Živě
Sledujte přímý přenos posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem

Hilšer: Velké peníze v politice jsou mor. Za mnou se neskrývají žádní zbrojaři

Nestojí za mnou žádní miliardáři, to je moje výhoda, tvrdí v rozhovoru pro CNN Prima NEWS senátor Marek Hilšer. Řekl také, že věří, že ještě může vystřelit a v prezidentských volbách uspět.

Oznámil jste kandidaturu na prezidenta jako první – už v roce 2019. Nebylo to unáhlené rozhodnutí?
Celá řada lidí mě už tehdy oslovovala, i novináři. Přicházelo to v takových vlnách, třeba když se zhoršoval zdravotní stav pana prezidenta. Připadalo mi tehdy fér říct to narovinu dopředu a nehrát nějaké hry. Věděl jsem, že za sebou nebudu mít velké finance a musel jsem začít připravovat kampaň dříve. Setkání s lidmi, shánění podpisů... Bohužel do toho skočil covid, takže jsem nemohl jezdit a debatovat s lidmi, jak jsem chtěl.

Myslíte, že vám covid uškodil v průzkumech? Kandidujete podruhé, lidé už vás lépe znají i ze Senátu, ale mezi hlavní favority nepatříte.
Určitě, nemohl jsem jezdit a ani sbírat podpisy.

Naivní je si myslet, že člověk, který má 40 nebo 50 milionů na kampaň a je placený různými miliardáři, není závislý na těch zájmech. To je naivní.

Je to dobrý start do prezidentské volby, že nejste schopný sehnat dostatek podpisů voličů a musel jste se obrátit na senátory?
Už z minulé volby vím, že sehnat podpisy není snadná věc, pokud nemáte dva nebo tři miliony korun. Ty jsem do toho nechtěl investovat. Kampaň dělám nízkonákladovou. Myslím, že politici by neměli vydávat na kampaně tak obrovské peníze, jaké vydávají. Stávají se tím nevolníky různých soukromých zájmů.

Není naivní si myslet, že se bez peněz dají vyhrát volby?
Naivní je si myslet, že člověk, který má 40 nebo 50 milionů na kampaň a je placený různými miliardáři, není závislý na těch zájmech. To je naivní.

Myslíte si, že generál Pavel nebo Danuše Nerudová, kteří chtějí dát do kampaně 40 milionů, jsou závislí na nějakých soukromých zájmech?
Ať to posoudí voliči. Velké peníze kazí politiku, je to mor. Vidíme různé kauzy Dozimetr, které souvisí s financováním. Otevřeně říkám, že jsou tady zájmové skupiny, které si chtějí přivlastnit prezidentskou funkci a dělají to skrz velké peníze a velké kampaně. Strany potom musejí plnit jejich požadavky, tam ani obyčejný občan nedohlédne.

Máte tím na mysli někoho konkrétního?
To není moje práce, to je práce novinářů, aby ty věci zjišťovali.

Vy to ale říkáte jako argument, tak byste měl říct i konkrétní fakta.
Ale já to říkám obecně, že mi tohle v politice vadí a že je to špatně. Ať to každý posoudí. Za posledních 30 let se tady více a více prosazují zájmové až oligarchické skupiny, které si podmaňují politiku a děje se to skrz financování. Aby se politická kultura v České republice zlepšila, je potřeba začít přemýšlet o tom, jak je politika financována. Chci jít příkladem, a proto jsem nežádal žádné finance od milionářů. Ale třeba v Hospodářských novinách byl článek, že za generálem Pavlem se šikují progresivní miliardáři. Politika by se měla dělat nezávisle na miliardářích.

Zní to krásně, ale můžete takhle vůbec někdy vyhrát?
To je jiná věc.

Chci, aby budoucí prezident nebyl závislý na zájmových skupinách.

Takže vám jde o to dělat to správně, ale počítáte rovnou s tím, že nevyhrajete?
Ne. Jde mi o to vyhrát a dělat to správně. Před těmi pěti lety mi vadilo, že do voleb vstupují miliardáři, kteří si kupují politické strany. Zamysleme se nad tím, proč jsou v ČR nejdražší mobilní tarify v celé Evropě. Není u nás nějaký kartel? Proč to nikdo z politiků neřeší? Proč u nás vznikla taková exekuční epidemie a obchod s chudobou?

