský ministr sportu Nigel Huddleston. Z Championship, druhé nejvyšší fotbalové soutěže v Británii, se do testovacího kola zapojí velšský Cardiff.
Bezpečnost je hlavní prioritou
Úřad pro bezpečnost sportovišť (SGSA) upozornil, že se nejedná o opětovné zavedení velkých tribun na stání a že pro historickou změnu existují přísná kritéria. Třeba u Manchesteru United to bude 1 500 míst v severovýchodní části Old Trafford pro domácí fanoušky a dalších 500 pro hosty.
V Anglii nakoupili fotbalisty za 40 miliard korun. V plusu skončila jen Bundesliga
Německá fotbalová Bundesliga, jako jediná z pěti nejprestižnějších lig v Evropě, má po právě skončeném přestupním období plusovou ekonomickou bilanci. Soutěže v Anglii, Francii, Itálii a Španělsku vykazují za přesuny hráčů vyšší výdaje než příjmy.
Sedadla nebude možné uzamknout v horní nebo dolní poloze. Tím pádem si fanoušci budou moci sednout, pokud budou chtít. Místa na stání také nesmí ovlivňovat výhled ostatních, obnáší speciální kovová zábradlí, bude pro ně platit kodex chování a hlídat je budou průmyslové kamery.
„Jako vždy je bezpečnost naší hlavní prioritou a těšíme se na úzkou spolupráci s SGSA v průběhu zkoušky. Chceme ukázat, že tento systém může být na stadionu Etihad dlouhodobě životaschopný,“ prohlásil výkonný ředitel Manchesteru City Danny Wilson a dodal, že poptávka fanoušků po zavedení bezpečného stání byla velká. Vyhodnocení „experimentu“ dostane následně na stůl britská vláda, která může povolit plošné zavedení.
Když se o návratu ke stání začalo zhruba před pěti lety debatovat, ne všichni byli pro, a to včetně Skupiny pro pomoc rodinám z Hillsborough. „Byl by to krok zpět. Máme tendenci zapomínat na historii. Myslím, že tohle by byl krok špatným směrem, jenž by vedl k dalším a dalším,“ oponuje zástupkyně organizace Sue Robertsová, jež sama na Hillsborough přišla o bratra.