Zemřela Hana Hegerová (zdroj: CNN Prima NEWS)
Zpěvačka Hana Hegerová patřila mezi největší hvězdy československé hudební scény. Na kontě má několik stovek písní a i přesto, že na scéně nevystupovala celých 10 let, měla stálé zástupy fanoušků. V životě to ale nikdy neměla jednoduché. Několik let měla zakázáno zpívat a hrát, navíc přežila smrt svého jediného syna.
Hana Hegerová se narodila do dobře situované rodiny, její otec byl ředitel banky v Bratislavě. I přesto neměla jednoduchý život. Odmala navštěvovala jeden kroužek za druhým, díky čemuž objevila jednu ze svých největších vášní – balet. Kvůli špatnému zdraví se mu však nemohla věnovat naplno. Později tak od baletu přešla ke komediantství, které ji dovedlo až na prkna divadla v Žilině.
Zemřela zpěvačka Hana Hegerová. Poslední měsíc měla závažné zdravotní problémy
Ve věku 89 let zemřela zpěvačka Hana Hegerová. Královna šansonu patřila mezi nejlepší zpěvačky československé hudební scény. Informaci zveřejnil web Blesk.cz. Poslední měsíc měla umělkyně závažné zdravotní problémy.
„Neměla jsem na uhlí. Od bratislavského Tatra revue jsem dostala nabídku, abych u nich v létě zpívala. Kývla jsem. Kdybych měla doma ústřední topení, žádnou zpěvačkou nejsem,“ svěřila se již dříve Hegerová webu Novinky.cz s tím, co ji přivedlo k šansonu.
V tuto dobu studovala také na konzervatoři, kde poznala svého jediného manžela, profesora Dalibora Hegera, a s ním přivedla na svět syna Matúše. Příjmení již bývalého manžela si ponechala i po rozvodu. Poté se už nikdy nevdala, deníku Blesk navíc přiznala, že už další dítě mít nechce, a proto k dalšímu sňatku důvod nevidí.
Popularitu nejen u nás Hegerová získala díky angažmá v Semaforu i filmové roli ve snímku z roku 1964 Kdyby tisíc klarinetů. Slávu a uznání získala Hegerová nejspíš i proto, že si pečlivě vybírala, co zpívá. „Jsem ješitná a musím věřit každému slovu. Musím se pracně dostat do každého textu, umět si ho obléct,“ popsala kdysi svůj přístup k práci. Možná proto se její alba Recital, Lásko prokletá, Ohlédnutí, Potměšilý host či Můj dík dostala pod kůži tolika fanouškům. Pro písně z repertoáru Edith Piaf, Jacquese Brela a dalších jí texty psali Jiří Suchý, Pavel Kopta a Michal Horáček.
Velký zlom ve zpěvaččině životě nastal poté, co jí bylo zakázáno zpívat a hrát. „Nejhůře mi bylo v době zákazu, kdy se mi i rozpadl vztah. Musela jsem se naučit žít sama a bez práce,“ uvedla dříve zpěvačka. V této době přišla o svou životní lásku, režiséra Jana Roháče, se kterým čekala také dítě, avšak potratila. Hegerová si navíc na přelomu 70. a 80. let měla odpykat trest vězení za zpronevěru. Za vše přitom mohla drobná účetní chyba, kdy jí byly omylem poslány peníze za vystoupení Karla Gotta.
Peníze jsem si šetřila na dobu, kdy nebudu pracovat.
Větší svoboda čekala zpěvačku po revoluci, kdy vystupovala a téměř všechny její koncerty byly vyprodané. I tehdy ji však zasáhla tragická událost. Její byt zachvátil silný požár a zničil jí část starožitného nábytku. „Požár mi udělal pořádnou čáru přes rozpočet. Peníze jsem si šetřila na dobu, kdy nebudu pracovat a budu si moci dovolit sem tam zajít do restaurace,“ popsala před lety.
Hana Hegerová na snímku z roku 1972 Zdroj: ČTK
V posledních deseti letech se navíc Hegerová potýkala se zdravotními problémy. V roce 2011 podstoupila operaci, kdy jí byl odstraněn nádor. Naštěstí se však ukázalo, že nebyl zhoubný. „Už ale nemohu vystupovat. Chodím o berlích,“ nechala se tehdy slyšet. Právě v onom roce završila svou úspěšnou kariéru, poté už se na divadelních prknech neobjevila. O čtyři roky později ji zasáhla další krutá rána, zemřel její jediný syn Matúš. Bylo mu 60 let. Zpěvačka později uvedla, že měl smrtelnou nemoc.