Přijde vám morální, že vám kampaň zaplatí daňoví poplatníci? Založil jste si hnutí Marek Hilšer do Senátu a díky tomu získáváte příspěvky od státu. Jde o peníze na činnost politických stran či hnutí, jenže v tomto případě jste tím hnutím pouze vy sám. Za šest let vašeho mandátu to dělá 5,4 milionu korun.
To je naprosto morální, a tak by to mělo být. Česká politika je financována z veřejných zdrojů, ale ne dostatečně. Všechny strany z příspěvků platí kampaně, je určený na politickou činnost. Když jsem před pěti lety kandidoval na prezidenta, dostal jsem 450 tisíc hlasů, což pro mě byla velká důvěra. Řešil jsem, jak zůstat v politice a jak být dál nezávislý na různých vlivech. Uvědomil jsem si, že pokud budu chtít dělat politiku, budu potřebovat peníze třeba na komunikaci s lidmi, právní posudky, PR.

Takže jste založil to hnutí naprosto účelově.
Všechny strany jsou založeny účelově. Založil jsem hnutí, abych mohl vytvářet politiku, ke které jsem se zavázal voličům. Je to transparentní, všichni vědí, kdo Marka Hilšera platí. Neskrývají se za mnou žádní zbrojaři ani developeři.

S podobnou rétorikou jste kandidoval už před pěti lety a vypadá to, že jste se nepoučil. Ten cíl – vyhrát – v dohlednu není. Nechtělo by to udělat něco jinak?
Ne. Chci, aby budoucí prezident nebyl závislý na zájmových skupinách.

A myslíte, že jste dostatečně viditelný? Třeba i na půdě Senátu?
V Senátu dělám poctivou práci, patřím mezi aktivní senátory. Navrhl jsem několik důležitých pozměňovacích návrhů, které Senát schválil. Vy sama dobře víte, jakou pozornost věnují média Senátu.

Tak třeba pan senátor Kubera uměl prodat sám sebe velmi dobře a dokázal přitáhnout i tu mediální pozornost.
To asi ano. Ale politika by neměla být tyátr.

Ale asi byste měl umět voliče nějak zaujmout.
Dnes mám pět nebo šest procent v preferencích – bez peněz.

Je to úspěch?
Já to považuji za úspěch. Před pěti lety mě neznali. Říkali, že budu mít nula procent, a pak se divili, že jsem měl skoro 9 procent. Teď se Marek Hilšer vyskytuje v některých průzkumech i na čtvrtém místě.

Takže věříte, že ještě vystřelíte?
Musíte bojovat do posledního dechu. Uvidíme.

V našem rozhovoru před pěti lety jste označil za svou výhodu, že za sebou nemáte politickou minulost. Teď naopak na webových stránkách říkáte, že za sebou už politickou minulost máte. Neprotiřečíte si trochu?
Věci se vyvíjejí. Před pěti lety jsem vstupoval do neznámých vod. Tehdy mi lidé vyčítali, že mě neznají a nemám žádnou zkušenost. Dnes ji mám, zachoval jsem si nezávislost. Mám mezi kandidáty výjimečné postavení. Stále jsem nezávislý na finančních skupinách, jsem nezávislý politicky, a přesto mám čtyřletou zkušenost v Senátu. Získal jsem mnohem ostřejší obraz toho, jak věci v ČR fungují.

Ve svém programu slibujete, že byste byl nestranný, ale v minulosti jste třeba kritizoval Andreje Babiše. Nezvolili by ve vás lidé další hlavu státu, která bude společnost jen rozdělovat – ve vašem případě z pozice antibabišovského křídla?
Naopak. Myslím, že bych mohl společnost spojit. Mohu rozhodovat na základě svého svědomí a slibu voličům. Nepatřím k žádné skupině a to může spojovat. Lidé mohou mít jistotu, že nepatřím ke skupině Babiše ani ke koalici Spolu.

Dokázal bych spojovat společnost.

