Češi si poprvé vyzkouší takzvané drive-in hlasování. Ti, kteří jsou v karanténě, budou moci už ve středu 30. září volit z auta. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) CNN Prima NEWS řekl, že kapacity by měly být dostatečné a kolony aut by se tvořit neměly.
„Kapacity jsou dostatečné. Je to poprvé, nemůžeme nic vyloučit. Ale že by auta stála ve tříkilometrových frontách, to by se stát nemělo,“ řekl CNN Prima NEWS Hamáček.
PŘEHLEDNĚ: Hlasování z auta a komise v rouškách. Jak se bude letos volit
Od prvních svobodných voleb po revoluci půjde zřejmě o jedny z nejzvláštnějších voleb v historii České republiky. Už za týden lidé v karanténě budou moci hlasovat z auta, ve volebních místnostech pak budou muset být k dispozici roušky i dezinfekce. Opatření přijímají i samy politické strany.
Místa pro drive-in hlasování jsou uvedena na webových stránkách daného kraje. Volba by měla probíhat tak, že řidič přijede 30. září od 7:00 do 15:00 na místo, nebude z auta vůbec vystupovat a odvolí z okýnka. Nutné je potvrzení o nařízené karanténě, například ve formě SMS od hygienické stanice nebo eNeschopenky.
Vojáci přijedou v obleku a se štítem
Lidé, kteří nemají k dispozici automobil nebo nejsou mobilní, ale chtějí volit také, mohou požádat o to, aby volební komise dorazila přímo za nimi. I pro tento případ jsou podle Hamáčka kapacity dostatečné.
„Mobilní komise může využít až 16 tisíc voličů,“ uvedl Hamáček. „V každém kraji jsou komise, které mají kompletní ochranu, štíty a obleky. Když jim člověk zavolá, oni tam přijedou. Tak by mohlo odvolit 16 tisíc voličů,“ nastínil ministr vnitra.
Voliči by měli dopředu vědět, v kolik hodin přibližně komise přijede, aby se mohli připravit. Zapisovatel poté ověří totožnost a zkontroluje nařízení o karanténě. S mobilními komisemi pomáhá armáda.
V karanténě jsou tisíce lidí
K pátku 18. září bylo podle údajů ministerstva zdravotnictví v karanténě přes 13 tisíc lidí. Je pravděpodobné, že tento týden bude číslo o několik tisíc vyšší.
Hamáček původně distanční možnost volby zavrhoval. Ještě v červenci říkal, že volby pro lidi v karanténě není možné zařídit. „Nelze za nimi ani poslat urnu, protože by hrozilo nakažení volební komise. To není nic, co by si vymyslelo ministerstvo vnitra, je to tady dlouhodobě, je to realita,“ říkal Hamáček před třemi měsíci.
Po tlaku opozice, která hlasitě upozorňovala na to, že o volební právo by tak mohly přijít desítky tisíc lidí v karanténě, Hamáček názor změnil.
Spekulovalo se také o tom, že by se volby do krajských zastupitelstev a Senátu mohly odsunout. Hamáček se už ale dříve nechal slyšet, že to není pravděpodobné. Aby bylo možné volby odsunout, musela by vláda vyhlásit nouzový stav a s odsunutím by musely souhlasit obě komory Parlamentu.