Hanba, lháři, fuj. Policisté a hasiči bučeli před vnitrem na Rakušana, ten sestoupil mezi ně

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) mezi demonstranty, 21. 11. 2024

Policisté demonstrují před ministerstvem, přišel i Rakušan

Před ministerstvem vnitra panuje velké horko. Vchod do budovy resortu obklíčili policisté a hasiči, kteří protestují za lepší pracovní podmínky. Navýšení peněz, které jim minulý týden slíbil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), podle nich zdaleka nestačí k tomu, aby se vyřešil tragický a zanedbaný stav bezpečnostních složek. „Hanba! Odstupte, lháři! Fuj, buuu!“ zaznělo několikrát z davu. Před demonstranty následně vystoupil i sám Rakušan, který po krátkém projevu sestoupil mezi rozbouřený dav.

Příslušníci zaplnili celý prostor před ministerstvem i přilehlou ulici. Přišli s transparenty „Nedopustíme rozklad bezpečnostních sborů“, „Naše stabilita, vaše bezpečnost“ či „Vy slibujete, my sloužíme“. Lidé na protest dorazili například z Liberce, Brna či Ostravy. Odhadem mohlo přijít několik nižších stovek policistů, hasičů i vězeňských dozorců.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Plat policisty? Nestačili byste se divit. Přestaňme se vymlouvat na volby, říká „rebelující“ velitel

„Průměrný plat policisty se v poměru k průměrné mzdy dostal na nejnižší hodnotu od vzniku České republiky,“ prohlásil předseda Unie bezpečnostních sborů (UBS) Aleš Lehký. Vláda podle něj neplní sliby o tom, že zajistí konkurenceschopnost sborů či lepší náborové podmínky. Předseda UBS poukázal také na podle něj enormní fluktuaci u policistů a nespokojenost se slučováním či rušením policejních oddělení. Situace podle něj ohrožuje nejen práci v bezpečnostních sborech, ale i vnitřní bezpečnost.

„Hanba! Odstupte, lháři! Fuj, buuu!“ zaznělo několikrát z davu. Ještě hlasitější reakci pak vyvolalo vystoupení ministra vnitra Víta Rakušana, který se snažil uklidnit protestující bezpečnostní sbory. Posléze sestoupil mezi ně, aby se s demonstranty pustil do debaty.

„Brutální podstavy, které jsou dlouhodobé a neřeší se, podfinancování policie 20 let dozadu – neřeší se, přetíženost policistů na základních útvarech a další,“ vypočetl důvody své účasti na protestní akci jeden z novináři oslovených policistů. Práce podle něj zahrnuje příliš přesčasů a nálada ve sboru je špatná. Slibované navýšení platů o 2 500 korun označil za „držhubné“.

Rakušan minulý týden po jednání se zástupci odborů uvedl, že policisté a hasiči dostanou příští rok kromě již slíbených 1 500 korun navíc v tarifní složce ještě tisícikorunový stabilizační příspěvek. Zvýšení platů se týká i dalších bezpečnostních sborů. Odbory to považují za posun, Lehký ale uvedl, že musí jít veškeré finance do tarifů. UBS chce také zakotvit do zákona, že musí být průměrný plat policisty ve výši 150 procent průměrné mzdy.

Ministr vnitra ale považuje plánovaný nárůst o 2 500 korun v současné době za maximum možného. Platy se mají zvedat o pět procent i v letech 2026 a 2027, příslušníkům podle Rakušana zůstane po tyto roky také stabilizační příspěvek. Podle protestujících příslušníků to však nevyřeší dlouhodobé podfinancování sborů.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: O rakouských a německých platech si můžeme nechat zdát. Jak jsme na tom ve srovnání?

Tagy:
policie Policie ČR demonstrace hasiči Brno Ostrava politika Vít Rakušan ministr vnitra Liberec ministerstvo vnitra odbory Hasičský záchranný sbor protesty průměrná mzda Česko Ministerstvo zdravotnictví České republiky Policie České republiky Ministerstvo vnitra České republiky Aleš Lehký trestná činnost, právo a spravedlnost konflikt, válka a mír vymáhání práva občanské protesty