Rusové bombardují syrské Aleppo. Nálety proti povstalcům spustili poprvé po osmi letech

Snímek bombardovaného Aleppa z roku 2019

Islamisté útočí na Aleppo

Syrská a ruská letadla v sobotu bombardovala pozice povstalců v Aleppu na severu Sýrie. Rusové tam ze vzduchu útočili poprvé od roku 2016, informují tiskové agentury. Většinu města už ovládli džihádisté a povstalci, uvedla s odkazem na exilovou Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR) agentura AFP.

Aleppo je druhé největší město v Sýrii. Bombardování se zaměřilo také na města a vesnice, které povstalci obsadili při překvapivém přechodu z jejich opoziční enklávy do města. Spřízněné povstalecké frakce předtím ovládly většinu města, vládní budovy a věznice, uvedla SOHR. Ta sídlí v Británii a tvrdí, že má v Sýrii rozsáhlou síť svých zdrojů.

ČTĚTE TAKÉ: Nechceme vás tu. Agentura OSN pro pomoc Palestincům má v Izraeli zákaz, schválil parlament

Džihádističtí bojovníci a jejich spojenci vstoupili do Aleppa v pátek po dvoudenní ofenzivě, která ukončila roky relativního klidu na severozápadě Sýrie. Počet obětí středeční ofenzivy se podle SOHR zvýšil na 311, z toho 183 jsou bojovníci islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) a jejich spojenci. Dále je to 100 vojáků a příslušníků provládních sil a 28 civilistů.

Tragédie v Bhópálu: Zemřelo přes 20 tisíc lidí. Zvraceli jsme krev, lidé padali mrtví k zemi, líčil svědek

Továrna společnosti Union Carbide India Limited na výrobu pesticidů v Bhópálu, kterou z 51 procent vlastnila americká společnost Union Carbide (UCC) a zbytek indický stát a banky, byla vnímána jako symbol industrializace Indie. Před 40 lety se ale stala dějištěm chemické katastrofy označované za nejhorší svého druhu v dějinách. Při úniku jedovatých plynů zahynulo 2. prosince 1984 podle prvních oficiálních údajů kolem 3 500 lidí, dalších asi 15 tisíc osob zemřelo v následujících letech. Aktivisté mluví až o 25 tisících obětech.

„Guvernér Aleppa a velitelé policejních a bezpečnostních služeb se stáhli z centra města,“ uvedla SOHR.

Za občanské války, která vypukla v roce 2011 a která si vyžádala více než půl milionu mrtvých a miliony vysídlených, ovládla HTS rozsáhlá území provincie Idlib a sousední území v regionech Haleb, Hamá a Latákíja. Řízena byla někdejší syrskou odnoží teroristické sítě Al-Káida. Syrský režim v roce 2015 s podporou svých ruských a íránských spojenců znovu získal kontrolu nad velkou částí země.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Záběry masivní exploze. Demolici obávaného ruského tanku umožnila fatální chyba okupanta

Tagy: