Brněnský radní Petr Hladík (KDU-ČSL) byl dosud jediným známým kandidátem vznikající vládní koalice Spolu a Pirátů a STAN na ministra životního prostředí. V pondělí však na sociálních sítích uvedl, že nabídku na post nepřijme. Naznačil, že KDU-ČSL má i jiného kandidáta. A do vedení Poslanecké sněmovny se nově chtějí dostat dosluhující ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (ANO) a předseda SPD Tomio Okamura.
Hladík na sociálních sítích citoval přísloví. „Když chceš změnit svět, běž domů a miluj svou rodinu. A když chceš změnit naši zemi, musíš změnit nejprve svoje město. Takhle to mám, a proto zůstávám doma v Brně,“ podotkl radní s tím, že z toho důvodu nemůže zastávat post ministra životního prostředí, a to i přes fakt, že nabídku dostal.
„Vím, že teď řadu z vás asi zklamu, ale zároveň doufám, že mě pochopíte,“ požádal své příznivce v příspěvku. Jako hlavní argument uvedl, že na prvním místě je pro něj rodina. Už nyní při práci brněnského radního a náměstka primátorky s manželkou a pěti dětmi netráví tolik času, kolik by si přál, dodal.
Naznačil také, že lidovci mají jiného kandidáta na tuto funkci. „V čele ministerstva usedne člověk s dlouhodobými odbornými, politickými i manažerskými zkušenostmi. Nepůjde v ochraně životního prostředí o žádného nováčka. Je to člověk, který dokáže naslouchat odborné veřejnosti a zároveň dokáže čelit různým skládkovacím, uhelným i jiným lobbistickým skupinám,“ podotkl s tím, že konkrétní jméno lidovci brzy představí.
Havlíček zabojuje o vedení Sněmovny
Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky není výběr kandidátů na ministry uzavřen ani v dalších stranách pětikoalice. Zopakoval, že se zatím lídři koalice ani nedohodli, kdy kandidáty zveřejní. Neumí tedy říci, zda to bude v tomto týdnu, či příštím.
Dříve tedy bude známo vedení Sněmovny, které se má volit ve středu. Poslanci vznikající vlády již dříve avizovali, že na post její šéfky navrhnou předsedkyni TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou. Hnutí ANO ovšem v pondělí na tento post nominovalo i dosluhujícího ministra dopravy a průmyslu Karla Havlíčka.
„Důvody, které nás k tomu vedly, jsou následující – jsme nejsilnější opoziční stranou. Domníváme se, že opozice by měla kontrolovat vládu, to je role Poslanecké sněmovny,“ sdělila končící ministryně financí Alena Schillerová.
Startuje nová Sněmovna. Poslanci složili slib, lidovec Horák dorazil v kroji
Poslanci se v pondělí odpoledne sešli na ustavující schůzi nově zvolené Sněmovny. Zákonodárci složili slib. Pikantní je, že vedle sebe výjimečně zasedli bratři Tomio Okamura (SPD) a Hayato Okamura (KDU-ČSL). Na první schůzi totiž poslanci sedí podle abecedy, příště už podle stranické příslušnosti.
Místopředsedů má být podle sněmovní většiny šest, z toho čtyři si chtějí ponechat vládní strany a na dva místopředsedy má podle nich nárok ANO. Do Sněmovny se dostalo ještě hnutí SPD, které hodlá usilovat o místo ve vedení Sněmovny, i když budoucí koalice s tím nepočítá.
Okamura chce post místopředsedy
Právě SPD v čele s Tomiem Okamurou trvá na tom, aby svého zástupce ve vedení Sněmovny mělo. Poslanecký klub hnutí se proto v pondělí rozhodl právě Okamuru nominovat na funkci místopředsedy, sdělila v pondělí mluvčí SPD Barbora Šťastná.
„Je pro nás nepřijatelné, aby Piráti měli se čtyřmi poslanci zastoupení ve vedení, ale naopak SPD s 20 poslanci toto zastoupení nemělo,“ uvedl Okamura a takzvanou pětikoalici obvinil z nedemokratického jednání.