Gregorová: Postoj ODS k italským neofašistům je nepochopitelný. Z Meloniové mám obavy

Markéta Gregorová

Speciál: Energetická krize a válka (1124)

Piráti v poslední době kritizují koaliční ODS za její spojenectví s vládními stranami z Itálie a Polska. Své znepokojení nad kooperací občanských demokratů s Bratry Itálie či polskou PiS zmínila i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Postoje ODS na evropské úrovni pak v rozhovoru pro CNN Prima NEWS označila za nepochopitelné.

Italský kabinet v posledních týdnech mírní obavy některých západních politiků, když její předsedkyně Giorgia Meloniová jasně deklarovala, že její země bude dál věrným spojencem v NATO, bude pokračovat v podpoře Ukrajiny a také nemá v úmyslu sabotovat chod Evropské unie. Přesto jsou někteří západní politici k italskému vedení stále kritičtí.

„Nechci Italům nějak extrémně křivdit. Teď jsou kooperativní, což je dobře. Zároveň ale nemám důvod si myslet, že už nejsou neofašisti. Nemám v tu vládu důvěru. Velké množství italských vládních představitelů včetně premiérky Meloniové v minulosti podporovalo spíš Putina a vyjadřovalo se pozitivně směrem k odkazu Benita Mussoliniho,“ připomněla Gregorová v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Pravicový blok (Bratři Itálie, Liga severu a Forza Italia) získal v podzimních volbách zhruba 44 procent hlasů. Meloniová tak složila koalici s nacionalistou Matteem Salvinim a opakovaně odsouzeným expremiérem Silviem Berlusconim.

Jejich programy se shodují v odmítání migrantů či euroskepticismu (u Meloniové mírného). Jsou však na místě obavy o italskou demokracii? Pravdou je, že Meloniová v minulosti otevřeně chovala své sympatie k fašismu. O diktátorovi Benitu Mussolinim pak řekla, že „byl dobrý politik, protože vše, co udělal, udělal pro Itálii“. Současná premiérka ale tvrdí, že se s fašistickou ideologií již dávno rozešla.

„Italská pravice předala fašismus před desítkami let dějinám a jednoznačně odsoudila potlačení demokracie a ostudné protižidovské zákony,“ sdělila například během letní volební kampaně.

V posledních týdnech se navíc zdá, že má italská premiérka vše pevně v rukou a naopak úspěšně „drží na uzdě“ své koaliční partnery. „S láskou k Putinovi mi do vlády ani nechoďte,“ vzkázala například Berlusconimu poté, co na veřejnost unikla nahrávka, na níž si pochvaloval blízký vztah s ruským diktátorem.

I proto se možná Berlusconi nakonec nestal členem kabinetu. Salvinimu zase Meloniová znemožnila návrat na resort vnitra, a šéf Ligy se tak stal „pouze“ ministrem infrastruktury a dopravy. Italská vláda pod taktovkou Bratrů Itálie již požádala parlament, aby podpořil pomoc Ukrajině i v roce 2023, čímž vyslala další jasný vzkaz Západu.

Vondra: Meloniová a neofašismus? Hloupá nálepka

Ani tento krok ale zatím Gregorovou nepřesvědčil. „Pokud teď, když jsou u moci, a celý svět se na ně kouká, kritizuje je a bojí se jich, říkají, že si myslí něco jiného, tak nemám tendenci jim věřit. Obávám se, že jakmile třeba skončí válka na Ukrajině a další různé krize, tak se italská koalice k neofašistickým narativům opět vrátí. Ostatně její voliči by to uvítali,“ prohlásila pirátská europoslankyně. Pravdou je, že nový italský kabinet ještě zcela neukázal, jakou cestou se přesně vydá.

Obavy Pirátů z Meloniové se snaží mírnit členové ODS, kteří s Bratry Itálie spolupracují na evropské úrovni. V Evropském parlamentu jsou obě strany součástí stejné frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR).

Třeba europoslanec a místopředseda ODS Alexandr Vondra uvedl, že spojovat Meloniovou s postfašismem je hloupá nálepka, která se objevuje především v levicovém západoevropském tisku. Podle Vondrova mínění má politička svým stylem blízko spíš k britským konzervativcům či americkým republikánům.

„Z mého pohledu se jedná o normální a standardní západoevropskou pravici. Meloniová i její kolegové jsou velmi proatlantičtí a velmi podporují činnost NATO. Pokud jde o zahraničně politické směřování strany Bratři Itálie, nemám tam žádné otazníky,“ dodal občanský demokrat, kterému Meloniová připomíná bývalou britskou premiérku Margaret Thatcherovou.

Podporovatelé fašismu vs. levicoví extremisté?

Premiér Petr Fiala (ODS) v říjnu uvedl, že by si přál užší spolupráci s italským a polským vedením. I polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) je – stejně jako ODS a Bratři Itálie – členem unijní frakce ECR v Evropském parlamentu. Piráti však ECR dlouhodobě ostře kritizují. ODS pak vzkázali, ať do takové spolupráce nezatahují českou vládu.

„Pozice občanských demokratů je pro mě nepochopitelná. ODS považuji za demokratickou stranu. Jsou však členy skupiny ECR, kde jsou i Bratři Itálie. PiS zase v Polsku dlouhodobě potlačuje ženská práva i lidská práva jako taková. Nerozumím tomu, co ODS v té skupině drží. Je to ale jejich volba. Nechci je házet do stejného pytle, i když se do něj hází sami,“ kritizovala Gregorová.

Obzvlášť v poslední době mezi europoslanci z ODS a evropskými zákonodárci z Pirátů, kteří jsou členy frakce Zelených (ESA), panuje velké napětí. Podle Pirátů je členství ODS v ECR velkým problémem české vlády na evropském poli. Někteří členové ODS zase evropské Piráty i ESA označují za extremisty, kteří patří do krajní levice.

Tagy: