Zábava, na jejímž konci může být i smrt. Helium z balonků umí být nebezpečné, varují lékaři

Žena chuje helium z balónku

Jsou balonky plněné heliem nebezpečné?

Napadlo vás někdy, jestli mohou být nebezpečné obyčejné nafukovací balonky s heliem, jak je známe z oslav nebo poutí? Nejen Velkou Británií otřásl tragický příběh pětiletého chlapce, který chtěl překvapit rodiče a přes hlavu si přetáhl balonek ve tvaru dinosaura. To se mu ale stalo osudným. Zdrcená matka varuje všechny rodiče. Je přesvědčená, že její dítě zabilo právě helium.

Pětiletý Karlton Noah Donaghey miloval dinosaury a jednoho takového si donesl i z poutě v anglickém Newcastlu – v podobě velkého balonku s heliem. Možná se chtěl dinosaurem na chvíli stát, a tak si balonek nasadil na hlavu. Po několika dnech marného boje o jeho záchranu zemřel v nemocnici.

Podobný případ, kde figurovaly balonky s heliem, si pamatují i lékaři v havlíčkobrodské nemocnici. „Byly tady dvě děti, které se na pouťové atrakci někde nadýchaly helia z balonku a bylo jim naštěstí jenom nevolno,“ uvedla pro CNN Prima NEWS primářka dětského oddělení Nemocnice Havlíčkův Brod Magdalena Chvílová Weberová.

Nafukovací dekorace patří k oslavám, narozeninám i svatbám. Jenže co začíná jako zábavný vrchol večírků, nekončí vždy dobře. „Nemáme žádná čidla v organismu, která by říkala: ‚Dost, přestaň dýchat, je ti špatně.‘ Výsledek je potom, že člověku se udělá zle, může omdlít, a dokonce i zemřít, případně to může skončit poškozením mozku,“ doplnila lékařka.

V plzeňské Techmánii pracují s heliem pravidelně, návštěvníkům vysvětlují, jaké má chemické vlastnosti, a provádí s tímto vzácným plynem pokusy. „Helium dokáže být nebezpečné v určitém množství, je dobré mít nějaký dozor,“ popsala pedagogická specialistka Tereza Menclová.

U helia je tak nejen podle lékařů vhodné používat zdravý rozum a mít se na pozoru. Tragický případ z Británie je jen dalším varováním.

Tagy: