Nedostatek kuchařů a servírek (zdroj: CNN Prima NEWS)
Kuchař nebo servírka. Ještě před pár lety velmi atraktivní zaměstnání s nadprůměrnými výdělky. Pandemie však zapříčinila, že se do gastronomie v současnosti lidé nejenže nehrnou, ale naopak z ní utíkají. Po rozvolnění a možnosti konečně otevřít majitelé restaurací čelí náhlému nedostatku pracovních sil.
Současná situace na trhu práce nedovoluje jet na plný výkon například paní Zemanové, která provozuje malou restauraci na pražském Smíchově. „Narazili jsme na překážky nedostatku personálu a kuchařů, protože teď všichni měli skoro rok okénko, personál se zkrouhnul na půlku,“ sdělila CNN Prima NEWS.
Nabízelo by se najmout zpět osvědčené lidi, kteří předtím skončili. Ti si však během nejtěžších vln pandemie našli stálejší zaměstnání jinde. „Nemůžeme mít otevřeno tak, jak jsme měli. Intenzivně lidi hledáme,“ dodává Zemanová.
Problémy s nedostatkem personálu hlásí i další restauratéři. „V současné chvíli chybí desetina lidí, deset procent na tom trhu. To znamená – každý z gastronomů potřebuje více či méně personálu a každý hledá,“ vysvětlil CNN Prima NEWS Luboš Kastner z představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky.
Práce mimo gastro jsou pohodlnější, vysvětlují kuchaři
Známý kuchař Ondřej Slanina vidí jako hlavní důvod toho, že se bývalí číšníci a kuchaři nevrací do gastronomie, fakt, že práce v jiném oboru je pro ně pohodlnější. „Lidé z gastronomie a z různých služeb celkově pochopili, že se dá dělat i jiná práce, která je osmihodinová, za sice trošku míň peněz, ale s větším klidem a s udržením si duševního zdraví, protože ta práce je fakt stresující a náročná fyzicky i psychicky,“ říká Slanina.
Bývalý kuchař David, který se po deseti letech v oboru rozhodl změnit zaměstnání, popsal těžkosti, které v gastronomii zažíval. „Na venek to vypadá hezky, že jsou tam zlatý peníze, ale ve finále to tak není. Přiznáno na smlouvě bývá třetina výdělku, šílené pracovní šichty 13 až 16 hodin bez pauzy na oběd,“ popisuje bývalý kuchař s tím, že návrat do kuchařské profese jej už neláká.
Je přitom možné, že se taková praxe po pandemii koronaviru změní. Restauratéři si mohou uvědomit, že spokojený zaměstnanec vede i ke kvalitnímu servisu. „To, co si myslím, že jsou těmi magnety pro návrat zpátky do gastronomie, je to, že se v tom oboru skutečně dají vydělat peníze. Ten obor bude daleko kvalitnější než před covidem. Teď to bude boj o kvalitu, boj o zákaznický zážitek, to je něco, co si myslím, že všechny zaměstnance musí bavit,“ dodává Kastner.