reklama

Hamáček: S rozvolněním nepočítejte, opatření se hned tak nezmění

Nedají se očekávat žádné zásadní změny z hlediska opatření, platí pátý stupeň v PES a ještě nějakou dobu platit bude, uvedl na tiskové konferenci Ústředního krizového štábu jeho šéf a ministr vnitra Jan Hamáček. Pokles nově nakažených se podle něj ještě nedá hodnotit jako obrat v pandemii, pořád probíhá komunitní šíření a stále platí, že situace je vážná a složitá.

reklama

„Pokud teď nárůst nově nakažených stagnuje, tak ještě přibližně 14 dní budou přibývat počty nakažených tím tempem, jako v uplynulých deseti dnech rostly nové případy,“ uvedl na tiskové konferenci Hamáček s tím, že se proto nedají očekávat žádné zásadní změny z hlediska opatření. „Platí pátý stupeň v PES a ještě nějakou dobu platit bude,“ podotkl ministr vnitra s tím, že situace je stále vážná a složitá (co platí v 5. stupni, najdete přehledně zde). Zároveň podle něj stále probíhá komunitní šíření.

K tématu

Šéf krizového štábu se ale vyjádřil i k zásobě injekcí pro aplikaci očkování. Podle něj je tohoto materiálu v České republice dostatek na 65 dní a další dodávky budou v dopraveny do státních hmotných rezerv. Nehrozí tak, že by injekce došly. Pokud by v některém regionu docházely, měl by se obrátit na ministerstvo zdravotnictví a získá zápůjčku z některé fakultní nemocnice.

Stát podle Hamáčka loni objednal zásoby materiálu nutného k očkování v objemu poloviny předpokládané spotřeby. První dodávky by měly dorazit na přelomu ledna a února. „Než naskočí rezervy státu, aktuálně je v celé republice 689 tisíc injekčních stříkaček pro aplikaci a 793 tisíc jehel,“ uvedl. Stříkaček pro ředění je téměř 1,4 milionu, jehel pro ředění 680 tisíc a rozpouštědel je k dispozici osm milionů balení, doplnil.

Lůžková kapacita v Česku je dostatečná

Dostatečná je podle Hamáčka i lůžková kapacita je v celé republice. „Zaznamenali jsme lokální problémy například v chebské nemocnici, ale pacienti byli rozvezeni do jiných nemocnic. Neposílali jsme je do Německa, protože v příhraničních nemocnicích je kapacita nízká,“ vysvětlil ministr. Jako pomocnou sílu zatím nasazují armádu, ale mají v záloze i hasiče nebo policii.

Velkokapacitní očkovací centra jsou podle Hamáčka součástí vakcinační strategie, kterou budou projednávat ve středu odpoledne na vládě. Zároveň naznačil, že epidemie možná posune sčítání lidu, které se má konat na jaře. „Štáb se po jednání s ČSÚ zeptá na riziko ministerstva zdravotnictví,“ podotkl Hamáček.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Kdy skončí v Česku pandemie? Spočítali jsme klíčový termín pro porážku koronaviru

Kdy skončí v Česku pandemie? Spočítali jsme klíčový termín pro porážku koronaviru

Čeští zdravotníci už podali více než 2,2 milionu dávek vakcíny proti koronaviru. Naprostá většina očkovaných ale zatím obdržela pouze první dávku. Jak dlouho bude Čechům trvat dosažení potřebné míry proočkovanosti? Kolik lidí prošlo nemocnicemi, kolik zemřelo nebo jaký je dosavadní počet potvrzených případů nákazy SARS-CoV-2? Podívejte se na průběh pandemie v číslech.

Politika

Parta pitomců nám zničí stranu. V ČSSD to vře, výrazní politici od ní dávají ruce pryč

Parta pitomců nám zničí stranu. V ČSSD to vře, výrazní politici od ní dávají ruce pryč

Místo usmíření a táhnutí za jeden provaz to v ČSSD čím dál víc vře. Spoustu straníků naštvaly „čachry“ staronového šéfa Jana Hamáčka ohledně resortů zahraničí a kultury. Nálada mezi sociálními demokraty je mizerná, roste frustrace, někteří úspěšní politici dávají od strany ruce pryč. „Naštvaní jsou všichni. Do Sněmovny se nedostaneme, to je jasné,“ řekl CNN Prima NEWS senátor Petr Vícha.

Nový den

Hamáčkova cesta do Moskvy kvůli Sputniku? Vláda mu mandát nedala, diví se Havlíček

Hamáčkova cesta do Moskvy kvůli Sputniku? Vláda mu mandát nedala, diví se Havlíček

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) hlásí, že o cestě ministra vnitra a dočasného ministra zahraničí Jana Hamáčka (ČSSD) do Ruska kvůli jednání o vakcíně Sputnik V ví pouze z médií. Šéfovi sociálních demokratů k tomu podle ministra průmyslu a obchodu a také dopravy vláda žádný mandát nedala. Havlíček v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS hovořil také o strategii pro rozvolnění opatření.

Pivaři už stojí u okýnek čtyři měsíce aneb Dějiny čepovaného v éře covidu
Princ Philip byl věrný britským vozům. Na pohřeb ho poveze lovecký Land Rover
reklama
reklama
KOMENTÁŘ: Kúdela a rasismus: společenská poptávka idiotské ideologie

Názory

Domácí zpravodajství

Hamáček je jako naprostý zoufalec. Babiš má poslední šanci, říkají komentátoři
Náplavky a parky v pořádku, domácí oslavy ne. Policisté prozradili, kdy padnou pokuty
Počet lidí na ulici nebudeme omezovat, tvrdí policisté. Pandemický zákon k tomu nestačí
Komentátor: Opozice má dvě špatné možnosti. Nechat vládu, nebo dostat zemi do chaosu
Další články
reklama
reklama