Ale politický názor máte a ten je celkem jasný. K Babišovi jste kritický.
Ten je kritický. Ale řada lidí, kteří volí Andreje Babiše, by se se mnou v mnoha věcech shodla. Třeba v tom, že je štve, co se dělo v politice od 90. let. Ale měřil bych všem stejně. Pokud by přišel Andrej Babiš s něčím, co je rozumné, nemám důvod to neakceptovat. Kdyby přišel s něčím, co by poškodilo občany, jasně bych to řekl. Stejně to mám s koalicí Spolu.

Kdybyste byl prezidentem, co byste udělal jako první?
Chtěl bych zlepšit politickou kulturu, podívat se třeba na to zmiňované sponzorování politiky. Protože to je ještě něco, co zatím nikdo moc nepojmenoval. Například ve Francii je regulovaná billboardová politická reklama, a tak nehrozí, že tam přijde nějaký oligarcha a oblepí si celou zemi.

A myslíte, že to je opravdu to, co lidi trápí? Že kdybyste se stal prezidentem, zařídil byste, že tady nebudou billboardy…
Já mluvím o tom, že bych měnil politickou kulturu. Teď říkám jeden bod z celé mozaiky. Chtěl bych spojovat společnost, mluvit s lidmi, jezdit po České republice. Další moje velké téma je problematika obchodu s chudobou. Tím jsem se i v Senátu zabýval, navrhoval jsem pozměňovací návrhy k insolvenčnímu zákonu. Je potřeba zařídit, aby se 750 tisíc lidí mohlo dostat z dluhových pastí. Další věcí je energetika. Už dávno před krizí jsem poukazoval na to, jak je důležité, abychom se stali energeticky nezávislými jak na Rusku, tak na šejcích ze Středního východu, ale třeba i na Spojených státech, i když tam ta závislost není tak veliká.

Jak to udělat?
Pomocí obnovitelných zdrojů, které jsme tady 10 let zanedbávali. Dnes máme z obnovitelných zdrojů 15 procent, můžeme mít 60 procent. Směřuji k jedné důležité věci, a to je demokratizace energetiky, a to tady nikdo nechtěl. Zájmové skupiny, které těžily fosilní paliva, to celou dobu brzdily a vytvářely i PR obraz o tom, že obnovitelné zdroje jsou nějaký nesmysl, který přichází z Evropy. Dnes víme, že kdybychom měli třeba 50 až 60 procent z obnovitelných zdrojů, tak je to energie, kterou nám nikdo nevezme, protože to je ze slunce a dejme tomu z větru, takže nás nemůže nikdo vydírat. A navíc na tom můžou vydělávat běžní občané. Protože by energie byla levná a oni by si ji mohli vyrábět.

Už jste mluvil o Rusku. Jaké diplomatické vztahy byste s ním jako prezident udržoval? Už v roce se 2014 jste protestoval polonahý na Úřadě vlády proti ruské agresi na Ukrajině.
Teď jsou vztahy s Ruskem na bodě 0 v celé Evropě i západním světě. Rusko je agresor, který ničí, zabíjí civilisty, bombarduje města, to je obraz jako z druhé světové války. Ještě se vrátím k tomu roku 2014, tehdy jsme protestovali na Úřadu vlády a na ruské ambasádě. Měli jsme na těle napsáno „Putin je zabiják“. Tehdy se nám řada lidí smála. My už ž jsme tehdy jako občani řekli, že se zlu nesmí ustupovat. Český prezident tehdy byl naprosto proputinovský, vláda byla taková obojaká. A vidíte, jak se to projevilo a dneska po sedmi letech tady máme obrovský problém.

Pojďme do budoucna. S Ruskem byste tedy spíš nekomunikoval?
Teď se nedá s Ruskem komunikovat, dokud neskončí válka na Ukrajině. Takže já jasně říkám: Rusové musí ustoupit z Ukrajiny – to, co říká západní Evropa i naše vláda. V tomto ohledu ctím, že vláda je tvůrcem zahraniční politiky a prezident by neměl vytvářet svoji zahraniční politiku.

Polonahý bych už nevystupoval.

Ministr vnitra Vít Rakušan nedávno na svůj resort vyvěsil vlajku, kde je Vladimir Putin v pytli na ostatky. Udělal byste jako prezident třeba něco podobného?
Na úrovni ministerstva vnitra to podle mě nevadí. Ale jako prezident bych asi takové věci nedělal. Myslím, že prezident nemůže být úplně takový aktivista.

