Zvýšení platů odborům nestačí
Policistům i hasičům došla trpělivost. Roky zanedbané problémy u bezpečnostních sborů dosáhly takové úrovně, že se schyluje k protestu před ministerstvem vnitra. Ačkoliv jim šéf resortu Vít Rakušan (STAN) slíbil peníze navíc, nestačí to. „Je tady problém, který není jen o penězích, tak ho pojďme řešit – přestaňme ho popírat a hlavně se přestaňme vymlouvat na to, že za rok jsou volby, takže už se nic nestihne,“ vzkázal Martin Červenka, písecký policista a též místopředseda odborové organizace bezpečnostních složek. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS také popsal tragické poměry u vězeňských dozorců a naznačil, co bude po čtvrteční demonstraci.
Minulý týden si s policejními odbory sedl ministr vnitra Vít Rakušan. Následně oznámil, že policisté dostanou přidáno. Protest před vnitrem přesto proběhne, proč?
Ten problém je velmi komplexní a nelze na něj odpovědět úplně jednoduše. Zkusím to zkrátit na nezbytné minimum. Česká republika se vydala cestou zásadního rozvoje vnější bezpečnosti. Řeší se nábory do armády a nákupy všemožné techniky. Ano, je to dobře, protože svět se mění a objevují se nové výzvy, u kterých je třeba, abychom byli připraveni. V žádném případě to nekritizuji.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Fialovi teče do bot. Sliby platů jako v Německu jsou ukázka bezbřehého populismu, říká Valeš
Jenže se zcela rezignovalo na vnitřní bezpečnost, která už není ani na druhé koleji. Je někde zcela v zapomnění a nikdo se nemá k řešení. Situace nejen v bezpečnostních, ale i dalších sborech, které se starají o vnitřní bezpečnost, je schovaná za hradbou z polopravd, pokřivených čísel, nesmyslných grafů i mýtů. A především snahou problém tak nějak „vymlčet“ a neřešit.
To jsme na tom v Česku opravdu až tak špatně, co se týče vnitřní bezpečnosti? Jak dlouho podle vás tento stav trvá?
Vleče se to už mnoho let. Dokud se zhoršující situace v bezpečnostních sborech týkala jen samotných příslušníků, bojovali jsme proti tomu, ale směrem k veřejnosti jsme mlčeli. Zpětně to vyhodnocuji jako chybu. Měli jsme se ozvat mnohem dříve, aby veřejnost věděla, že se blížíme k „nárazu do zdi“. To se ještě nestalo, ale rychle se k tomu blížíme. Některé věci už se dotýkají veřejnosti, a to je naprosto nepřípustné.
Jen pro příklad: Policie ČR začíná mít problémy s dojezdovými časy při oznámeních na linku 158. Každé se vyhodnocuje podle závažnosti, takže v současné chvíli je situace taková, že když nejde o ohrožení života nebo zdraví, občané si počkají mnohdy i desítky minut. Na závažnější oznámení jsou dojezdy stále dobré, ale už se objevilo pár závažnějších případů, kdy dojezdový čas byl skutečně nepřijatelný. Bohužel musím bez obalu konstatovat, že pokud nezačneme okamžitě jednat, bude takových situací přibývat ve velkém.
Jak jsou na tom další sbory, třeba hasiči? Posledně jste zmínil, že ani tam to není žádná hitparáda.
Hasičský záchranný sbor je asi o tři až čtyři roky za policií. Nábor se nedaří, končí zkušení hasiči a dnes už mají na mnoha místech problémy s naplánováním směn či další komplikace. Naprosto kritická situace je ve Vězeňské službě ČR. Přesouvají se vězni i dozorci, všichni dělají, co mohou. Kdyby ale většina dozorců neodsloužila desítky až stovky hodin přesčasů měsíčně, nevím, kdo by vězně hlídal. A takto bych mohl pokračovat i s dalšími sbory.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Voliči chtějí šetřit, ale ne u sebe, míní ekonomové. Bojí se vláda politicky krvácet?
Jak reagoval pan ministr Rakušan na vaše další požadavky? Řekl, čemu může a čemu nemůže vyhovět?
Z dalších věcí jsme s panem ministrem řešili už jen pracovní skupinu pro policii, kterou podpořil a přislíbil, že její výsledky pošle do legislativního procesu. Nic dalšího jsme neřešili. Nejde jen o ministra vnitra. Na to, aby se spustila reforma bezpečnostních sborů, je třeba shoda napříč politickým spektrem a odvážného premiéra.
Co bude cílem čtvrtečního protestu?
Ten je pořád stejný. Upozornit veřejnost na skutečný stav bezpečnostních sborů. Zároveň je vlastně žádáme o jejich podporu. Jsme tady pro ně a chceme být i dál. Ale situace je extrémně kritická a je třeba ji okamžitě řešit. Je tady problém, který není jen o penězích, tak ho pojďme řešit – přestaňme ho popírat a hlavně se přestaňme vymlouvat na to, že za rok jsou volby, takže už se nic nestihne. Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Pokud vaše požadavky nebudou vyslyšeny, plánujete nějaké další formy protestu?
Ano, máme rozpracované další věci, o kterých bych nyní nerad hovořil.
Co by se z toho seznamu problémů mělo řešit prioritně? Chápu, že ideálně všechno, co ale konkrétně za vás hoří nejvíce?
Personální a finanční situace. Když jsem uváděl pokřivená čísla a mýty, musím zde doplnit dvě věci. První věcí je magické číslo „40 tisíc policistů“, které neustále rezonuje mezi veřejností. Ano, v policii je obsazeno 40 tisíc tabulkových policejních míst. Realita je taková, že na základních útvarech – což jsou základny policistů, odkud ve většině případů vyjíždějí na oznámení na linku 158 a přijímají oznámení občanů – slouží aktuálně 18 tisíc policistů.
Domnívám se, že mnoho občanů se nestačí divit, když slyší průměrnou mzdu v České republice.
K tomu je třeba připočítat specializovaná oddělení ve velkých městech, kde už také řeší extrémní personální problémy. Jsou to nižší tisíce policistů. Pak ještě celorepublikové útvary, kolegy na operačních střediscích a dalších několik skupin se specializovanou činností. Je jasné, že musí existovat vedení, kontrolní orgány atd. I tak máme jako odborová organizace pochybnosti o tom, jestli v personální oblasti nemá policie rezervy. Kdyby se vyřešily, mohl by se policistům v přímém výkonu zvednout plat bez zvětšování rozpočtu. Ostatně už jsem mnohokrát tragickou personální situaci v policii poukazoval na „mém“ útvaru – před 12 lety 58 policistů, nyní 28 a od března 22 policistů.
A pokud bychom se podívali na finanční stránku problému?
Pak je druhou věcí slovo průměr. Domnívám se, že mnoho občanů se nestačí divit, když slyší průměrnou mzdu v České republice. Stejně tak se nestačí divit mnoho policistů, když slyší průměrný plat policisty, který je údajně 56 tisíc. Policista, který slouží na „ulici“, v současné době startuje zhruba na 27 tisíc čistého a pokud nepovýší, nebo není zvednut plat českou vládou, zvedne se mu plat jednou za tři roky o 1 500 korun hrubého. A tohle se týká všech, za které bojujeme – ať už se bavíme o policistech, hasičích či dozorcích.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: O rakouských a německých platech si můžeme nechat zdát. Jak jsme na tom ve srovnání?