Mimořádná schůze Sněmovny: Opozice chce probrat postup vlády v době koronavirové zkrize
Na krizi, která se na nás v březnu řítila, jsme nebyli připravení. V Poslanecké sněmovně to o pandemii koronaviru řekl ve čtvrtek ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Ve skladu Státních hmotných rezerv bylo 10 tisíc respirátorů a stejný počet ochranných brýlí. To byl vystačilo jedné fakultní nemocnici po dobu deseti dnů,” uvedl Hamáček. Poslanci svolali mimořádnou schůzi k postupu vlády při epidemii z podnětu opozičních Pirátů a ODS.
Hamáček znovu hájil nákupy ochranných prostředků, které stát v nouzovém stavu realizoval. Česko by podle něj bez krizového nákupu ochranných prostředků z Číny žádné nemělo. Okolnosti nákupů by měl prověřit Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), ne sněmovní komise. O nákupech Hamáček řekl, že nikdo situaci nezneužil a nikdo se na ní neobohatil.
Vyšetřovací komisi k ministerským nákupům ochranných zdravotnických pomůcek v době nouzového stavu požaduje opozice. Komise by měla být podle návrhu devítičlenná, každý sněmovní klub by v ní měl po jednom zástupci. Závěry vyšetřování by měla plénu předložit podle podkladů do konce března příštího roku. Proti je naopak KSČM, která vládu toleruje, nebo SPD. Vyplývá to z vyjádření lídrů obou stran Vojtěcha Filipa a Tomia Okamury.
Jako první vystoupil ve čtvrtek ve Sněmovně předseda nejsilnější opoziční ODS Petr Fiala. „Nejsem tu, abych vládu káral za její chyby, jsme tu, abychom udělali revizi, jak jsme připraveni na další vývoj. Pojďme mít dohled nad údajně největším účelovým balíkem peněz v dějinách naší země,“ vyzval Fiala.
Dusno mezi ANO a ČSSD. Naštvaný Babiš hrozil pádem vlády
Velké dusno zavládlo ve Sněmovně v koalici tvořené hnutím ANO a ČSSD. Podle zdrojů CNN Prima NEWS se premiér Andrej Babiš v úterý naštval kvůli kompenzačnímu bonusu a sociálním demokratům hrozil pádem vlády. Vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO) zase ČSSD vmetla, že se na ně příště „vy*ere“.
Selháním by podle Fialy bylo Česko tzv. znovu vypnout při možném návratu epidemie. Na případný budoucí horší scénář je podle Fialy nutné připravit se tak, aby se plošně „nevypínala“ celá Česká republika, jak tomu bylo nyní. „Podobná reakce by už byla selháním,“ dodal Fiala.
Vojtěch: Největší úspěch je, že byli ochráněni zdravotníci
Kroky vlády hájil ve Sněmovně i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Ten za svůj největší úspěch označil to, že během koronavirové krize byli ochráněni zdravotníci včasnými dodávkami ochranných prostředků. Kontrola nákupu těchto pomůcek sněmovní komisí, což požaduje opozice, by byla podle ministra nesmyslná.
„Máme zcela čisté svědomí, že jsme postupovali tak, jak to jen bylo možné," řekl ministr. Poukázal na to, že v červnu zahájí kontrolu nákupu pomůcek NKÚ. Vytvoření sněmovní vyšetřovací komise by proto podle něj bylo „duplicitní a nesmyslné“.
Jeho resort by měl podle Pirátů do konce června zpracovat systém pandemických stupňů pohotovosti. Do konce září má ministerstvo aktualizovat Pandemický plán ČR a v případě druhé vlny epidemie koronaviru podle něj postupovat.
Piráti a ODS chtějí na plénu projednat i situaci občanů, kteří od státu neobdrželi žádnou pomoc a také způsob pořizování ochranných pomůcek a dalšího zdravotnického materiálu. Poslanci vše projednat nestihli, schůzi přerušili do 4. června.