Takže už byste asi ani nevystupoval polonahý.
Tak to ne (smích). Tehdy jsem byl úplně neznámý občan a neměli jsme jiný prostředky, jak upozornit naši vládu na velký problém. Naše strategie byla, že jsme museli udělat něco, čeho si všimnou média.

Jak byste zhodnotil Miloše Zemana jako prezidenta?
Víme, že za Milošem Zemanem stáli různí lidé, kteří měli vazbu na Rusko, nebo že za ním stála skupina PPF, která měla nějaké zájmy v Číně. Celou řadu lidí to štvalo. Vadilo jim, že kvůli nějaké zájmové skupině, která chce prosazovat své zájmy v Číně, se naprosto změnila zahraniční politika České republiky.

Miloš Zeman je celkem kritický k současné vládě. Řekl, že by vyměnil šest ministrů. Jak hodnotíte kabinet Petra Fialy vy?
Vláda se ocitla ve velmi složité situaci, která tady nebyla posledních 50 let. Čelíme hybridní válce, válce na Ukrajině, energetické krizi. Vláda se s tím snaží nějak vyrovnat. Nicméně mohla by pomoc více cílit na konkrétní lidi. To bych jí vytkl. Podpora je spíše plošná. Třeba úsporný tarif pomáhá i lidem, kteří pomoc nepotřebují. A to vlastně na úkor státního rozpočtu. To strašné zdražování je ale způsobeno i tím, co se tady dělo za minulé vlády. Dělala proinflační kroky. Třeba zrušení superhrubé mzdy. Všichni ekonomové jasně říkali, že to je problém pro státní rozpočet, když přijdete o 100 miliard, které dnes potřebujeme.

Takže by podle vás vláda měla navrhnout obnovení superhrubé mzdy?
Tehdy se říkalo, že to bude na dva roky, tak uvidíme, jestli to byla pravda, nebo ne.

Nenaštval byste si tím strašně moc lidí, že byste jim sebral peníze během krize?
Stejně bude vláda muset zvyšovat daně. Jakým jiným způsobem chce snížit ty obrovské deficity, které teď vznikají v rozpočtu?

Už jste zmínil Andreje Babiše. Překvapilo vás jeho rozhodnutí kandidovat na Hrad?
Jednu dobu jsem si myslel, že bude kandidovat. Pak jsem si myslel, že zase kandidovat nebude. Teď se přiznám, že mě to trochu překvapilo. Na druhou stranu to dává logiku, protože on si potřebuje zajistit beztrestnost, má problémy.

Nechtěl bych brát volby jako nějaký boj proti Andreji Babišovi.

Myslíte si, že kandiduje kvůli tomu?
Ano. Je pro něj nejdůležitější obhájit si svoje zájmy. Andrej Babiš má problém ve Francii s offshorovými investicemi. Má problém i v České republice. Takže si myslím, že to je jeden z jeho motivů, proč kandiduje.

Nevěříte mu tu jeho tvář, která říká, že chce pracovat pro lidi?
Babiš chce pracovat především pro sebe. On ví, jak to udělat tak, aby to vypadalo, že je tu pro lidi. Ale bohužel dlouhodobě se ukazuje, že stát se může časem položit a on odjede do Francie, a tam si bude užívat na svém zámečku nebo v těch svých vilách. Podívejte se, koho má Andrej Babiš ve straně. Co třeba pan Faltýnek a jeho deníčky o exekutorech? Faltýnek figuruje ve straně pořád. Kdyby to Babiš myslel upřímně s lidmi, řešil by i tuhle problematiku. Navíc se u nás zdražují potraviny a Babiš je jedním z lidí, kteří mají velký vliv na to, jaká je cena potravin v České republice.

Ale já bych volby nechtěl brát jako nějaký boj proti Andreji Babišovi. Myslím, že volby by měly být od toho, abychom si zvolili člověka, který bude představovat nějakou změnu. Změnu oproti tomu, co tady bylo před Babišem i za Babiše. Pokud se strhnou ve rvačku mezi kandidáty koalice Spolu a Andrejem Babišem, tak to nic nového nemůže přinést.

Tagy: