Návrh ministra vnitra a nyní již bývalého šéfa ČSSD Jana Hamáčka, aby se lidé museli pro vstup na pracoviště prokazovat očkováním proti covidu nebo bezinfekčností, se ostatním politikům včetně zástupcům vlády příliš nezamlouvá. Šéf SPD Tomio Okamura dokonce naznačil, že Hamáček nemá po volbách už právo podobné věci komentovat.
Podle Hamáčka by „italský systém“ zvýšil zájem o vakcinaci. Možnost změny zákoníku práce prý posoudí ministerstvo práce a sociálních věcí. Změna by měla fungovat tak, že by zaměstnanec bez dokladu o očkování proti covidu nebo bezinfekčnosti nemohl na pracoviště, překážka by byla na jeho straně a testy by si musel hradit sám.
„Povinnost předložit ho by přešla na zaměstnance včetně úhrady nákladů,“ uvedl Hamáček na pondělní tiskové konferenci po jednání Ústředního krizového štábu. Odpoledne následovalo jednání vlády, na kterém ale Hamáček tento návrh nepřednesl.
Vojtěch ani Babiš zatím nic nevědí
„V tuto chvíli jsme to neprojednávali. Nevím, jestli byl pan Hamáček připojen na radě vlády, která byla on-line, ale že by tam toto téma vznesl, to tam nezaznělo,“ řekl na následném vládním brífinku ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Také podle premiéra Andreje Babiše (ANO) neměla vláda možnost s Hamáčkem diskutovat. „Na první dobrou myslím, že to není dobrý nápad. V situaci, kdy nejsou lidé na práci, to může být problém,“ konstatoval premiér.
Ostrá kritika z úst Okamury
Ostrá slova na adresu ministra vnitra volil v pořadu K Věci na CNN Prima NEWS předseda hnutí SPD Tomio Okamura. „Je to absolutně špatně. Ukázalo se, že plošné zákazy nejsou řešením. Vůbec nechápu, proč pan Hamáček ještě něco říká jako zástupce strany, která propadla ve volbách a není ve Sněmovně. Jaký má mandát k tomu nám něco říkat?“ rozvášnil se.
POLEMIKA: Koronavirová pandemie v Česku sílí. Má být očkování proti covidu povinné?
Rostoucí počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem, počty hospitalizovaných i zvyšující se reprodukční číslo, to vše jsou neklamné znaky, že pandemie koronaviru v Česku opět sílí. Přitom jsme co do proočkovanosti alespoň jednou dávkou vakcíny proti SARS-CoV-2 až na 19. místě v Evropské unii. Zájem o očkování navíc stagnuje. Je čas nařídit jej jako povinné?
Od listopadu budou mít preventivní testy na covid hrazené ze zdravotního pojištění už jen děti a mladí do 18 let, dále lidé s alespoň jednou dávkou vakcíny proti koronaviru a ti, kdo se nemohou nechat naočkovat.
„Byl bych raději, aby testování bylo ještě chvíli bezplatné. Je to důležitá informace pro lidi i stát, nebyl bych tak restriktivní,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS na Hamáčkův plán šéf lidovců Marian Jurečka. Také předseda ODS Petr Fiala by uvítal, aby testy zůstaly ještě nějaký čas hrazené pro všechny. „Reálně hrozí, že se může nákaza nekontrolovaně šířit ještě mnohem více než dnes,“ řekl Fiala.
Jedním z důvodů, proč Hamáček na radu vlády ze začátku nedorazil, může být jednání předsednictva ČSSD ve stejném čase. Hamáček na něm dodržel povolební slib a rezignoval na post šéfa sociální demokracie.
Kvůli návrhu kontrolovat bezinfekčnost na covid u zaměstnanců se ve středu sejde tripartita. Premiér Babiš zdůraznil, že chce znát stanovisko zaměstnavatelů a odborů.