Budoucnost gastronomie (zdroj: CNN Prima NEWS)
Nikdo soudný nemůže dát garanci, že na podzim nebudou další omezení, uvedl ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Spolu s restauratéry věří, že režim bezpečné provozovny bude fungovat podle plánu. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na brífinku o budoucnosti gastronomie dodala, že kvůli soudu už nebude možné vyhlásit lockdown bez nouzového stavu.
„Tuto garanci vám nedá nikdo soudný nikde ve světě,“ řekl ministr zástupcům oboru hotelnictví a gastronomie a vlády. Podle něj se ale vláda snaží očkovat, jak to nejvíce jde, podle toho, jak přicházejí vakcíny ze zahraničí.
Kuchaři a číšníci během pandemie z gastronomie uprchli. Restaurace nemají lidi
Kuchař nebo servírka. Ještě před pár lety velmi atraktivní zaměstnání s nadprůměrnými výdělky. Pandemie však zapříčinila, že se do gastronomie v současnosti lidé nejenže nehrnou, ale naopak z ní utíkají. Po rozvolnění a možnosti konečně otevřít majitelé restaurací čelí náhlému nedostatku pracovních sil.
„V průběhu července dosáhneme (proočkovanosti) 70 procent,“ dodal. Vláda podle něj proti loňsku nastavila lepší systém testování, a to jak PCR testy zdarma, tak i antigenní testování.
Spolu s restauratéry Havlíček věří ve fungování systému bezpečné provozovny, virus by se pak neměl tolik šířit v restauračních zařízeních. Jde například o dostatečné rozestupy mezi stoly nebo častou dezinfekci prostor. Díky tomu by se stravovací zařízení nemusela zavírat hned v prvních vlnách, jako tomu bylo doposud při každém zhoršení epidemiologické situace.
Ministryně financí Schillerová dodala, že už nebude kvůli rozsudkům soudů možné vyhlásit lockdown bez nouzového stavu. „Ale chci věřit, že už nebude plošný lockdown nutný,“ řekla v diskusi. Nejvyšší správní soud (NSS) nejnověji rozhodl, že regulace provozu sportovišť, koupališť a wellness zařízení kvůli prevenci šíření koronaviru byla nezákonná. Obdobným způsobem smetl ze stolu i další dřívější opatření týkající se uzavřených škol či právě také omezení provozu restaurací a dalších podniků.
Pokud se zavřou restaurace, hosté půjdou jinam, varuje Kastner
Během pandemie se také změnily návyky lidí, kteří jsou připraveni si najít „jiné místo pro zábavu“ v případě zavřených restaurací. Podle restauratéra a garanta projektu Moje restaurace za Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR Luboše Kastnera sedm z deseti hostů půjde do neformálního podniku. „Otevřou si buď garáž, nebo kočárkárnu,“ konstatoval. Šíření viru je pak podle něj nekontrolovatelné.
Kastner dále řekl, že by celý restaurační segment potřeboval vládní slib, že bude mít do budoucna rovné podmínky pro podnikání. V národním plánu obnovy ale podle něj moc zmínek o gastronomii není. „To přece není možné,“ dodal. Za nutné považuje nezvyšovat daň z přidané hodnoty, dostat do oboru peníze na marketing nebo legalizovat spropitné.
Režim tzv. bezpečné provozovny má zamezit šíření koronaviru v restauracích a hospodách Zdroj: Profimedia.cz
Režim tzv. bezpečné provozovny má zamezit šíření koronaviru v restauracích a hospodách Zdroj: Profimedia.cz
Mimoto rovněž argumentoval proti zavírání restaurací i spotřebou alkoholu. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) denně nebo obden loni pila pětina dotázaných. Výrazně také vzrostla odhadovaná průměrná roční spotřeba, loni činila osm litrů čistého alkoholu, při odečtení abstinentů dokonce 9,5 litru. To představuje nárůst o 0,3 a 0,7 litru. Spotřeba alkoholu na hlavu byla loni nejvyšší za poslední tři roky. Podle odborníků může mít zvýšená spotřeba souvislost s epidemií COVID-19.
SZÚ dělá výzkum každoročně, loni se ho zúčastnilo 1 769 respondentů. Podle ústavu šlo o reprezentativní vzorek populace ČR ve věku nad 15 let. Vlastní dotazování se uskutečnilo od poloviny listopadu do konce prosince loňského roku.