Islamisté útočí na Aleppo
Syrská a ruská letadla v sobotu bombardovala pozice povstalců ve městě Aleppo – arabsky označovaném jako Halab – na severu Sýrie. Rusové tam ze vzduchu útočili poprvé od roku 2016, informují tiskové agentury. Většinu města po téměř deseti letech znovu ovládli džihádisté a povstalci, uvedla s odkazem na exilovou Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR) agentura AFP. Syrská armáda potvrdila, že povstalci převzali velkou část města. Z Aleppa se dočasně stahuje, aby připravila protiofenzivu.
Aleppo je druhé největší město v Sýrii. Bombardování se zaměřilo také na města a vesnice, které povstalci obsadili při překvapivém přechodu z jejich opoziční enklávy do města. Spřízněné povstalecké frakce předtím ovládly většinu města, vládní budovy a věznice, uvedla SOHR. Ta sídlí v Británii a tvrdí, že má v Sýrii rozsáhlou síť svých zdrojů.
ČTĚTE TAKÉ: Nechceme vás tu. Agentura OSN pro pomoc Palestincům má v Izraeli zákaz, schválil parlament
Džihádističtí bojovníci a jejich spojenci vstoupili do Aleppa v pátek po dvoudenní ofenzivě, která ukončila roky relativního klidu na severozápadě Sýrie. Počet obětí středeční ofenzivy se podle SOHR zvýšil na 311, z toho 183 jsou bojovníci islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) a jejich spojenci. Dále je to 100 vojáků a příslušníků provládních sil a 28 civilistů.
Tragédie v Bhópálu: Zemřelo přes 20 tisíc lidí. Zvraceli jsme krev, lidé padali mrtví k zemi, líčil svědek
Továrna společnosti Union Carbide India Limited na výrobu pesticidů v Bhópálu, kterou z 51 procent vlastnila americká společnost Union Carbide (UCC) a zbytek indický stát a banky, byla vnímána jako symbol industrializace Indie. Před 40 lety se ale stala dějištěm chemické katastrofy označované za nejhorší svého druhu v dějinách. Při úniku jedovatých plynů zahynulo 2. prosince 1984 podle prvních oficiálních údajů kolem 3 500 lidí, dalších asi 15 tisíc osob zemřelo v následujících letech. Aktivisté mluví až o 25 tisících obětech. I 40 let od tragédie místní na událost nezapomněli.
„Guvernér Aleppa a velitelé policejních a bezpečnostních služeb se stáhli z centra města,“ uvedla SOHR.
Syrská armáda v sobotu podle agentury Reuters oznámila „dočasné stažení vojsk“ z Aleppa, aby připravila protiofenzivu proti silám, které ji obsadily. Uvedla, že stažení je součástí přeskupení sil před příchodem posil k zahájení protiútoku. Armáda dodala, že v posledních dnech byly v ostrých bojích s povstalci ve městě a Idlibu zabity nebo zraněny desítky vojáků.
V sobotu odpoledne syrští povstalci navíc prohlásili, že se jim podařilo dobýt město Maarat an-Numán a dostat pod kontrolu celou provincii Idlib, která se nachází na severozápadě a sousedí s Tureckem. Uvádějí to zdroje, které má mezi povstalci agentura Reuters.
První veřejné přiznání
„Velký počet teroristů a množství bojových front přiměly naše ozbrojené síly k provedení operace přesunu zaměřené na posílení obranných linií s cílem absorbovat útok, zachovat životy civilistů a vojáků a připravit se na protiútok,“ uvedla armáda.
Prohlášení armády je podle Reuters jejím prvním veřejným přiznáním, že povstalci vedení islamistickou organizací HTS nečekaně vstoupili do Aleppa, nad nímž mají kontrolu vládní síly. Útok povstalců představuje nejvážnější problém pro syrského prezidenta Bašára Asada za poslední roky a otřásl frontami syrské občanské války, které jsou od roku 2020 z velké části zamrznuté.
ČTĚTE TAKÉ: Trump vybral muže, který má ukončit válku na Ukrajině. Jejich plán má čtyři hlavní body
Za občanské války, která vypukla v roce 2011 a která si vyžádala více než půl milionu mrtvých a miliony vysídlených, ovládla HTS rozsáhlá území provincie Idlib a sousední území v regionech Haleb, Hamá a Latákíja. Řízena byla někdejší syrskou odnoží teroristické sítě Al-Káida. Syrský režim v roce 2015 s podporou svých ruských a íránských spojenců znovu získal kontrolu nad velkou částí země.
Expertka Mezinárodní krizové skupiny Darín Chalífaová uvádí, že operace byla připravována několik měsíců. „Byla prezentována jako obranná kampaň proti eskalaci ze strany režimu,“ uvedla Chalífaová s odkazem na předchozí intenzivní bombardování povstaleckých oblastí na severozápadě země ze strany syrské armády a jejího ruského spojence. Zdůraznila však, že uskupení HTS a jeho spojenci „rovněž pozorují regionální a geostrategické změny“.
Svou ofenzivu tak povstalci zahájili ve stejný den, kdy v Libanonu vstoupilo v platnost příměří mezi izraelskou armádou a militantním hnutím Hizballáh, které je spojencem syrského režimu a také Íránu. Stále také pokračuje invaze ruských vojsk na Ukrajině. „Myslí si, že Íránci jsou nyní oslabeni a režim zahnán do kouta,“ dodala Chalífaová.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Záběry masivní exploze. Demolici obávaného ruského tanku umožnila fatální chyba okupanta