reklama

Hádka o sociální služby: Maláčová chce rovnost, hejtman varuje před návratem komunismu

Ministryně práce a sociální věcí Jana Maláčová (ČSSD) a hejtman kraje Vysočina Vítězslav Schrek (ODS) se pohádali o budoucnosti sociálních služeb v České republice. Zatímco Maláčová chce jednotný standard pro všechny, Schrek upozornil, že dobu se systémem „všichni všem stejně“ si hodně lidí pamatuje, a nepovažuje ho za dobrý.

reklama

Slovní přestřelka se uskutečnila na Fóru sociálních služeb 2021, na kterém hosté debatovali zejména o budoucnosti péče o lidi, o které se už rodina nedokáže postarat. „Hledáme způsob, jak udržet lidi co nejdéle doma. Je otázka, zda budeme čerpat peníze ze státního rozpočtu a nějaká paní ministryně je vždy vybojuje, nebo budeme muset hledat jinde,“ podotkl Schrek.

Navrhuje, aby se sociální služby více přesunuly do soukromého sektoru. „Ne všichni můžeme jezdit v Mercedesu. Možná nebudou všichni moct ležet na postelích od Linetu za 45 tisíc. Budou třeba dva typy postelí a někdo bude mít možnost si za lepší připlatit,“ vysvětlil hejtman Vysočiny.

Maláčová byla razantně proti. „Omlouvám se, ale s přirovnáním Mercedes a třeba Škodovka nesouhlasím. Když pustím do veřejné služby několik úrovní, tak to, co jsme považovali za běžné, se stane podstandardním,“ podotkla. Ze standardu se prý stane Trabant a za původní Škodovku si lidé budou muset zaplatit. Merecedes pak bude nedosažitelný, přirovnala.

Pokud si někdo bude chtít dopřát lepší postel, podle ministryně mu poslouží klasický trh. „Ke všem by se mělo přistupovat stejně bez ohledu na naplnění peněženky,“ zdůraznila.

Rodiny se snažily zbavit příbuzných

Schrek před nápadem ministryně okamžitě varoval. „Jsem přesvědčen, že systém ‚všichni všem stejně‘ nefunguje a je nás hodně, kteří si tuto dobu před listopadem 1989 pamatujeme. Musíme přemýšlet, kde na všechno vezeme,“ stál si hejtman za svým. Dodal, že lidé v domovech pro seniory ze všeho nejvíce potřebují držet za ruku a dobré jídlo, luxus hezkého pokoje je vedlejší.

Jako příklad uvedl Německo, kde je velká část sociálních zařízení v soukromých rukou. „Zisk není v tomto oboru sprosté slovo,“ prohlásil. Maláčová s ním částečně souhlasila, podotkla však, že o peníze nesmí jít až příliš, jinak provozovatelé začnou šetřit a zapomenou na kvalitu péče.

Na negativa doby před rokem 1989 upozornil i předsedá Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása, který v nadcházejících volbách kandiduje za Trikolóru-Svobodné-Soukromníky. „Systém byl takový, že rodiny dostávaly malý příspěvek, ale většina z nich se snažila příbuzných zbavit. Stát to řešil tak, že stavil masivní bydlení, ale pro rodiny byla alimentační povinnost,“ popsal. Problém podle Krásy bylo, že v jednom domě se střetávali lidé s různými postiženími s těmi zdravými, což všem způsobovalo diskomfort.

Spor o budoucnost sociální péče pokračoval. Schrek nepovažuje za dobrý nápad řešit problémy 10 let dopředu, ale lidé se prý musí koukat o dvě až tři dekády dál. Maláčová oponovala, že dělat reformu na 30 let dopředu je nesmysl. „Když se systém přizpůsobí každých 10 let, bude to dobré,“ konstatovala. Doplnila, že na financování by se měl podílet zejména stát, aby se nestávalo, že úroveň v jednotlivých krajích bude rozdílná podle toho, jak se zrovna daný hejtman zajímá o sociální služby.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rusko opět hlásí rekordní přírůstek případů nákazy covidem. Úřady viní pomalé očkování
Rusko

Rusko opět hlásí rekordní přírůstek případů nákazy covidem. Úřady viní pomalé očkování

Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 34 303 nových případů nákazy koronavirem. To je nejvyšší denní přírůstek od počátku pandemie. Vykázalo rovněž 997 úmrtí spojených s nemocí COVID-19. Počet nových úmrtí tak pouze nepatrně klesl oproti předchozímu dnu, kdy poprvé překonal hranici jednoho tisíce. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů ruských úřadů.

Vystrčil: Mám pochybnosti, zda Zeman ví, co vše říká jeho kancelář. Důkazy nemám

Způsob, jakým aktuálně vystupuje Kancelář prezidenta republiky, příliš nesedí k Miloši Zemanovi. Otázka je, zda vůbec prezident ví, jak komunikují jeho spolupracovníci, uvedl šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Dodal, že nemá tuto myšlenku podloženou ani potvrzenou, jde o jeho osobní pocit. Podle něj by se ale Zeman tímto způsobem nechoval, uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Rozpočet přepracujeme a pomůžeme lidem v nouzi, slibuje Vondra. Nereálné, říká Havlíček

Návrh státního rozpočtu na rok 2022, který už schválila dosluhující vláda Andreje Babiše (ANO), zřejmě dozná změn. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to avizoval místopředseda ODS Alexandr Vondra. Zároveň ale chce pomoci domácnostem, které jsou vystaveny na milost a nemilost aktuálnímu dění na energetickém trhu. Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) ale považuje za nereálné skloubit úspory v rozpočtu s tím, že stát bude chtít lidem ceny energií kompenzovat.

Do Pekingu jen s očkovanými hráči. Pro nás žádný problém, říká manažer nároďáku Nedvěd

Daleko přísnější režim než v Tokiu. Pokud na zimní olympijské hry v Pekingu zamíří neočkovaný sportovec, musí napřed v Číně do třítýdenní karantény. Na nadcházejícím sportovním svátku bude vysoce sledovaný hokejový turnaj, na který zavítají hvězdy z NHL. V celé elitní zámořské lize jsou však jen čtyři hráči ze 700, kteří za sebou nemají vakcinaci. A mezi ně Češi nepatří. Vysoká proočkovanost je i v tuzemské extralize, a tak trenérovi národního týmu Filipu Pešánovi při skládání nominace nepřibydou zbytečné vrásky.

Podivnosti kolem Zemanovy hospitalizace: Neobvyklý podpis i Babiš stepující v nemocnici

V posledních dnech se ohledně hospitalizace prezidenta Miloše Zemana odehrávají podivné věci. Lidé spekulují o tom, jestli je podpis prezidenta pod rozhodnutím o svolání schůze Sněmovny pravý nebo proč hlava státu ležící na JIP dostává k obědu klobásu. Neobvyklé bylo i setrvání premiéra Andreje Babiše (ANO) v Ústřední vojenské nemocnici poté, co byl naočkován třetí dávkou vakcíny proti covidu.

reklama

Domácí zpravodajství

Nacisty zabavené zvony se vrací do Česka. Göring jich chtěl uchovat jen deset

Odčinění historických křivd má mnoho podob. Zbrojní průmysl nacistické říše spolykal na 100 tisíc kostelních zvonů zrekvírovaných v Německu a v okupovaných zemích. Válku přežilo jen několik z nich, do Československa nebo Polska se ale nevrátily a byly zavěšeny na německé chrámy. „V naší diecézi máme šest desítek takových zvonů, všechny jsme se je teď rozhodli vrátit,“ oznámil v Píšti na Opavsku německý biskup Gebhard Fürst. Do obce o víkendu přivezl zrekvírovaný zvon z roku 1649.

Senioři by bez pomoci vnučky platili Bohemia Energy dál. Za energie teď dají 30 tisíc ročně

Ukončení činnosti společnosti Bohemia Energy (BE) způsobilo doslova paniku v téměř milionu českých domácností. Zasáhlo i mladou maminku Lucii a její prarodiče. Ze dne na den se jim zvýšily výdaje na energie z 12 tisíc na 30 tisíc ročně a nikdo z nich stále neví, jestli ještě někdy peníze od krachující společnosti uvidí. Devadesátiletí senioři z Prahy by navíc bez pomoci vnučky platili firmě dál.

Události kolem Zemana? Strašné, jde o obrovskou krizi důvěry ve stát, říká Fiala

Je strašné, co se děje kolem prezidenta Miloše Zemana, nelíbí se lídrovi vítězné koalice Spolu Petru Fialovi. V Otázkách Václava Moravce na České televizi prohlásil, že se mu nelíbí, že kolem zdravotního stavu prezidenta nejsou žádné informace a jde o obrovskou krizi důvěry ve stát. Podle Fialy je potřeba respektovat, že je Zeman nemocný, ale do 8. listopadu musí být jasné, zda je schopen vykonávat svou funkci.

reklama